Subakova koželužna

Subakova koželužna
Subakova koželužna s vyhořelým objektem
Subakova koželužna s vyhořelým objektem
Účel stavby

koželužna

Základní informace
StavebníkSubakovi
Poloha
AdresaSubakova, Třebíč, ČeskoČesko Česko
UliceSubakova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky103090 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Subakova koželužna byly koželužské dílny a továrny na výrobu kůží rodiny Subaků. Nachází se na východním konci třebíčské židovské čtvrti a místní části Zámostí. V Třebíči se výrobě kůží věnovalo mnoho židů již od roku 1649, v 19. století však bylo koželužnictví ovládnuto rodinou Subaků v čele s J. H. Subakem. Od roku 1871 směla firma nést císařský znak, dalším rokem zde začal pracovat parní stroj a v roce 1878 se firma zúčastnila Světové výstavyPaříži.

V roce 2022 se v domě přímo sousedícím s bývalou koželužnou zřítily stropy.[1]

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. KRČMÁŘ, Milan. V jednom z domů v třebíčské židovské čtvrti zapsané v Unesco se zřítily stropy. Třebíčský deník. 2022-04-21. Dostupné online [cit. 2022-05-03]. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Subak's factory in Třebíč, Třebíč District.jpg
Autor: Frettie, Licence: CC BY 3.0
Subakova koželužna v Třebíčské židovské čtvrti.