Sud

(c) www.CGPGrey.com, CC BY 2.0
Dřevěné sudy
Vinný sklep v Čejkovicích s dřevěnými sudy

Sud neboli bečva[1] (menších rozměrů jako bečka), je utěsněná válcovitá nádoba sloužící k přechovávání kapalin i jiných látek.

V potravinářství se sudy využívají k uchovávání nebo zrání vína, piva, lihovin či medu, ale i ke skladování a přepravě suchých zemědělských plodin a výrobků z nich a jiných trvanlivých či konzervovaných potravin. Jinak se v sudech mohou uchovávat barvy, mazadla, oleje, benzin, nafta a další kapaliny i pevné látky. Sudy mohou být dřevěné, plastové či kovové, o objemu několika málo litrů až stovek, zřídka až tisíců litrů.

Víno se tradičně uchovává v sudech dřevěných, v novějších dobách v Česku v sudech kovových. Pivo tradičně také v sudech dřevěných, v současnosti však z pravidla v kovových či plastových. Kapaliny se ze sudu dostávají přes čepový výpustní kohout (např. víno) nebo pípu (např. pivo), v případě uchovávání jiných surovin se tak děje odejmutím horního víka či pumpou.

Výrobou a údržbou dřevěných sudů se zabývá řemeslo bednářství resp. bečvářství.

Odkazy

Reference

  1. Bednářství: Bednáři - pinteři - bečkáři - bečváři. stararemesla.mypage.cz [online]. [cit. 2017-09-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-09-28. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Barrels2.jpg
(c) www.CGPGrey.com, CC BY 2.0