Světluška a Světlička
Světluška a Světlička jsou historické místní názvy pro fragmentárně dochované vodovodní objekty v Praze 6-horní Liboci. Jsou to navzájem zaměnitelná a v literatuře zaměňovaná jména. Nacházejí se mezi potoky v terénu královské obory Hvězda, v severním okolí letohrádku Hvězda.
Tradovalo se, že prvotní lidový název Světluška a U Světlušky označoval pietní místo protestantů, padlých v bitvě na Bílé Hoře, a proto je katoličtí úředníci habsburské monarchie chtěli odstranit tím, že pojmenovali Světluška také jiná místa v okolí. Později byly některé Světlušky přemístěny, přestavěny a přejmenovány na Světličky. Nezřídka bývají oba názvy používány současně a stále se pletou.[1]
Historie
V roce 1781 byl vydán Toleranční patent, který zaručoval svobodu vyznání. Dosud tajní evangelíci mohli opustit římskokatolickou církev, ale katolíci jim upírali pohřby na stávajících hřbitovech. Proto si evangelíci založili vlastní hřbitov u Bílé hory. Zatímco v poutním areálu kostela Panny Marie Vítězné katolíci oslavovali vítězství bitvy na Bílé hoře, evangelíci vzdávali hold poraženým českým stavům tím, že zapalovali svíčky u zdi obory Hvězda. Romantickou představu pietní slavnosti z období národního obrození namaloval roku 1922 ilustrátor historického románu Josef Svátka Stanislav Hudeček. Znázornil boj Moravanů v závěrečné fázi bitvy, podobně jako Komenského slovník naučný v 1. svazku z roku 1937 pod heslem Bílá hora takto: „Na bojišti zůstal jen Šlik se svým plukem Moravanů, kteří tu v strašné řeži po udatné obraně byli pobiti.“ Svíčky evangelíků a vlastenců hořící u zdi obory vypadaly zdálky jako světlušky, místu se lidově říkalo U Světlušky a rakouské policii se to nelíbilo. V revolučním roce 1848 rakouské úřady nepovolily pražským studentům uctít v těchto místech památku padlých bojovníků. Studenti pak využili blízký toleranční hřbitov a věnce pro bělohorské padlé položili tam. Na shromáždění řečnil také Josef Václav Frič. O události se psalo v dobovém tisku.
Pietní místo zaniklo, protože tato část zdi nebyla udržována, zbortila se a zarostla křovím. Místo pro uctění všech padlých bělohorských bojovníků vybudovala v roce 1920 Sokolská župa podbělohorská v podobě Mohyly na Bílé hoře.
Přehled
Oborou Hvězda prochází přehledná naučná stezka.[2][3] Toto je shrnutí pojmů Světluška a Světlička:
Světluška
- Vodní pramen Světluška – tekl z trubky ve zdi obory a byl přemístěn.[4]
- Studniční domek Světluška – byl zbourán.[4]
- Štola Světluška. Podzemní dílo bylo přestavěno z historického hradního vodovodu a dokončeno v roce 1930. Sloužilo do roku 1974 jako zdroj pitné vody pro celou Ruzyni. Válcová věž patří pod Správu Pražského hradu a od 2. 10. 1996 bylo rozhodnutím č. 4905/1993 vodní dílo prohlášeno jako nemovitá kulturní památka.[5][6] Hradní vodovod Světluška se nachází ve štole, nad zemí je v popisu památky uvedena čerpací stanice s vodojemem.[7]
- Potok Světluška
Světlička
- Vodní pramen Světlička či Nad Světličkou.[8][9] Další jeho názvy jsou Pod letohrádkem a Světluška. Jedná se o přemístěný pramen tekoucí z trubky ve zdi obory (původní pramen Světluška). Nově teče tento pramen z modré trubky umístěné v blízkosti studničního domku Světlička, tam dostal několik dalších názvů.
- Válcová funkcionalistická věž přečerpávací stanice Světlička.[10] Nahradila původní domek Světlušky. Další názvy stavby Světlička jsou např. Studánka Světlička, rovněž je popsána jako vodojem či čerpací stanice hradního vodovodu.[11]
Odkazy
Reference
- ↑ O lidové pověsti naposledy psali: PEPSON, Snětivý Josef; OTOMAR, Dvořák. Utajené hrady a zámky III.: Prahou potřetí po stopách panských sídel. [s.l.]: Nakladatelství ČAS 257 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7475-252-0. Google-Books-ID: kBaWDwAAQBAJ.
- ↑ Naučná stezka Oborou Hvězda. stezky.info [online]. 2009-10-04 [cit. 2022-11-20]. Dostupné online.
- ↑ http://www.praha-priroda.cz/priloha/58cfae9444f2e/01-naucna-stezka-final-09-58cfaed65398a.pdf
- ↑ a b Naučná stezka Oborou Hvězda, informační tabule.č. 9 - VODA V OBOŘE (Portál životního prostředí hlavního města Prahy). portalzp.praha.eu [online]. [cit. 2022-11-20]. Dostupné online.
- ↑ vodovodní štola Světluška - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-11-20]. Dostupné online.
- ↑ Detail dokumentu - G0122897. iispp.npu.cz [online]. [cit. 2022-11-20]. Dostupné online.
- ↑ hradní vodovod Světluška, s čerpací stanicí a vodojemem - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-11-20]. Dostupné online.
- ↑ pramen Světlička | Národní registr pramenů a studánek. www.estudanky.eu [online]. [cit. 2022-11-20]. Dostupné online.
- ↑ Světlička | Pražská příroda. www.praha-priroda.cz [online]. [cit. 2022-11-20]. Dostupné online.
- ↑ Mapy.cz. Mapy.cz [online]. [cit. 2022-11-20]. Dostupné online.
- ↑ vstupní objekt - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-11-20]. Dostupné online.
Související články
- Seznam kulturních památek v Liboci
- Seznam řek a potoků v Praze
- Slovanský sjezd
- Vodovodní štola Světluška
Externí odkazy
- Štola Světluška (video)
Média použitá na této stránce
Autor: Ondřej Kořínek, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Autor: Houstička, Licence: CC BY-SA 4.0
Informační cedule naučné stezky v oboře Hvězda. Malíř Stanislav Hudeček se držel hesla "Bílá hora" v Komenského slovníku naučném, kde stojí: "Na bojišti zůstal jen Šlik se svým plukem Moravanů, kteří tu v strašné řeži po udatné obraně byli pobiti."
Autor: Houstička, Licence: CC BY-SA 4.0
Potok Světluška v Oboře Hvězda, Liboc, Praha
Autor: Houstička, Licence: CC BY-SA 4.0
Zborcená zeď Obory Hvězda. Pohled z obory v Dolní Liboci směrem k Bílé hoře. Zaniklé pietní místo Světluška se nacházelo někde v těchto místech.
Autor: Houstička, Licence: CC BY-SA 4.0
Funkcionalistická stavba domku je památkově chráněna.