Světočára
Světočára je množina všech bodů v prostoročasovém diagramu nazývaných události, která zobrazuje historii umístění událostí v prostoru a v jakémkoliv časovém okamžiku. Tento pojem zavedl do speciální teorie relativity matematik Hermann Minkowski.
Světočára v speciální teorii relativity
STR používá rovinný 4rozměrný Minkowského prostor. Tento prostor je však velmi podobný 3rozměrnému eukleidovskému prostoru. Časové jednotky v prostoročasovém diagramu jsou často zvoleny tak, že rychlost světla je reprezentována přímkami v úhlu 45 stupňů, které tvoří kužel se svislou časovou osou. Obecně platí, že křivky v časoprostoru mohou být tyto:
- Světočáry světelného typu (někdy také izotropní, nebo nulové) jsou křivky, které mají v každém bodě rychlost pohybu rovnou rychlosti světla ve vakuu. Tvoří v časoprostoru kužel, který časoprostor dělí na dvě části.
- Světočáry časového typu jsou křivky, které mají v každém bodě rychlost pohybu menší než rychlost světla ve vakuu. Tyto křivky musí být uvnitř kužele definovaném světelnými křivkami.
- Světočáry prostorového typu jsou křivky, které nespadají do světelného kužele. Tyto křivky mohou popisovat, například rozměry objektu.
Odkazy
Související články
Externí odkazy
- SEMERÁK, Oldřich. Speciální teorie relativity - text k přednášce pro MFF UK [online]. Praha: 26.02.2013. Dostupné online.
- ULLMANN, Vojtěch. Gravitace, černé díry a fyzika prostoročasu [online]. Dostupné online.
Média použitá na této stránce
Autor: MissMJ, Licence: CC BY-SA 3.0
An example of a light cone, the three-dimensional surface of all possible light rays arriving at and departing from a point in spacetime. Here, it is depicted with one spatial dimension suppressed.