Svatá Dobroslava

Svatá Dobroslava
Obraz Svaté Dobroslavy, jejíž ruce byly uťaty (obraz ze 17. století)
Obraz Svaté Dobroslavy, jejíž ruce byly uťaty (obraz ze 17. století)
mučednice
Narození864
Bayonne nebo České knížectví
Úmrtí880 (ve věku 15–16 let)
Yebra de Basa
Svátek25. června
Místo pohřbeníCathedral of Jaca
Státní občanstvíČeské knížectví
Svatořečena1902, Lev XIII. (potvrzení kultu)
Uctívána církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství,
pravoslavná církev
Atributypalmová ratolest, uťatá ruka
PatronkouJacy, proti posedlosti
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatá Dobroslava, ve španělském prostředí svatá Eurosia či Orosia, (cca 864880 Jaca) je patronkou španělského města Jaca.

Život podle tradice o českém původu

Jejím otcem byl pravděpodobně český kníže Mojslav zmiňovaný fuldskými letopisy k roku 872. Brzy osiřela a byla vychovávána knížetem Bořivojem I. a svatou Ludmilou nejspíše na Levém Hradci.

V roce 880 požádal papež Jan VIII. svatého Metoděje během jeho třetí návštěvy v Římě, aby nalezl vhodnou nevěstu pro syna navarrského krále Fortuny I. Metoděj doporučil Dobroslavu. Svatba se uskutečnila v zastoupení. Po svatbě se svatební průvod vydal do Navarry. Průvod byl však v blízkosti španělského města Yebra de Basa přepaden Maury. Jejich velitel Aben Lupo požádal Dobroslavu, aby se stala jeho ženou, Dobroslava však odmítla. Byla pak mučena, byly jí uťaty končetiny a useknuta hlava.[1] Poté se strhla bouře.

Úcta

Její ostatky byly vyzvednuty v roce 882, tělo je uloženo v katedrále sv. Patra v městě Jaca, lebka v městě Yebra. Byla prohlášena za svatou, a stala se patronkou vinařů a ochránkyní před nepřízní počasí. Svatořečení bylo uznáno v roce 1902 papežem Lvem XIII. Jako světice je uctívána jak katolickou, tak pravoslavnou církví. Její svátek se ve Španělsku slaví 25. června. (V kalendáři českých a moravských katolických diecézí zapsán není a nikdy nebyl.)

Odkazy

Obraz svaté Dobroslavy, jejíž ruce byly uťaty (obraz ze 17. století)

Reference

  1. SLANINA, Jaroslav. Tragický konec zapomenuté velkomoravské krásky [online]. Procproto.cz, 2013-06-25 [cit. 2018-09-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-09-11. 

Literatura

  • SVOBODA, Jan. Přes propasti věků: tři kapitoly z našich nejstarších dějin. 1. vyd. Praha: Vyšehrad, 2004. 108 s. S. 45–98. 
  • PODLAHA, Antonín. Novější španělské spisky o sv. Orosii (Eurosii), domněním dceři knížete českého Bořivoje a sv. Ludmily. Časopis katolického duchovenstva. Roč. 1917, čís. 9+10, s. 909–915. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Nuvola apps important orange.svg
Autor: David Vignoni (original), Bastique (SVG), Rocket000 (recolored), Licence: LGPL
Orange warning icon.
Saint eurosia.jpg
An image of Saint Eurosia from the 17th century. Colle Umberto. In the painting can be seen the Villa Morosini-Lucheschi and the Villa Zuliani-Verecondi.