Světový pohár v ledním hokeji

Trofej Světového poháru v ledním hokeji z roku 1996

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj. Jeho první ročník byl pořádán v roce 1996. Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který byl nepravidelně konán mezi lety 1976 až 1991. Turnaj Světového poháru se zatím konal třikrát. Poprvé v roce 1996, kdy jej získala reprezentace Spojených států amerických a dále v letech 2004 a 2016, kdy jej získala kanadská reprezentace. Světový pohár organizuje NHL, na rozdíl od Mistrovství světa a turnajů na Zimních olympijských hrách, které organizuje IIHF. Proto jsou také zápasy Světového poháru hrány podle pravidel NHL. Světový pohár se koná mimo sezónu, což znamená, že jsou k dispozici všichni hokejisté. Na Světovém poháru se na rozdíl od jiných významných mezinárodních turnajů neudělují medaile a není hrán zápas o třetí místo. Oceněn je pouze vítězný tým, který získá pohár. Každý turnaj má svůj specifický systém.

Historie

Kanadský pohár

Podrobnější informace naleznete v článku Kanadský pohár.

Světovému poháru předcházel Kanadský pohár k jehož vzniku v roce 1976 přispěl svým úsilím šéf organizace Hockey Canada Douglas Fisher a šéf NHLPA (hráčská asociace NHL) Alan Eagleson, kteří se nechali inspirovat Mistrovstvím světa ve fotbale. Eagleson navrhl uspořádání turnaje, který by sehráli nejlepší hokejové národní týmy. Po úspěšném jednání s úředníky sovětského hokejového svazu se v září 1974 domluvili na uspořádání prvního Kanadského poháru. Eagleson začal organizovat turnaj, který debutoval v roce 1976. Jednalo se o první mezinárodní hokejový turnaj, kterého se mohli zúčastnit všichni hokejisté, protože v té době mohli na Olympijských hrách startovat pouze hokejisté s amatérským statusem a Mistrovství světa se kryla s play-off hraném v NHL.

Turnaje, které se konaly jednou za 3 až 5 let se konaly v Severní Americe. Z pěti konaných Kanadských pohárů zvítězila čtyřikrát Kanada a jednou zvítězil Sovětský svaz.

Světový pohár v ledním hokeji

V roce 1996 Kanadský pohár změnil svůj oficiální název a byl nově nazýván Světovým pohárem v ledním hokeji. V prvním Světovém poháru vyhrály Spojené státy americké, když porazily ve finále Kanadu 2:1 na zápasy. Dalšími soupeři byly týmy České republiky, Finska, Německa, Ruska, Slovenska a Švédska.

O osm let později se konal druhý světový pohár v roce 2004, před zrušenou sezónou NHL (2004/05). Tento turnaj vyhrála Kanada, poté co porazila Českou republiku v semifinále a Finsko ve finále.

V roce 2016 se konal Světový pohár znovu po 12 letech, tentokrát za účasti Česka, Finska, Kanady, Ruska, Spojených států, Švédska, výběru severoamerických hráčů do 23 let a výběru Evropy, který byl reprezentován hráči ze zbytku Evropy, kromě hráčů z Česka, Finska, Ruska a Švédska. Ve finále, které se hrálo na dvě vítězná utkání, porazil celek Kanady Výběr Evropy 2:0 na zápasy.

Bylo plánováno pořádat turnaj každé čtyři roky, avšak ročník 2020 byl zrušen a budoucnost turnaje je nejistá. NHL se pokusí uspořádat příští ročník Světového poháru v roce 2024.

Trofej

V roce 2004 se udílela trofej, kterou navrhl architekt Frank Gehry. Byla vyrobena ze slitiny mědi a niklu a vnější část byla vyrobena z polyuretanu. Trofej byla často pro svůj vzhled kritizována v médiích.[zdroj?]

Výsledky

RočníkVítězFinalistaSemifinalisté
1996USA USAKanada KanadaRusko Rusko a Švédsko Švédsko
2004Kanada KanadaFinsko FinskoČesko Česko a USA USA
2016Kanada KanadaEvropská unie Výběr EvropyŠvédsko Švédsko a Rusko Rusko

Nejproduktivnější hráči

RočníkHráčStátBody
1996Brett HullUSA USA11 (7 branek + 4 nahrávky)
2004Fredrik ModinŠvédsko Švédsko8 (4 branek + 4 nahrávky)
2016Sidney CrosbyKanada Kanada10 (3 branky + 7 nahrávek)

Nejlepší střelci

RočníkHráčStátBranky
1996Brett HullUSA USA7
2004Keith TkachukUSA USA5
2016Brad MarchandKanada Kanada5

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku World Cup of Hockey na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
World Cup of Hockey.jpg
Autor: Horge, Licence: CC BY 3.0
The World_Cup_of_Hockey