Svatojánské proudy
Jako Svatojánské proudy byly označovány peřeje v úseku Vltavy mezi Štěchovicemi a Slapy, kde řeka protékala hlubokým skalnatým údolím. Název pochází od barokní sochy Jana Nepomuckého, ochránce před vodním nebezpečím. Od roku 1943 je území zatopené štěchovickou vodní nádrží.
Historie
Voroplavba a splavňování
Vltavské či Štěchovické proudy byly obávanou překážkou pro voraře, plavbu komplikovala četná skaliska. V letech 1640–1643 byly provedeny úpravy pro splavnění tohoto úseku pod záštitou a nákladem císaře Ferdinanda III., během kterých byla odstřelena část skaliska Sedlo (nacházejícího se na začátku úseku, dnes pod hladinou poblíž hráze Slapů) a na jeho zbytku byl vztyčen Ferdinandův sloup, pískovcový toskánský sloup nesoucí stylizované skalisko s kovovou císařskou orlicí a na soklu s dedikačním nápisem císaři od premonstrátského opata Kryšpína Fuka.[1] Poblíž sloupu byla u příležitosti blahořečení Jana Nepomuckého v roce 1722 postavena socha budoucího světce, podle které byla oblast pojmenována.
Turistická oblast
11. května 1889 vyznačil čerstvě založený Klub českých turistů ze Štěchovic ke Svatojánským proudům svou první českou turistickou značenou trasu.[2] Ve 20. století se oblast stala vyhledávanou turistickou lokalitou, vznikaly zde trampské osady (např. Ztracená naděje) a zařízení pro cestovní ruch, provozovaly se turistické plavby po řece.
Zatopení vodními nádržemi
Vodní nádrž Štěchovice byla budována od roku 1938 a po jejím dokončení 1943 byly Svatojánské proudy zatopeny, menší zbylá část byla v roce 1955 zatopena nádrží Slapy, pod jejíž hráz byla přemístěna socha a Ferdinandův sloup.
Turistická destinace
Název někdejších peřejí připomíná naučná stezka Svatojánské proudy na levém břehu, na pravém břehu jsou vyhledávané vyhlídky Máj a Smetanova vyhlídka, odkud je pohled na meandry bývalých svatojánských proudů. Štěchovická přehrada je také nejvyšším splavným úsekem dolní Vltavy, kam z Prahy jezdí lodě Pražské paroplavební společnosti.
Reference
- ↑ latinský nápis na soklu sloupu, http://www.svatojanske-proudy.cz/sloup/htm/sloup.htm
- ↑ KRUPKA, Jaroslav. První turistická značka vedla ke Svatojánským proudům. O český vynález ale nešlo. Deník.cz. 2024-05-11. Dostupné online [cit. 2024-06-22].
Literatura
- TURNOVSKÝ, Josef Ladislav. Z Prahy do Svatojánských proudů : Příruční knížka pro výletníky. Praha: Otto, 1898. Dostupné online.
- JIRÁSEK, Zdeněk. Z Prahy do Svatojánských proudů. Praha: Turistashop : Klub českých turistů KČT - Stará plavba, 2013. ISBN 978-80-904480-1-8.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Svatojánské proudy na Wikimedia Commons
- Popis míst, doprava, tramping, současná a dobová fotogalerie
- Článek o Svatojánských proudech na iDnes
Média použitá na této stránce
Autor: KarelTvrdik, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
St. John's Currents (in Czech: Svatojánské proudy) on the Vltava River at the end of the 19th century. The area was submerged after the construction of dams in 1940s and 1950s; the monuments in the picture were relocated at that time.
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Vystavená směrovka Svatojánské proudy, 1890. Muzeum turistiky, Bechyně, okres Tábor, Široká č. p. 48 a 49.
Autor: cs:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Katastrální území Štěchovice u Prahy, okres Praha-západ, stezka na levém břehu štěchovické přehradní nádrže na Vltavě.