Světový mír
Světový mír je ideál svobody, míru a štěstí mezi všemi národy a lidmi. Světový mír je protikladem světové války.
Jde o utopistickou ideu celoplanetárního nenásilí, ve které státy spolupracují, buď dobrovolně nebo pomocí mezinárodně uznaného a garantovaného systému řízení, který brání jejich vzájemným konfliktům. Termín je někdy používán i k označení ukončení všeho nepřátelství mezi všemi jednotlivci (jednotlivými lidmi). Světový mír by mohl nastat například pomocí vzdělání, inženýrství, medicíny, diplomacie a ukončit všechny formy boje.
Usilovat o světový mír je hlavním posláním Organizace spojených národů (OSN) a její Rady bezpečnosti.
Ekonomické důsledky
Zpráva z května 2011 o Globálním mírovém indexu zdůraznila, že pokud by svět byl v minulém roce o 25 % mírumilovnější, světová ekonomika by měla výsledek lepší o 2 biliony USD, co jsou asi 2 procenta globálního HDP nutného na zpomalení globálního oteplování, pokrytí všech nákladů na dosažení rozvojových cílů tisíciletí, smazání všech veřejných dluhů Řecka, Irska a Portugalska a na úhradu nákladů na obnovu po zemětřesení a tsunami v roce 2011 v Japonsku.
Mírové dny
- Mezinárodní den míru slavený 21. září
- Světový den míru – římskokatolický svátek slavený 1. ledna
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku World peace na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- worldchangeforum.org - striving for world peace through an open, uncensored, global discussion (anglicky)
- Global Open Peace Initiative (G.O.P.I.) by AADITYA (Mission - Attain Inner Peace to Retain Outer (Global) Peace ~Arun Kumar (anglicky)
- PEACE IN THE WORLD IN MINDMEISTER : http://www.mindmeister.com/18150212?title=peace-in-the-world HAMIDREZA ZADEHNAVIRI (anglicky)
Média použitá na této stránce
Modrá skleněnka je fotografie planety Země, kterou 7. prosince 1972 pořídila posádka Apolla 17 ze vzdálenosti zhruba 29 400 kilometrů.