Svatí čeští novomučedníci
Svatí čeští novomučedníci | |
---|---|
Ikona svatých novomučedníků českých | |
mučedníci | |
Svátek | 5. září |
Svatořečen(a) | 8. února 2020, chrám sv. Cyrila a Metoděje, Praha |
Uctíván církvemi | pravoslavná církev |
Atributy | kříž |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Svatí čeští novomučedníci jsou skupina českých a moravských pravoslavných věřících, popravených v období nacismu.
Svatořečení
Slavnostní svatořečení novomučedníků proběhlo dne 8. února 2020 v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Prohlášeni za světce byli dva presbyteři (kněží) a šestnáct laiků, popravených nacisty za účast v protinacistickém odboji během druhé světové války a také za pomoc a ukrývání parašutistů zapojených do atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, během operace Anthropoid. Památka svatých českých novomučedníků se uctívá 5. září.[1]
Jejich nadřízený, biskup Matěj Pavlík byl svatořečen v roce 1987 jako Gorazd II.
Seznam mučedníků
- Vladimír Petřek
- Václav Čikl
- Jan Sonnevend
- Václav Ornest
- Karel Louda
- Marie Sonnevendová
- Marie Čiklová
- Marie Gruzínová
- Marie Loudová
- Františka Ornestová
- Miluše Ornestová
- Vladimír Ort
- Helena Mühlmannová
- Alexandr Miniv
- Marie Minivová
- Jan Charbula
- Ludmila Ryšavá
- Josef Ryšavý [2]
Popraven byl také kněz František Prokop Šimek se svou manželkou Annou Šimkovou, ti však na kanonizační ikoně nejsou zachyceni.
Galerie
- Vladimír Petřek
- Václav Čikl
- Marie Čiklová
- Jan Sonevend
- Václav Ornest
- Ludmila Ryšavá
- Vladimír Ort
- Karel Louda
- Marie Loudová
Odkazy
Reference
- ↑ Svatí čeští novomučedníci. Katolický týdeník [online]. 2020-02-11 [cit. 2022-09-06]. Dostupné online.
- ↑ https://www.orthodoxia.cz/gorazd/novomucednici-cesti-jmena.htm
Související články
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Marie Čiklová (* 13. října 1907 Tuchów Polsko – 24. října 1942 koncentrační tábor Mauthausen) byla manželkou faráře České pravoslavné církve Václava Čikla. Spolu s ním se za protektorátu účastnila domácího protiněmeckého odboje a podpory parašutistů z výsadků Anthropoid, Bioscop, Out Distance, Silver A a Tin.
Václav Ornest (* 6. listopadu 1887, Praha - 24. října 1942, Koncentrační tábor Mauthausen) byl původním povoláním krejčí. Během Protektorátu Čechy a Morava byl kostelníkem v pravoslavném katedrálním chrámu svatého Karla Boromejského. Tak se za protektorátu nazýval pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, v jehož kryptě se po atentátu na Reinharda Heydricha ukrývali parašutisté. Po prozrazení úkrytu parašutistů (18. června 1942) byl ještě téhož dne Václav Ornest zatčen a spolu s ním jeho manželka Františka Ornestová, obě jeho dcery (Marie a Miluše) jakož i jeho zeť Karel Louda - učitel a druhý kostelník chrámu. Všichni zatčení členové rodiny Ornestových a Loudových byli popraveni dne 24. října 1942 v Koncentračním táboru Mauthausen střelou do týla.
Ludmila Sonnevendová (provdaná Ortová, Ryšavá) (* 27. června 1908, Brno – 24. října 1942, KT Mauthausen) se za protektorátu účastnila domácího odboje a byla podporovatelkou členů paravýsadku ANTHROPOID. Kabinetní foto kolem roku 1927.
ThDr. Vladimír Petřek (* 19. června 1908 Olomouc – 5. září 1942 Praha-Kobylisy) byl český pravoslavný duchovní. Po atentátu (27. května 1942) na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha (Operace Anthropoid) zajišťoval dr. Vladimír Petřek spojení a denní péči o atentátníky, kteří se ukrývali v pravoslavném katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Po odhalení úkrytu byli vzápětí zatčeni všichni, kdož se podíleli na jejich skrývání – biskup Gorazd (zatčen 25. června 1942), farář Václav Čikl, kaplan Vladimír Petřek (zatčen 18. června 1942). Vladimír Petřek byl vězněn v Pankrácké věznici v Praze; spolu se svými nadřízenými byl odsouzen mimořádným stanným soudem k smrti. Popraven byl na Kobyliské střelnici dne 5. září 1942.
Autor: MKoala, Licence: CC BY-SA 4.0
Icon of bishop Gorazd II. of Prague
Vladimír Ort (* 23. prosince 1911, Kyjev – 24. října 1942 Koncentrační tábor Mauthausen) – český odbojář z období druhé světové války a spolupracovník operace Anthropoid popravený nacisty.
Jan Sonnevend (* 25. prosince 1880 Topolany, okres Vyškov - 4. září 1942 Praha - Kobyliská střelnice) byl za protektorátu v Praze předsedou starších české pravoslavné církve. Po zapojení se do nekomunistického protiněmeckého odboje sehrál významnou roli jako aktivní pomocník parašutistů. Byl jedním z iniciátorů jejich ukrytí v kryptě kostela v Resslově ulici. Skutečnost, že jsou v kryptě kostela ukrývání parašutisté sdělil biskupu Gorazdovi až v den vyhlazení Lidic (večer 11. června 1942). Po prozrazení úkrytu parašutistů (18. června 1942) byl Jan Sonnevend spolu se svojí manželkou Marií Sonnevendovou zatčen 22. června 1942 a 4. září 1942 na Kobyliské střelnici v Praze popraven zastřelením. Marie Sonnevendová byla popravena 24. října 1942 v KT Mauthausen.
Marie Loudová, rozená Ornestová (* 30. října 1915 České Budějovice – 24. října 1942, Koncentrační tábor Mauthausen) byla manželkou kostelníka pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Praze Karla Loudy (* 3. května 1904, Plzeň – 24. října 1942, Koncentrační tábor Mauthausen) a spolu obývali chrámový služební byt v pražské Resslově ulici číslo 9. Byla pravoslavného vyznání a starala se o domácnost (byla ženou v domácnosti). Gestapem byla zatčena 22. června 1942, vyslýchal ji Ing. , kterého již v roce 1934 R. Heydrich předurčil k tomu, aby se zabýval v Říši církevními záležitostmi. (Tento muž byl proslulý tím, že zadržené tělesně týral, včetně zatčeného biskupa Gorazda.) Manželé Loudovi byli na podzim 1942 převezeni do vazební věznice pražského gestapa v Malé pevnosti Terezín, na konci září 1942 pak byli v nepřítomnosti odsouzeni k trestu smrti, nakonec deportováni do koncentračního tábora Mauthausen, kde byli 24. října 1942 popraveni střelou do týla v odstřelovacím koutě při fingované lékařské prohlídce. (Marie Loudová byla zastřelena v 11:22, její manžel Karel Louda ve 13:52). Jejich syn Václav Louda (* 1939) byl (jako další děti odbojářů a podporovatelů parašutistů) internován v pražském zámečku Na Jenerálce, později přemístěn do internačního tábora ve Svatobořicích a Plané nad Lužnicí, kde se dožil konce druhé světové války.
Svatý Karel Louda (* 3. května 1904, Plzeň – 24. října 1942, Koncentrační tábor Mauthausen) byl kostelník Pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Praze a oběť 2. světové války. Svatořečen byl se svou manželkou a dalšími novomučedníky Pravoslavnou církví v českých zemích a na Slovensku v pražském pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici dne 8. února 2020.
Alois Václav Čikl (* 1. ledna 1900 Slavětín – 5. září 1942 Praha-Kobylisy) byl český pravoslavný duchovní. Od počátku druhé světové války se spolu s kaplanem Vladimírem Petřekem zapojili do protinacistického odboje. Po atentátu (27. května 1942) na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha (Operace Anthropoid) zajišťoval Václav Čikl spolu s dr. Vladimírem Petřekem spojení a denní péči o atentátníky, kteří se ukrývali v pravoslavném katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Po odhalení úkrytu byli vzápětí zatčeni všichni, kdož se podíleli na jejich skrývání – biskup Gorazd (zatčen 25. června 1942), farář Václav Čikl, kaplan Vladimír Petřek (zatčen 18. června 1942). Václav Čikl byl vězněn v Pankrácké věznici v Praze a spolu se svými kolegy odsouzen mimořádným stanným soudem k smrti. Popraven byl na Kobyliské střelnici dne 5. září 1942. Jeho manželka Marie byla zavražděna 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen.