Sugilit

Sugilit z dolu Woods (Tamworth, Nový Jižní Wales, Austrálie)

Sugilit (také známý jako luvulit nebo lavulit) je poměrně vzácný nerost, který má barvu růžovou až fialovou. Je to cyklosilikátový minerál, který krystalizuje v hexagonální soustavě s prizmatickými krystaly. Krystaly se vyskytují zřídka a forma je obvykle masivní. Většinou je průsvitný.

Sugilit byl poprvé popsán v roce 1944 japonským petrologem Ken-ichi Sugi (1901–1948), který zjistil jeho výskyt na ostrůvku Iwagi v Japonsku. Byl nalezen také na Mont Saint-Hilaire v kanadské provincii Quebec, v Ligurii a Toskánsku v Itálii, v australském Novém Jižním Walesu nebo v Madhjapradéši v Indii.

V dole Wessels v provincii Severní Kapsko v Jižní Africe se sugilit těží z ložiska manganu.

Vlastnosti

Tvrdost na Mohsově stupnici – 6-6,5. Specifická hmotnost je 2,7. Barva hnědožlutá, při zvětrání nazelenalá. Často má odstíny od růžové po fialovou. Barva linky je bílá, lesk skelný.

Místo narození

Vyskytuje se v Japonsku, Jižní Africe, Kanadě, Tádžikistánu, Itálii, Austrálii. Původní poloha je v masivu aegirinských syenitů na ostrově Ivagi. Vyskytuje se ve formě krystalů a zrn.

Praktická hodnota

Používá se jako okrasný kámen. Sugility těžené v Jižní Africe mají intenzivní fialovou barvu. Bohatost odstínů činí sugilit oblíbeným mezi znalci drahých kamenů; často se leští do kabošonů, vyrábí se z něj korálky, přívěsky a náhrdelníky.[1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sugilite na anglické Wikipedii.

  1. Sugilit – co to je a co potřebujete vědět – Novinky Česká republika [online]. [cit. 2023-04-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sugilite-447827.jpg
Autor: Matthew Goodwin, Licence: CC BY 3.0
Sugilite
Locality: Woods Mine (Wood's Rhodonite Mine), Tamworth, Darling County, New South Wales, Australia
Sugilite clot is 1 cm across and is the largest known specimen from the Woods Mine.
The sugilitie is within a matrix of brown cleavages of a 'mineral' that is quite unstable. Upon exposure to the atmosphere the unstable 'mineral' changes from snow white to brown within a couple of weeks. It appears to be photosensitive.
Attempts to describe the brown mineral as a new mineral have not been accepted by the IMA beacuse the chemical composition cannot be determined within the same narrow definable ranges as required for most minerals (Douglas Coombes personal communication 2010).
Note that the specimen has been coated with lacquer in an unsuccesful attempt to retard alteration of the specimen. Lacquer will retard oxidation, but did not prevent the matrix of this specimen altering from white to brown.