Sukně

Long evening skirt.jpg
The Evoltion of the skirt, Harry Julius, 1916

Sukně, zastarale též suknice, je svrchní nebo spodní část oděvu, sahající od pasu dolů. V dnešní době ji nosí v Evropě a Americe převážně ženy.

Dějiny

Původ sukně sahá až do pravěku, do období, kdy oděv nebyl ještě vždy diferencován pro muže nebo ženy. Z archeologických nálezů byly rekonstruovány dívčí a ženské sukně, pletené či tkané, podobné formám pozdějším. Další vývoj sukně lze vysledovat ve starověkých říších až do třetího tisíciletí před naším letopočtem, v Egyptě jsou vyobrazeny krátké mužské sukně se sponou v pase, nazývané někdy zástěrka nebo kilt, a to jak u faraonů,[1], tak u jejich úředníků, bývaly někdy z palmového listu. Egyptské ženy nosily sukně dlouhé, z vlněné nebo bavlněné tkaniny. Také v Sumeru, Mezopotámii a v Persii nosili muži krátké sukně. Sumerská kaunakes byla z dřevěných destiček. Na Krétě a v Mykénách se dochovala vyobrazení bohyně i kněžky v dlouhé kaskádové sukni a s odhaleným poprsím z poloviny druhého tisíciletí před naším letopočtem.

Ženské sukně se často nosily dvě, jedna spodní a jedna svrchní, větší počet sukní vyznačoval na venkově bohatou nevěstu. Zástěra byla od středověku pracovní sukní pro ženy i pro muže. U lidových krojů se zadní sukně nazývala kasanice (fěrtoch), přední zástěra šorec. [2]. Mužská sukně je součástí některých národních krojů, patří například ke skotskému oděvu.

Sukně se nosily prodloužené s vlečkou, podkasané, s vycpávkami či jinak vyztužené, krinolína či polokrinolína byla napjatá na obruči, sukně s honzíkem (turnýra). [3] Dětské sukně lze sledovat na portrétech chlapců od středověku až do 18. století.

Zatímco ve starších historických dobách převládaly dlouhé šaty, v 19. století se ujalo praktické dělení ženského oděvu na sukni a živůtek, nebo sukni s krátkým kabátkem, tato souprava byla nazvána kostým.

Ženy nosily sukni často také z hygienických důvodů kvůli menstruaci, v dnešní době její nošení již není univerzální z důvodu dostupnosti moderních hygienických potřeb. Na přelomu 19. a 20. století se objevila sukně kalhotová, zprvu ve sportu (cyklistky) a pro pracovní použití. Během 20. století se sukně rozvinuly jak svými materiály a úpravami (např. sukně skládaná či plisovaná), tak délkou (Minisukně).

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Archivovaná kopie. matama.blog.cz [online]. [cit. 2008-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-11-12. 
  2. Obrazová encyklopedie módy, 1973, s. 544
  3. Obrazová encyklopedie módy, 1973, s. 543

Literatura

  • Ludmila Kybalová, Olga Herbenová, Milena Lamarová, Obrazová encyklopedie módy. Artia Praha 1973, s. 543-554

Související články

  • Kilt – tradiční pánská sukně ve Skotsku a částečně Irsku
  • Minisukně
  • Sarong – tradiční unisexová sukně v Jihovýchodní Asii
  • Zástěra
  • Fustanella – tradiční pánská sukně na Balkáně

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Femme de Paris allant par la ville.jpg
Engraving, part of the 28 plates comprising "Livre Curieux"
The Evolution of the Skirt (1916).webm
The Evolution of the Skirt – an Australian short animation film. Part of an Australasian Gazette newsreel.
Cperrien-fashionplatescan-p-vf 33.jpg
Mid-1880's fashion plate (scanned by C. Perrien in 2000), from which Image:Bustle.png and Image:1880s-fashions-overview.jpg were excerpted.
BronzeAge01.jpg
Autor: Hol63 Ger, Licence: CC BY-SA 4.0
Drawing of a girls skirt made of wool yarn found in a bronze age tomb in Borum Eshoj (Danmark)
(جِدارية صَيد الأسود للمَلك آشور بانيبال (3) (تَفاصيل.jpg
Autor: Mohmmd Abd, Licence: CC BY-SA 4.0
جِدارية صَيد الأسود للمَلك أَشُورْ بَانِيبَال (668-631) ق.م، المُتحف البِريطاني.
by Husham Ahmed
Long evening skirt.jpg
Autor: Tranquil Garden, Licence: CC BY-SA 4.0
Long shiny evening skirt
Relief Ur-Nanshe Louvre AO2344.jpg
Рельеф с изображением подношений царю Ур-Нанше Edit this at Structured Data on Commons
Egyptian kilt.jpg
Autor: Hol63 Ger, Licence: CC BY-SA 4.0
Egyptian official wearing a pleated kilt, ca. 2.250 BC