Sursum

Umělecké sdružení Sursum (z latinského sursum cordavzhůru srdce) bylo české výtvarné a literární sdružení působící v letech 19101912.[1] Jednalo se o druhou generaci českých symbolistů, kteří chtěli zachytit stav duše a vnitřní niterné stavy člověka. Cílem nebylo vědomí nebo nevědomí, ale nadvědomí. Část autorů byla původně spojena s katolickou revue Meditace, ale kromě křesťanského mysticismu bylo sdružení silně ovlivněno i theosofií, okultismem, a magií.[2]

Historie

Sdružení založili 30. července 1910 Emil Pacovský, Jan Konůpek, František Kobliha a Josef Váchal. V říjnu téhož roku se v brněnském Klubu přátel umění konalo 1. výstava volného sdružení výtvarného Sursum.[3] A 1. listopadu 1911 se konala zakládající valná hromada. Později se ke sdružení připojili malíř a grafik Miroslav Sylla, malíři Rudolf Adámek a Adolf Gärtner, či Jan Zrzavý.[2] 22. září 1912 byla v pražském Obecním domě zahájena Výstava uměleckého sdružení SURSUM, druhá a zároveň poslední společná výstava.[3] Na pražské výstavě vystavovala také Skupina výtvarných umělců reprezentující nastupující kubismus.

Myšlenky a snahy sdružení byly v dalším vývoji českého umění zastíněny avantgardními směry, zvláště pak právě kubofuturismem reprezentovaným Skupinou.[1] Přesto všichni členové došli k svébytné podobě vizionářství a mysticismu, ve kterém pokračovali i ve třicátých letech 20. století, kdy byl v Česku velký zájem o esoterické nauky a hermetismus z důvodů existenčních nejistot, strachu z války.[zdroj?] V té době se k nim připojil také fotograf a malíř František Drtikol.

Reference

  1. a b Malíři a grafici Volného sdružení výtvarných umělců Sursum ve sbírkách Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. www.muzeum.myto.cz [online]. [cit. 2008-10-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-10-21. 
  2. a b JOSEF VÁCHAL Životopis
  3. a b Život a dílo Josefa Váchala

Literatura

  • Umělecké sdružení Sursum 1910–1912, Galerie hl. města Prahy, ISBN 80-7010-044-3