Svatá Lucie

Svatá Lucie
Saint Lucia
vlajka Svaté Lucie
vlajka
znak Svaté Lucie
znak
Hymna
Sons and Daughters of Saint Lucia
Geografie

Poloha Svaté Lucie
Poloha Svaté Lucie

Hlavní městoCastries
Rozloha616 km² (193. na světě)
z toho 2 % vodní plochy
Nejvyšší bodMount Gimie (950 m n. m.)
Časové pásmo−4
Poloha
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel165 510 (189. na světě, odhad 2018)
Hustota zalidnění269 ob. / km² (45. na světě)
HDI 0.745 (vysoký) (89. na světě, 2018)
Jazykangličtina (úřední), antilská kreolština, francouzská nářečí
Náboženstvířímští katolíci 90 %, anglikáni 3 %, jiní protestanti 7 %
Státní útvar
Státní zřízeníkonstituční monarchie
Vznik22. února 1979 (nezávislost na Spojeném království)
KrálKarel III.
Generální guvernérErrol Charles
Předseda vládyPhilip J. Pierre
Měnavýchodokaribský dolar (XCD)
HDP/obyv. (PPP)13 881,4 [1] USD (98. na světě, 2018)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1662 LCA LC
MPZWL
Národní TLD.lc
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Svatá Lucie je ostrovní ministát v Karibském moři v souostroví Malých Antil (patří mezi Návětrné ostrovy) mezi Martinikem a Svatým Vincencem. Společně s Barbadosem, Martinikem, Dominikou a dalšími státy tvoří tzv. pás ostrovů Malých Antil. Pevninská část území zahrnuje 616 km². Hlavním městem je Castries, kde žije přibližně třetina veškeré populace ostrova.

Historie

Podrobnější informace naleznete v článku Dějiny Svaté Lucie.

Prvními obyvateli ostrova byli Aravakové, kteří přišli ze Severní Ameriky v rozmezí let 200400. Aravakové byli postupně v rozmezí let 8001000 vytlačeni Kariby. Karibové vytvořili na ostrově složitou prosperující společnost, kterou vedl král. Prvními Evropany, kteří stanuli na pobřeží ostrova, byli okolo roku 1500 Španělé. První kolonie zde vznikla v roce 1660 a patřila Francii. Původní Karibové byli vyhubeni nemocemi, které sem osadníci zavlekli. Ostrov bývá nazýván Helenou Západní Indie. Toto pojmenování je asociací s Trojskou Helenou a je velice příznačné, protože Britové a Francouzi vedli o toto území mnoho válek. Ostrov změnil čtrnáctkrát svého vlastníka. Definitivně připadl v roce 1814 Velké Británii. Ostrov získal autonomii roku 1967 a úplnou nezávislost v roce 1979. Obyvatelé jsou černoši, potomci otroků z Afriky (tvoří skoro 90 % populace), a žije zde menšina Indů (2,5 %).

Státní symboly

Vlajka

Podrobnější informace naleznete v článku Vlajka Svaté Lucie.

Svatolucijská vlajka je tvořena modrým listem o poměru stran 1:2 s černým rovnoramenným, vrcholem nahoru obráceným trojúhelníkem, jehož ramena jsou bíle lemovaná. Do něho je vložený menší žlutý rovnoramenný trojúhelník, který má společnou základnu s bílým lemováním. Žlutý trojúhelník má vrchol ve středu vlajky.

Tří, přes sebe položené, trojúhelníky představují nejvyšší horu ostrova Mount Gimie a dva známé vrcholy vulkánu Qualibou (Gros Piton a Petit Piton), turistické atrakce ostrova, jeho symbolu a zároveň významného orientačního bodu okolo plujících lodí.

Znak

Podrobnější informace naleznete v článku Státní znak Svaté Lucie.

Svatolucijský státní znak je tvořen modrým štítem, rozděleným zlatým bambusovým křížem na čtyři pole. V prvním a čtvrtém poli jsou tudorovské růže s bílými a červenými okvětními lístky, zelenými kališními lístky a zlatými semeníky. Ve druhém a třetím poli jsou zlaté lilie. Do středu kříže je položena zlatá stylizovaná náčelnická stolička. Na štít je postavena přilba v přirozených barvách se zlato-modrou točenicí, modro-zlatými přikryvadly a klenotem v podobě hnědé ruky se zlatou pochodní s červeno-oranžovým plamenem, za rukou dva zkřížené zlatozelené bambusové listy. Štítonoši jsou dva papoušci druhu Amazoňan mnohobarvý (Amazona versicolor) s rozevřenými křídly (v přirozených barvách, převážně zelení, s modrou hlavou a červenou hrudí). Papoušci drží v zobácích bambusový list a stojí na zlaté, červeně podšité stuze s černým anglickým mottem THE • LAND, THE • PEOPLE, THE • LIGHT (česky Země, lid, světlo).

Geografie

Ostrov je vulkanického původu. Můžeme na něm najít několik sopek, jako jsou Mount Gimie či Qualibou (950 m n. m.), která vybouchla naposledy v roce 1766. Celý ostrov je pokrytý úrodnou sopečnou půdou. Původní deštný prales byl na ostrově z části vymýcen.

Velký a Malý Piton se tyčí nad rybářským městečkem Soufrière

Nejpůsobivější jsou staré sopečné kužely Gros Piton a Petit Piton, jejichž vrcholy jsou zalesněné. Oba se nacházejí na západním pobřeží ostrova. Oblast vrcholků Pitons byla v roce 2004 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Hory protíná několik krátkých řek, které pak v určitých oblastech tvoří široká, úrodná údolí. Ostrov má nádherné pláže a je obklopen průzračným a teplým mořem. Délka pobřeží ostrova je 158 km.

Podnebí

Místní klima je tropické, ovlivněné pasáty, které přicházejí od severovýchodu. Podobně jako u ostatních států Malých Antil se setkáváme s obdobím sucha a obdobím dešťů. Měsíce prosinec až květen zastupují období sucha a od června do listopadu trvá období dešťů. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 29 °C a noční teploty okolo 18 °C. Průměrné roční srážky, co se týče pobřeží, činí 1 300 mm, naopak pro oblasti deštného pralesa je to 3 810 mm srážek. Jelikož leží Svatá Lucie poměrně blízko rovníku, teploty mezi létem a zimou se výrazněji nemění.

Hospodářství

Hlavní zdroj příjmů ostrova je turismus, který se na celkovém HDP podílí více než 30 %.[2] Třetina obyvatel pracuje v zemědělství. Hlavním vývozním artiklem jsou banány. Dále stojí za zmínku kokosový olej, kakao a mango. Mnoho potravin se však musí dovážet (především z Brazílie, USA a Trinidadu a Tobaga). Ostrov se snaží využívat geotermální energii.

Obyvatelstvo

Ostrov má 174 000 obyvatel (k r. 2010) rovnoměrně rozprostřených v městských a venkovských částech.  V hlavním městě Castries žije 32,4 % celkového obyvatelstva. Emigrace lidí ze Svaté Lucie stoupá – hodnota se pohybuje okolo 1,2 % vystěhovalců za rok. Migranti většinou vyhledávají anglofonní země. Ve Spojeném království je téměř 10 000 obyvatel, jejichž původ je právě ze Svaté Lucie. Dalším vyhledávaným místem jsou například Spojené státy. 

Obyvatelé Svaté Lucie jsou především afrického, nebo africko-evropského původu. Karibské obyvatelstvo zastupují pouze 3 % celkové populace. Jiné etnické skupiny činí 2 % populace. 70 % obyvatel se hlásí k římským katolíkům.

Jazyky

Oficiálním jazykem Svaté Lucie je angličtina. 95 % obyvatel ovšem používá kreolštinu, tzv. patois, nářečí, se kterým se setkáme např. na Jamajce.

Politika

Svatá Lucie je členem Commonwealthu, hlavou státu je král Karel III., kterého zastupuje generální guvernér. Výkonná moc je v rukou předsedy vlády. Tím je obvykle předseda strany, která vyhrála volby do Sněmovny reprezentantů (17 členů), jež se konají každých 5 let. Druhá komora parlamentu, Senát, má 11 členů.

Ostrov je členem několika regionálních společenství, např. Organizace východokaribských států (OECS), Karibského společenství (CARICOM) a Bolívarovského svazu pro lid naší Ameriky (ALBA), Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC), Sdružení karibských států (ACS-AEC), Regionálního bezpečnostního systému (RSS) či Petrocaribe.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. Světová banka. GDP per capita, PPP (current international $) [online]. [cit. 2017-01-14]. Dostupné online. 
  2. Indicadores macroeconomicos del turismo (položka 5.3.1.) [online]. Hospodářská komise pro Latinskou Ameriku a Karibik [cit. 2014-08-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-07. (španělsky) 

Literatura

  • KAŠPAR, Oldřich. Dějiny Karibské oblasti. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2002. ISBN 80-7106-557-9. 

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Svatá Lucie na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo Svatá Lucie ve Wikislovníku
  • Saint Lucia (2011) [online]. Freedom House [cit. 2011-08-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-23. (anglicky) 
  • Bureau of Western Hemispehere Affairs. Background Note: Saint Lucia [online]. U.S. Department of State, 2011-08-12 [cit. 2011-08-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  • CIA. The World Factbook - Saint Lucia [online]. Rev. 2011-08-16 [cit. 2011-08-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-01-30. (anglicky) 
  • Zastupitelský úřad ČR v Caracasu. Souhrnná teritoriální informace: Svatá Lucie [online]. Businessinfo.cz, 2011-01-31 [cit. 2011-08-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-11. 
  • MOMSEN, Janet D, a kol. Saint Lucia [online]. Encyclopaedia Britannica [cit. 2011-08-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Média použitá na této stránce

North America (orthographic projection).svg
Autor: Heraldry, Licence: CC BY-SA 3.0
North America (orthographic projection)
Gros Piton and Petit Piton in Saint Lucia.JPG
Autor: Aneil Lutchman, Licence: CC BY-SA 2.0
The twin peaks of Petit Piton and Gros Piton behind the town of Soufrière as seen from mountains in the North East.
Coat of Arms of Saint Lucia.svg
Autor: Diafora, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of Saint Lucia
The ROSE which you see on the coat of arms tells us about England. At one time England was our “mother” country because she was in charge of our affairs. The FLEUR-DE-LIS reminds us that we belonged to France as many as seven times. The Bamboo is our national plant, two pieces form the cross of the shield. The little AFRICAN STOOL in the centre is African and reminds us of our ancestors who were shipped from Africa during the slave trade. To light us on our way, we have a TORCH which is held up high. The Saint Lucian Parrot Amazona versicolor is our national bird guards each side of the Coat of Arms. Our Motto “THE LAND, THE PEOPLE, THE LIGHT”, is printed at the bottom of the shield.
Kreuzf-Hafen-st-lucia.jpg
(c) User: Bgabel na projektu wikicesty shared, CC BY-SA 3.0
Kreuzfahrthafen Castries, St. Lucia
Malgretout Beach, Saint Lucia.jpg
Malgretout Beach, Saint Lucia
Saint Lucia in its region.svg
Autor: TUBS Gallery, Licence: CC BY-SA 3.0
Location of XY (see filename) in the region.