Svatý rok 1983

Řím, kostel svatého Jana v Lateráně, Svatá brána, nápis připomínající Jubilea vykoupení

Svatý rok 1983 známý také jako Jubileum vykoupení je mimořádné jubileum, které slavil papež Jan Pavel II. v roce 1983. Jedná se o druhé Jubileum vykoupení, které se vztahuje k výročí Ježíšova zmrtvýchvstání. První Jubileum vykoupení svolal a slavil v roce 1933 papež Pius XI. a je známé také pod názvem Svatý rok 1933.

Svatý rok vykoupení 1933

Hlavní článek: Svatý rok 1933

Svolal ji překvapivě papež Pius XI. 24. prosince 1932. Začal o pašijové neděli roku 1933 otevřením Svaté brány a skončil o pašijovém pondělí následujícího roku.

Svatý rok vykoupení 1983

Svolal a následně slavil Jan Pavel II. v roce 1983 při příležitosti 50. výročí od roku vykoupení 1933, jak oznámil:[1]

„Každý liturgický rok je vskutku oslavou tajemství našeho vykoupení, ale jubilejní připomínka spásné Kristovy smrti naznačuje, že bychom se této oslavy měli účastnit intenzivněji. Již v roce 1933 si papež Pius XI. ctihodné paměti přál se šťastnou intuicí připomenout XIX. stoleté výročí vykoupení mimořádným rokem, aniž by se však pouštěl do otázky přesného data ukřižování Pána. Protože letošní rok 1983 se shoduje s padesátým výročím této velké události, uzrálo ve mně rozhodnutí, které jsem vyjádřil 26. listopadu 1982 před kardinálským kolegiem, věnovat celý rok zvláštní připomínce Vykoupení, aby hlouběji pronikla do myšlení a činnosti celé církve. Toto jubileum začne 25. března, na slavnost Zvěstování Páně, která připomíná prozřetelnostní okamžik, kdy se věčné Slovo stalo člověkem mocí Ducha svatého v lůně Panny Marie a přijalo naše tělo, ,aby skrze smrt zničilo toho, kdo měl moc smrti, totiž ďábla, a osvobodilo ty, kdo byli ze strachu před smrtí po celý svůj život v otroctvíʻ. Skončí 22. dubna 1984, o Velikonoční neděli, v den plnosti radosti, kterou přinesla Kristova vykupitelská oběť, díky níž se církev ,neustále obrozuje a podivuhodným způsobem živíʻ, intenzivněji posvěcována přijetím milostí Vykoupení lidstvem naší doby, a to prostřednictvím duchovní obnovy celého Božího lidu, který má za svou hlavu Krista, ,jenž byl vydán na smrt pro naše hříchy a byl vzkříšen k životu pro naše ospravedlněníʻ (...)“ – Jan Pavel II.

Ve dnech 29. září a 29. října 1983 se konalo šesté řádné generální shromáždění biskupské synody na téma „Pokání a odpuštění v poslání církve“.

Na Květnou neděli roku 1984 se konalo Jubileum mládeže, hlavní předchůdce Světového dne mládeže, kterého se zúčastnila Matka Tereza z Kalkaty.

Po skončení tohoto jubilea zanechal Jan Pavel II. dva související dokumenty: apoštolský list Salvifici doloris o spásné hodnotě utrpení a apoštolskou exhortaci Reconciliatio et paenitentia o svátosti smíření.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jubileo de la Redención na španělské Wikipedii.

  1. ARIAS, Juan. El Papa anuncia el jubileo del año santo extraordinario de la 'redención' [online]. elpais.com, 1982-12-24 [cit. 2023-09-22]. Dostupné online. (španělština) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

JohannesPaul2-portrait.jpg
Pope John Paul II on 12 August 1993 in Denver (Colorado)
John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licence: CC BY-SA 3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Pope John Paul II's coat of arms.
Azure a cross or, the upright placed to dexter and the crossbar enhanced, in sinister base an M of the same (on a blue shield, a golden cross, off-centered to the upper left, with a capital M in the lower right corner).
As a bishop, Karol Woytila used this design with the cross and letter in black instead of gold. As this violated the heraldic "tincture's canon" (black on blue, color on color) upon his election as pope, Vatican heraldist Monsignor Bruno Bernard Haim suggested he replace black by gold (Raul Pardo, 2 April 2005, Joe McMillan, 20 April 2005). Personal Flag and Arms of John Paul II (crwflags.com)
Rom, San Giovanni in Laterano, Heilige Pforte, Inschrift.jpg
Autor: Dnalor 01, Licence: CC BY-SA 3.0
Rom, San Giovanni in Laterano, Heilige Pforte, Inschrift