Svatoňůvka
Svatoňůvka | |
---|---|
![]() | |
Lokalita | |
Charakter | zaniklá osada |
Obec | Rozstání |
Okres | Prostějov |
Kraj | Olomoucký kraj |
Historická země | Morava |
Zeměpisné souřadnice | 49°25′4″ s. š., 16°48′56″ v. d. |
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de ![]() Svatoňůvka | |
![]() |
Svatoňůvka (též Svatonivka nebo Swatoniuwka) byla středověká osada, která se nacházela nedaleko dnešní obce Rozstání v okrese Prostějov v Olomouckém kraji. Vznikla pravděpodobně ve 14. století jako součást holštejnského panství a zanikla během 15. století. Osada měla nepravidelný tvar, čímž se odlišovala od jiných vesnic v okolí, které byly typicky lesní lánové vsi. Podle archeologických nálezů se jednalo o sídlo s hromadnou zástavbou, ležící u soutoku dvou potoků přitékajících od Molenburku. V blízkosti této zaniklé středověké osady (ZSO) se nachází bezlesá plošina nazývaná "Cerekvisko", s níž je spojena pověst o existenci kostela z období Velké Moravy.[1][2]
Historie
První písemná zmínka o Svatoňůvce pochází z roku 1463, kdy je zmiňována spolu s dalšími vesnicemi holštejnského panství jako součást majetkových transakcí.[1] V průběhu času se její název měnil – v historických dokumentech se vyskytuje jako Svatonivka (1463, 1492), Swatoniuwka (1597), Svatoňůvky (1668) a Svatonivky (1762).[2] Poslední zmínka o vesnici jako existující pochází z roku 1492, kdy je již uváděna jako pustá.[1] Celková doba její existence se odhaduje na přibližně 110 let. Zánik osady pravděpodobně souvisí s husitskými válkami v první polovině 15. století, podobně jako tomu bylo u mnoha dalších vesnic na Drahanské vrchovině.[3] V této oblasti docházelo k častým vojenským konfliktům, které měly za následek opuštění mnoha sídel. Podobný osud potkal i další vesnice holštejnského panství, například Bohdalůvku, Husko nebo Vaňkouš.[2] Na rozdíl od většiny okolních vesnic, které byly zakládány jako lesní lánové vsi, měla Svatoňůvka nepravidelný půdorys, což bylo pravděpodobně způsobeno nepříznivými terénními podmínkami v místě jejího založení.[1] Osada byla obývána českým obyvatelstvem, zatímco mnohé jiné vesnice holštejnského panství byly osídleny německými kolonisty.[4]
Archeologický výzkum
Přesnou lokalizaci zaniklé Svatoňůvky potvrdil až terénní výzkum Ervína Černého v roce 1966.[1] Ves stála v polno-luční trati zvané "Velké psisko", o níž se zmiňovala i lidová tradice jako o místě, kde kdysi stála Svatoňůvka. Archeologický průzkum potvrdil existenci pozůstatků sídla v těchto místech. Západní část zaniklé osady se nachází na vyvýšenině "Velké Psisko" po pravé straně bezejmenného potoka, zatímco východní část se rozprostírala mezi dvěma potoky na louce táhnoucí se směrem k další zaniklé osadě Vaňkouš.[2] Nalezený keramický materiál z lokality je datován do 14. století a počátku 15. století, což odpovídá písemným zmínkám o existenci vesnice.[1] V roce 2017 byl jihozápadně od zaniklé obce objeven čtyřúhelníkový relikt s propadlou vkleslinou, který může být pozůstatkem podsklepeného jednoprostorového domu nebo milířiště. Objekt má rozměry přibližně 4×4 metry a je charakteristický ostrými hranami a pravidelným obvodem. Jižně od objektu byl identifikován upravený násep vysoký 60 cm, který je horní částí okraje spojen s reliktem a pokračuje rovnoběžně východním směrem asi 3 metry za jeho hranu.[2] Při archeologickém průzkumu tohoto objektu bylo nalezeno malé množství uhlíků, které svědčí o přítomnosti ohniště nebo požáru. Keramický materiál získaný povrchovým sběrem z lokality zahrnuje okrajové části nádob, zdobené i nezdobené výdutě a dna. Tento materiál je uložen v muzeu v Prostějově.[2] Podle archeologické typologie odpovídá keramika vrcholně středověké produkci typické pro region Drahanské vrchoviny ve 14. a počátku 15. století.[1]
Současný stav
Lokalita zaniklé středověké osady Svatoňůvka se nachází v katastrálním území obce Rozstání v nadmořské výšce 512–525 metrů. Místo je v současnosti využíváno jako louka a nejsou zde patrné výrazné povrchové stopy po původní zástavbě.[3] V blízkosti lokality se kříží úvozové cesty, které v minulosti spojovaly jednotlivá sídla severní části holštejnského panství, včetně cest vedoucích do Holštejna, Hussí a Vaňkouše. Tyto komunikace jsou dokladem středověké cestní sítě v oblasti.[2] V okolí zaniklé vesnice se nachází také bezlesá plošina nazývaná "Cerekvisko", s níž je spojena pověst o existenci kostela z doby Velké Moravy. Archeologický výzkum však existenci takového kostela zatím nepotvrdil.[1] Celková výměra plužiny (zemědělské půdy) náležející k zaniklé Svatoňůvce je odhadována na 148 hektarů. V moderní době je toto území součástí lesních a zemědělských pozemků a nejsou zde viditelné stopy po středověkém obdělávání půdy.[2]
Odkazy
Reference
- ↑ a b c d e f g h ČERNÝ, Ervín. Výsledky výzkumu zaniklých středověkých osad a jejich plužin: historicko-geografická studie v regionu Drahanské vrchoviny. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1992. ISBN 80-85048-40-X. S. 76–77.
- ↑ a b c d e f g h KOLOMAZNÍČEK, Václav. Zaniklé středověké osady na Holštejnském panství [online]. Olomouc: Univerzita Palackého, Filozofická fakulta, 2017 [cit. 2024-02-28]. S. 39–41. Dostupné online.
- ↑ a b ČERNÝ, Ervín. Zaniklé středověké osady a jejich plužiny na Drahanské vrchovině. Praha: Academia, 1979. S. 25–26.
- ↑ DOLEŽEL, Jiří. K etnické struktuře středověké kolonizace Drahanské vrchoviny. Archaeologia historica. 2003, roč. 28, s. 125–153.
Literatura
- ČERNÝ, Ervín. Výsledky výzkumu zaniklých středověkých osad a jejich plužin: historicko-geografická studie v regionu Drahanské vrchoviny. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1992. ISBN 80-85048-40-X.
- ČERNÝ, Ervín. Zaniklé středověké osady a jejich plužiny na Drahanské vrchovině. Praha: Academia, 1979.
- NEKUDA, Vladimír. Zaniklé osady na Moravě v období feudalismu. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1961.
- DOLEŽEL, Jiří. K etnické struktuře středověké kolonizace Drahanské vrchoviny. Archaeologia historica. 2003, roč. 28, s. 125–153.
- KOLOMAZNÍČEK, Václav. Zaniklé středověké osady na Holštejnském panství [online]. Olomouc: Univerzita Palackého, Filozofická fakulta, 2017 [cit. 2024-02-28]. Dostupné online.
- ŠAUROVÁ, Dagmar. Středověká vesnice Skřípov zaniklá v husitském revolučním hnutí. Archaeologia historica. 1980, roč. 5, s. 187–191.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor:
- derivative work: Bazi (talk)
- ArchitectureIcon.svg: Ludvig14
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Autor:
- Information-silk.png: Mark James
- derivative work: KSiOM(Talk)
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com