Svatováclavský seminář v Praze

Svatováclavský seminář – Stará technika
Základní informace
Slohbarokní architektura a klasicismus
ArchitektKilián Ignác Dientzenhofer
Poloha
AdresaHusova 240/5, Staré Město, Praha 1, ČeskoČesko Česko
UliceHusova a Zlatá
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky38358/1-130 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatováclavský seminář, Stará technika, nebo též Česká Stavovská inženýrská škola a od roku 1803 Královské stavovské technické učiliště je instituce v Praze, předchůdce Českého vysokého učení technického. Barokní budova v Husově ulici č. 240/5 na nároží s ulicí Zlatou na Starém Městě, Praha 1. Objekt je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie

Česká královská stavovská škola, vstupní portál
Informační deska

Jezuitský seminář

Když v roce 1690 dům zakoupil řádu jezuitů a provedl některé stavební úpravy v domě, kde se dochovaly původní románské a gotické sklepy. V roce 1691 sem byl přesunut seminář svatého Václava, který do té doby sídlil ve staroměstské jezuitské koleji Klementinu. V letech 1702 - 1703 zde pak byla postavena nová budova zřejmě podle návrhu architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera.[2]

Technické učení

Česká stavovská inženýrská škola byla založena v roce 1707. 18. ledna dal císař Josef I. svolení k založení české inženýrské školy, kterou podal Ing. Christian Josef Willenberg. Ta byla v roce 1786 přenesena do dnešní budovy v Husově ulici a v roce 1803 byla předána technické škole a přejmenována na Královské stavovské technické učiliště, za což se zasloužil především ing. František Josef Gerstner, později první ředitel dne 10. listopadu 1806 otevřeného institutu. Roku 1833 škola provedla klasicistní přestavbu objektu.

V roce 1920 byla škola přejmenována na České vysoké učení technické v Praze.

Reference

  1. Svatováclavský seminář (Stará technika) - Památkový Katalog. www.pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-05-30]. Dostupné online. 
  2. S.R.O, Turistika cz. Praha, Staré Město - Svatováclavský seminář. www.turistika.cz [online]. [cit. 2022-05-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Husova Královská stavovská škola 3.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Praha 1-Staré Město, Husova ulice
Husova Královská stavovská škola deska.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Praha 1-Staré Město, Husova ulice