Sušička ovoce

Elektrická sušička ovoce – několik sušících mřížek v patrech umožňuje sušit najednou velké množství potravin, zde švestky a broskve

Sušička ovoce je přístroj, jenž se používá na snížení obsahu vody v potravinách různého druhu, především v ovoci, zelenině a houbách, aby tak se prodloužila možná doba skladování. Potraviny absorbují teplo a následně uvolňují vlhkost v podobě vodní páry. Sušení je alternativou jiných druhů dlouhodobé konzervace, jako je např. mražení, solení či zaváření.

Druhy potravin

Suší se obzvláště přírodní potraviny, které nevydrží dlouhé skladování v syrovém čerstvém stavu. Nejčastěji to jsou jablka, hroznové víno, meruňky, švestky, citrusy, rajčata, byliny, koření a jedlé houby. Sušeným plátkům jablek se říká křížaly, sušeným kuličkám hroznového vína rozinky.

Příprava potravin k sušení

K sušení by se měly vždy používat suroviny v co nejlepší kvalitě, tedy zralé a čerstvé. Pokud ovoce není zralé, nikdy při sušení nedosáhneme dobré barvy; přezrálé ovoce a zelenina budou zase příliš měkké a kašovité. Stejně tak se doporučuje plody začít sušit v co nejkratší době po sběru, dobře je před procesem omýt a odstranit všechny poškozené části.

Doba sušení se výrazně zkracuje naporcováním potravin na menší kousky či plátky (jablka, broskve, rajčata, houby) nebo alespoň rozpůlením a vyndáním pecky (třešně, švestky). I po vysušení však v nich zůstane několik procent vlhkosti.

Během sušení a skladování probíhají stejné změny barvy a chuti, které se při dozrávání dějí díky přítomnosti enzymů. Jako předpříprava sušení se může použít předehřívání, které pomáhá zachovat barvu a chuť potravin a vlastní sušení urychluje. Ovoce, které má drsnější slupku, se může předehřívat ve vodě, což často způsobí, že slupka praskne a voda se pak při sušení rychleji odpařuje.

Další možnou metodou přípravy je namáčení potravin ve vhodném roztoku. Z ovoce je však potom dobré před vlastním procesem sušení vodu na povrchu odsát čistým ubrouskem či utěrkou.

  • Ananasová či citrónová šťáva redukuje nežádoucí zčernání; k ní se může přidat např. med, pomerančová šťáva či strouhaný kokos
  • Hydrogensiřičitan sodný (NaHSO3) zabraňuje ztrátě vitamínu C a zachová světlou barvu
  • Roztok kyseliny askorbové nebo kyseliny citrónové

Druhy sušiček

Tradiční sušička vylepšená použitím větráku, díky němuž vzduch rychleji a cíleně cirkuluje
  • Tradiční sušička je rám, na němž je vypnuta síťka či kovová mřížka a zavěšuje se nad zdroj tepla, např. kamna či sporák. K sušení dochází prouděním ohřátého vzduchu stoupajícího od zdroje tepla vzhůru.
  • Elektrická sušička je její moderní verzí. Skládá se z elektromotoru, který ohřívá vzduch a fouká jej do horní části přístroje, která je tvořena několika patry plastových mřížek nahoře s víkem. Rychlost sušení zde závisí i na hustotě vyskládání kousků potravin na mřížkách, jež ovlivňuje proudění ohřátého vzduchu.
Solární sušička

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Hanging Stove Drier NGM-v31-p479-A.jpg
THE HANGING STOVE DRIER SWUNG OVER THE KITCHEN STOVE AFTER THE MEAL HAS BEEN PREPARED. It utilizes heat which otherwise would be wasted. When the stove is required for cooking purposes, the drier can be swung back out of the way by means of the wooden bracket made of lath and attached to the wall by a bent nail and piece of fence wire. An electric fan can be trained on the drier to hasten the drying process. It can be kept running at night when the kitchen stove is cold.
Susicka ovoce.jpg
Elektrická sušička ovoce - několik sušících pater umožňuje sušit najednou velké množství jídla, zde švestky a broskve (pod víkem)