Svatý Cyriak

Svatý
Cyriak
Jáhen
St. Cyriakus Speyerer Evangelistar von 1197.jpg
Datum narození3. století
Datum úmrtí303
Místo úmrtíŘím
Příčina úmrtípoprava stětím
Svatořečení
Svátek8. srpna
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství,
pravoslavná církev,
anglikánská církev,
luteráni
Atributypalmová ratolest, spoutaný démon
Některá data mohou pocházet z datové položky.
sv. Cyriak

Svatý Cyriak, také Cyriak Římský nebo Kyriak, († kolem r. 309) je svatý jáhen, mučedník a jeden z čtrnácti sv. pomocníků. Církevní svátek má 8. srpna. Pocházel z rodiny vyššího římského důstojníka. Později jej papež sv. Marcelin (296–304) v roce 300 posvětil na jáhna. Jeho hrob je historicky doložen.

Legenda

Křesťané byli nasazováni na nucené práce v Diokleciánových lázních. Dozorci nakládali s křesťany velice tvrdě. Cyriak a jeho druhové posílali křesťanům potravinovou i peněžitou pomoc, pomáhali zmírnit následky těžkých prací. Cyriak byl za svou činnost uvězněn. Ve vězení uzdravil několik slepců. Pověst o zázračném uzdravení slepců se dostala až k císaři Diokleciánovi. Měl totiž nemocnou dceru, posedlou zlým duchem. Cyriak císařovu dceru uzdravil a ona se dala pokřtít. Po abdikaci Diokleciána nastoupil na trůn císař Maximian. Ten dal Cyriaka předvést před soud a poručil mu, aby obětoval bohům. Podle jiné legendy k zatčení došlo na rozkaz soudce Karpasia. Cyriak odmítl uznat římské bohy, proto na jeho hlavu nechali vylít vařící smolu. Jáhnovi se však nic nestalo. Byl ještě více mučen a později sťat.

Atributy

Bývá zobrazován jako mladý jáhen s knihou exorcismu, palmou mučedníka, mečem a se spoutaným démonem (nebo drakem). V některých výtvarných dílech je světec vyobrazen s malou nebo velkou dívkou, zřejmě dcerou císaře Diokleciána[1].

Patron

Svatý Cyriak je patronem nuceně nasazených osob, pomocník při posedlosti a pokušení. Je patronem řádu Křížovníků s červeným srdcem – cyriaků. Řád byl založen ve 12. století a jeho hlavní náplní byla péče o nemocné.

Kontroverze

Jeho život, činy a mučednické scény bývají spojovány (zaměňovány) se dvěma dalšími světci toho jména

  • Cyriak Římský (†133)
  • Jidáš Cyriak (300-363), zvaný také Cyriak z Ancony, Quiriacos z Jeruzaléma, vnuk celníka sv. Zachea, který měl podle Zlaté legendy[2] v Jeruzalémě pomoci císařovně sv. Heleně nalézt Kristův kříž, následně se obrátil na víru, stal se biskupem jeruzalémským a římský císař Julián Apostata ho dal umučit. Není historickými prameny doložen, v té době Jeruzalém neměl biskupa.

Odkazy

Reference

  1. Oltářní deska v chrámu dominikánů, DFrankfurt nad Mohanem, srov. LCI 6, obr. s. 18
  2. Jakub de Voragine: Zlatá legenda, ed. Anežka Vidmanová, Praha 1984, s. 179-181

Literatura

  • SCHIKORA, Rudolf. Naše světla. [s.l.]: Exerciční dům ve Frýdku, 1947. 824 s. S. 538. 
  • LCI 6 = Lexikon der christlichen Ikonographie, Band 6, ed. Wolfgang Braunfels. Herder: Rom-Freiburg-Basel Wien 1994, s. 16-18

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Cyriak Furtwangen.jpg
Autor: Původně soubor načetl Schwarzwälder na projektu Wikipedie v jazyce němčina, Licence: CC BY-SA 3.0
Der Heilige de:Cyriak

Hier gekennzeichnet durch den de:Teufel an der Kette sowie durch das Gewand eines de:Diakons (mit den kurzen Ärmeln).

Die barocke Figur steht im Altenheim St. Cyriak in de:Furtwangen.

Bild: Eigene Aufnahme 2004

Lizenz GNU FDL
St. Cyriakus Speyerer Evangelistar von 1197.jpg
St. Cyriakus im Speyerer Evangelistar aus dem Cyriakusstift Worms, 1197. Cyriacus (griech. Kyriakos, auch Cyriak, Cyriakus; † um 303 in Rom durch Enthauptung) war ein Märtyrer aus der Zeit der Christenverfolgung in Rom, der in der katholischen und der orthodoxen Kirche als Heiliger verehrt wird. Der Heilige wird zu den Nothelfern gezählt. U.a. Kirchennamenspatron der evangelischen Kirche Cyriakuakirche in Frankfurt-Rödelheim.