Subtropický pás

Rozšíření subtropického pásu

Subtropický pás (také nazývaný subtropy) se nachází na přechodu mezi tropickým a mírným pásem. Na rozdíl od tropického pásu se zde stále ještě střídá jaro, léto, podzim a zima. Ve srovnání s mírným pásem je však léto mnohem delší a teplejší, zatímco zima je krátká, s teplotami, jenž se dají přirovnat k českému říjnu až listopadu. Slabé ranní mrazy jsou běžnou součástí zdejšího zimního počasí a ojediněle zde i sněží.

Jelikož je zdejší vegetační doba dlouhá a přerušuje ji jen krátké období mírného ochlazení, endemická vegetace subtropického pásma si paradoxně (na rozdíl od té rostoucí v mírném pásmu) v řadě případů vypěstovala odolnost vůči mrazu, která ji umožňuje uchovat si celoroční stálezelenost. Tím pádem nemusí každý rok shazovat listy a na jaře je zase obnovovat kvůli pouhým pár dnům, kdy teplota lehce klesne pod bod mrazu.

Charakteristika

V zimě převládá vzduch mírných šířek, který způsobuje chladnější a deštivější počasí, v létě pak tropický vzduch přinášející suché a jasné počasí.

Kontinentální typ subtropického pásu vykazuje v létě stejné hodnoty záření jako pás tropický. V tomto období převládá suché a jasné počasí, oblaka se téměř netvoří. Průměrné měsíční teploty dosahují hodnot kolem 30 °C. V zimě a na jaře nastává vlivem cyklonální činnosti srážkové období. Srážky jsou převážně dešťové, méně sněhové, stálá sněhová pokrývka se netvoří. Roční úhrn srážek je průměrně 500 mm, v některých regionech však i méně než 300 mm.

Oceánský typ subtropického pásu má vyrovnanější roční chod teploty vzduchu. Rozdíl průměrné teploty mezi nejteplejším a nejchladnějším měsícem je méně než 10 °C.

Subtropické podnebí východních pobřeží pevnin má monzunový ráz. Zimní měsíce jsou suché a vlivem vpádu kontinentálního vzduchu mírných šířek i poměrně chladné. V létě převažuje proudění z oceánu, které přináší vysoké úhrny srážek a vysokou relativní vlhkost v rozmezí 80 až 85 %.

Subtropické podnebí západních pobřeží pevnin (středomořské podnebí) se vyznačuje relativně teplou a deštivou zimou a suchým a teplým létem. Nejchladnější měsíc má průměrnou teplotu vzduchu mezi 10 a 12 °C. Roční průměr srážek je až 1000 mm a většina je soustředěna do zimy. Ráz počasí významně ovlivňuje poloha polární fronty.

Typickými biomy a biotopy pro subtropický pás jsou tvrdolisté lesy, pouště, savany a různé typy křovinných vegetací.

Rozšíření

Subtropický pás je na severní polokouli vymezen přibližně obratníkem Raka a 40. rovnoběžkou, na jižní polokouli pak obratníkem Kozoroha a 40. rovnoběžkou. V Severní Americe se rozkládá v pásu podél hranice Spojených států a Mexika, v Jižní Americe pak zaujímá území v její jižní části. Oblast jižní a jihovýchodní Evropy navazuje na souvislý pás v severní Africe a nepravidelně ohraničené pásmo táhnoucí se od jihozápadní až po východní Asii. K subtropickému pásu rovněž náleží jižní cíp Afriky a většina Austrálie.

Galerie

Odkazy

Literatura

  • FARSKÝ, Ivan; MATĚJČEK, Tomáš. Vybrané kapitoly z fyzické geografie. 1. vyd. Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 2008. 119 s. 
  • NETOPIL, Rostislav, a kol. Fyzická geografie I. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1984. 273 s. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mediterranean forests, jerusalem.JPG
Autor: מתניה, Licence: CC BY-SA 3.0
נוף של חורש ים תיכוני, נשקף מתוך גן החיות התנכ"י בירושלים.
Maquis and garrigue in Corsica1.jpg
(c) Sten, CC BY-SA 3.0
View over maquis and garrigue in the northern Corsica
Subtropical.png
Autor: Maphobbyist, Licence: CC BY-SA 3.0
Global subtropical climate according to the overlap of Carl Troll & Karlheinz Paffen climate classification and Köppen climate classification. Includes subtropical semi-desert and desert climates
Western Desert, Sahara Desert, Egypt.jpg
© Vyacheslav Argenberg / http://www.vascoplanet.com/, CC BY 4.0
Rocky desert landscape near Egypt-Libya border. Sand plains, dunes, ridges, and some depressions (basins) typify the region. Where the Libyan Desert extends into Egypt and no longer in Libya, it is generally known as the Western Desert. Libyan Desert, Sahara Desert, Egypt.