Sung C'-wen

Sung C'-wen
T. V. Soong.jpg
Stranická příslušnost
ČlenstvíKuomintang

Narození4. prosince 1894
Šanghaj
Úmrtí26. dubna 1971 (ve věku 79 let)
San Francisco
Místo pohřbeníFerncliff Cemetery
RodičeCharles Soong a Ni Kwei-tseng
PříbuzníSung Aj-ling, Sung Čching-ling, Sung Mej-ling
Alma materHarvardova univerzita
Kolumbijská univerzita
St. John's University
Profesediplomat, bankéř a politik
Náboženstvímetodismus
CommonsT.V . Soong
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sung C’-wen (čínsky pchin-jinem: Song Ziwen, znaky: 宋子文, tradiční anglická transkripce: Soong Tse-ven nebo také T. V. Soong; 4. prosince 1894, Šanghaj, Čínské císařství – 26. dubna 1971, San Francisco, Kalifornie, USA) byl čínský podnikatel a politik působící na počátku 20. století v Čínské republice. Narodil se jako syn obchodníka Charlese Soonga. Je bratrem tří sester Sung, jeho švagry byli generalissimo Čankajšek, doktor Sunjatsen a finančník Kchung Siang-si. Rodina Sung patřila do jedné ze čtyř vlivných rodin počátku 20. století v Šanghaji.

Mládí a studium

Narodil se v Šanghaji jako třetí z šesti dětí. Měl dvě starší (Sung Aj-ling, Sung Čching-ling) a jednu mladší sestru (Sung Mej-ling), dva mladší bratry. Jeho otec, Charles Soong (1863–1918), studoval v USA a stal se členem Evangelické církve metodistické, po návratu do Číny pracoval jako misionář. Otec se brzy stal bohatým a vlivným průmyslníkem, který byl zapojen do mnoha podniků.[1] Později také financoval nacionalistickou stranu Kuomintang.

Sung C’-wen studoval ekonomii a obdržel titul BA. na Harvard University, poté získal doktorát na Columbia University. V roce 1917 se vrátil do Číny a brzy se začal aktivně věnovat bankovnictví a finančnictví. Po roce 1923 pokračoval v roli svého otce v oblasti financování nacionalistů – Kuomintangu.[2]

Kariéra

V roce 1923 se Sung přidal k Sunjatsenově revoluční kampani na sjednocení Číny a odstartoval tím svou politickou kariéru.[3] Po Pochodu na sever vedeným Čankajškem (1928 – 1928) a tím i po úspěšném sjednocení Číny, zastával vysoké funkce v kantonské vládě, stal se guvernérem Central Bank of China (1928 – 1934) a ministrem financí (1928 – 1933). Později byl také premiérem nacionalistické vlády (1930, 1932–1933).

Sung na konferenci Spojených národů, 1945

Jako ministr financí Sung reformoval daňový systém, zrušil vnitřní transitní tarify a poopravil zahraniční a domácí dluhy. Navíc mezi lety 1928 a 1930, sjednáním řady dohod se zahraničními mocnosti, vrátil Číně celní autonomii, čímž obnovil právo Číny stanovit tarifní sazby a dohlížet na jejich placení. O toto právo Čína, za doby dynastie Čching, přišla podepsáním nerovnoprávných dohod se západními mocnostmi v 19. století.[2]

Spolu s dalšími finančníky založil Národní hospodářskou radu (po r. 1934 zvanou CDFC (China Development Finance Corporation)). Rada zprostředkovávala poskytování úvěrů potřebných pro industrializaci Číny a také se stala platformou pro přilákání zahraničního kapitálu do země.

V roce 1934 rezignoval na post premiéra, nicméně v roce 1940, tři roky od začátku Čínsko-japonské války byl poslán do Washingtonu jako Čankajškův reprezentant. Čankajšek chtěl, aby Sung spolupracoval s americkou vládou a získal podporu prezidenta Roosevelta pro válku s Japonci.[3] Sung byl v USA úspěšný a vyjednal nejednu finanční pomoc.

V prosinci roku 1944 byl Sung jmenován premiérem nacionalistické vlády a ministrem zahraničí. Zúčastnil se historicky první konference Spojených Národů v San Francisku, kde vedl čínskou delegaci. Navštívil také Moskvu a vyjednával se Stalinem o sovětských zájmech ve střední a severní Číně. V červenci 1945, po neúspěšném bránění odpojení Vnějšího Mongolska od Číny, rezignoval na post ministra zahraničí.

Čankajšek, lord Mountbatten a Sung C'-wen, 1943

Poslední léta

V posledních letech jeho politické činnosti sloužil jako guvernér provincie Kuang-tung. Po porážce nacionalistů v roce 1949, se Čankajšek s Kuomintangem odebrali na Tchaj-wan. Sung se v reakci na tyto čínské události přestěhoval do New Yorku, kde žil klidným životem. Zemřel roku 1971 v San Francisku v sedmdesáti sedmi letech.

Reference

  1. Soong family | Chinese family. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b T.V. Soong | Chinese financier and official. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b KUO, Tchaj-chun. T. V. Soong in Modern Chinese History [online]. Stanford, California: Hoover Institution Press Publication [cit. 2019-05-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

T. V. Soong.jpg
T. V. Soong, Premier of RoC
1945 TV Soong at UN.jpg
1945 TV Soong at UN 1945年,宋子文在联合国会议上发言。
1943 TV Soong Chiang Kai-shek Lord Mountbattan.jpg
1943 TV Soong, Chiang Kai-shek and Lord Mountbattan. 1943年10月,宋子文、蔣介石在重慶與來訪的英國東南亞戰區統帥蒙巴頓合影