Svatý Jeroným v pustině (Dürer)

Svatý Jeroným v pustině
Albrecht Dürer 012.jpg
Základní informace
AutorAlbrecht Dürer
Vznik1496
Typcírkevní umění
HnutíNěmecká renesance
Vlastnosti
Mediumolej na dřevěné desce
Šířka17,4 cm
Výška23,1 cm
Umístění
Inv. čísloNG6563
UmístěníNárodní galerie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zadní strana obrazu

Svatý Jeroným v pustině je oboustranný obraz, olej na desce z hruškového dřeva německého renesančního umělce Albrechta Dürera, vytvořený kolem roku 1496, nyní ve sbírkách Národní galerie v Londýně. Velikost obrazu je 23,1 cm × 17,4 cm.

Dějiny

Práce byla přisouzena Dürerovi v roce 1957 na základě podobnosti mezi zobrazením lva a podobným zvířetem na kresbě z umělcovy druhé cesty do Benátek, nyní ve sbírkách Hamburger Kunsthalle. Lev byl téměř jistě zobrazen podle podoby lva svatého Marka v Benátkách.

Obraz byl dříve ve Fitzwilliamově muzeu v Cambridge a později jej koupilo londýnské muzeum.

Svatý Jeroným byl v té době běžným námětem uměleckých děl. Dürera k tomuto obrazu pravděpodobně inspiroval podobnou tvorbou Giovanni Bellini nebo jiní umělci, jež ovlivnil Andrea Mantegna.

Popis

Jeroným je zobrazen před svou poustevnou, obklopen všemi symboly, které mu byly tradičně připisovány: zkrotlý lev, klobouk a kardinálský oděv na zemi (symbol odmítnutí pozemských poct), kniha (Jeroným byl překladatelem Vulgáty), kámen, kterým se zraňoval, a krucifix, který používal při modlitbách.

Vyobrazení přírody je typické pro severoevropské umění, s četnými detaily, jako jsou malí ptáci, bílý motýl ve spodní části, jakož i jemné vykreslení kůry kmene nebo zobrazení stébel trávy. Obloha v pozadí je podobná Dürerově akvarelu Rybník v lese, který se dnes nachází ve sbírkách Britského muzea.

Zadní strana malby

Na zadní straně obrazu je zajímavý výjev, pravděpodobně meteor nebo kometa. Dürerovou inspirací mohlo být zobrazení komety v Norimberské kronice z roku 1493.[1] Tyto dřevoryty jsou však velmi stylizované a nemají za účel zobrazit skutečnou podobu komety, zatímco Dürerův obraz vyvolává dojem skutečného pozorování, stejně jako planoucí hvězda v Dürerově tajemné rytině Melancholie I, publikované v roce 1514.

Jestliže Dürerův obraz představuje skutečný nebeský úkaz, přicházejí v úvahu tři možné náměty:

Prvním námětem je kometa z roku 1491. Dr. Sten Odenwald uvedl, že „pravděpodobně šlo o kometu 1491 B1 v únoru toho roku, ale oběžné dráhy této komety jsou velmi nejisté“;[2] Web NASA souhlasí s Odenwaldovým komentářem k oběžné dráze.[3]

Druhým možným námětem je Ensisheimův meteorit. Toto vysvětlení navrhla Ursula B. Marvin[4] ve vztahu k rytině Melencolia I. Meteorit dopadl v Alsasku dne 7. listopadu 1492.

Třetím možným námětem je kometa z roku 1493, uvedená v hesle Chronologie díla Sira Davida Brewstera Edinburská encyklopedie, k níž autor upřesňuje, že „kometa byla viditelná před a po průchodu poledníkem.“[5]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku St. Jerome in the Wilderness (Dürer) na anglické Wikipedii.

  1. St Jerome in the Wilderness [online]. The Web Gallery of Art [cit. 2019-12-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. WALSH, Glenn A. Comet of 1491: Self-Correction of Science [online]. SpaceWatchtower, 2016-02-20 [cit. 2019-12-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. NEO Earth Close Approaches : Comet 1491 B1 - note [online]. [cit. 2019-12-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. MARVIN, Ursula B. The meteorite of Ensisheim: 1492 to 1992. Meteoritics & Planetary Science. 10. 1992, roč. 27, čís. 1, s. 28–72. Dostupné online. ISSN 1945-5100. (anglicky) 
  5. The Edinburgh Encyclopaedia. Svazek 6. Edinburgh: William Blackwood, 1813. 759 s. Dostupné online. Kapitola Chronology, s. 442. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Albrecht durer heavenly body in the night sky.jpg
Reverse of Saint Jerome, about 1496, Albrecht Dürer. National Gallery London. NG page