Svatý Haštal

Svatý Haštal
Moosburg Kastulus Ursulakapelle.jpg
Narození3. století
Úmrtí286
Řím
Příčina úmrtídušení
Povolánístátní úředník
ChoťIrene of Rome
Funkcestátní úředník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Svatý Haštal, socha v Moosburgu

Svatý Haštal (latinsky Castullus, německy Kastulus či Kastl) byl křesťanský prvomučedník v Římě.

Život

Haštal žil v Římě ve 3. století za vlády císaře Diokleciána. Narodil se mezi léty 242–245 v urozené rodině. Podle legendy byl správcem a sklepníkem Diokleciánova paláce. Společně se svým přítelem svatým Tiburciem se obrátil na křesťanskou víru a papež svatý Caius jej asi roku 283 pokřtil. Haštal poskytoval úkryt křesťanům během pronásledování. Nakonec byl sám zatčen a pravděpodobně v letech 286–287[1] nebo 312[2] byl pohřben za živa v katakombách na Via Labicana. Tyto katakomby po něm byly nazvány a na místě jeho smrti v Římě v 7. století postaven kostel, který mu byl zasvěcen.

Úcta

Svatý Haštal je kromě Itálie uctíván zvláště v Bavorsku, v Moosburgu, kam jeho ostatky před rokem 772 přenesli misionáři z řádu benediktinů, a od roku 1604 v chrámu sv. Martina a sv. Haštala v Landshutu. Haštalovi jsou zasvěceny také vesnické kostely v horním Bavorsku (např. Kastl). Moosburg proslul poutěmi ke sv. Haštalu.

V českých zemích je jediný kostel zasvěcený svatému Haštalovi postaven před rokem 1234 na pražském Starém Městě jako románská bazilika, vedle něj byl zbudován Anežský klášter. Patřil tehdy k nejvýznamnějším chrámům v Praze, podací právo k němu měly české královny, dodnes se jeho okolí nazývá Haštalská čtvrť. V době vrcholné gotiky byl přestavěn, severní dvoulodí je nejstarším prostorem tohoto stavebního typu v českých zemích. Relikvie jsou uloženy ve schránce v tabernáklu na hlavním oltáři. Obraz sv. Haštala na hlavním oltáři namaloval Josef Scheiwl roku 1884.

Vyobrazení

Svatý Haštal bývá vyobrazen jako mladý rytíř v plášti s mečem a knížecí čepicí, v ruce drží palmu mučedníka.

Patron

Svatý Haštal je patronem zemědělců a pastýřů. Má chránit před bleskem, povodní a nemocemi domácího zvířectva. Patří do skupiny světců kolem sv. Šebestiána, Marka, Marcellina a Tiburcia. Svátek má 26. března.

Reference

  1. Lexikon der christlichen Ikonographie, ed. Wolfgang Braunfels. Rom-Basel-Freiburg-Wien 1994, díl 5, str.479
  2. Reclams Lexikon der Heiligen. Wien 1990

Externí odkazy

Literatura

  • Lexikon der christlichen Ikonographie, ed. Wolfgang Braunfels. Rom-Basel-Freiburg-Wien 1994, díl 5, str.479.
  • Umělecké památky Prahy, ed. Pavel Vlček, díl I., Staré Město a Josefov. Praha 1996.

Média použitá na této stránce

Moosburg Kastulus Ursulakapelle.jpg
Statue des Heiligen Kastulus, Ursulakapelle, Kastulusmünster, Moosburg