Svatyně knihy

Venkovní pohled na Svatyni knihy

Svatyně knihy (hebrejsky: היכל הספר, anglicky: Shrine of the Book) je křídlo Izraelského muzea nedaleko Givat Ram v západním Jeruzalémě. Nachází se zde Svitky od Mrtvého moře, které byly v letech 1947–56 objeveny v jedenácti jeskyních v Kumránu. Svatyně knihy měla být původně postavena v areálu Hebrejské univerzity v Givat Ram u Národní knihovny.

Svatyně knihy a černá čedičová deska, symbolizující bitvu mezi Syny světla a Syny temnoty.
Vchod do Svatyně knihy

Plánovací proces výstavby trval sedm let a samotné zahájení stavby bylo začalo v roce 1965. Celý projekt byl financován rodinou maďarského emigranta a filantropa Davida Samuela Gottesmana, který také vykoupil Svitky od Mrtvého moře jako dar Státu Izrael. Jeden z architektů – Armand Phillip Bartos (1910–2005) – byl zřejmě vybrán proto, že byl v té době ženatý s Gottesmanovou dcerou Ruth Celeste Gottesman. Druhému zmiňovanému architektu – Fredericku Johnu Kieslerovi (1890–1965) – Gottesman již dříve financoval průzkum, zda by Kislerův „Nekonečný dům“ mohl být instalován v Muzeu moderního umění v New York City. Členem týmu architektů byl také Gezer Heller, který se již podílel na stavbě mnoha významných budov v novém státě Izrael.

Izraelští architekti silně protestovali proti tomu, že byli vybráni neizraelští architekti, kteří byli vybrání díky příbuzenským vztahům a stavěli se i proti vybrání F. J. Kislera zejména kvůli tomu, že nedokončil svá studia architektury ve Vídni a Berlíně (i když měl licenci architekta z New Yorku), a že nikdy nic nepostavil. Byl především avantgardním scénografem, který příležitostně vyučoval. Americko-židovského architekta Kislera však vybral Gottesman již v roce 1955.

Svatyně je postavena jako bílá kupole, která zakrývá samotnou stavbu, jež se ze dvou třetin nachází pod zemí. Naproti bílé kopuli je černá stěna z čediče. Barvy a tvary budovy jsou založeny na představě ze svitku popisující bitvu mezi Syny světla a Syny temnoty, kde bílá kopule symbolizuje Syny světla a černá zeď Syny temnoty.

Jelikož křehkost svitků nedovoluje, aby byly neustále všechny vystaveny, je využíváno principu rotace, kdy je svitek po 3 až 6 měsících vystavení odebrán z expozice a uložen do depozitáře.

V muzeu se také nachází jiné vzácné antické rukopisy, mimo jiné Aleppský kodex. Kopule muzea byla pro svůj zvláštní tvar několikrát použita jako dekorace pro sci-fi filmy.

Znázornění Svatyně knihy

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shrine of the Book na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Jerusalem Schrein des Buches BW 1.JPG
Jerusalem, Shrine of the Book
Shrine of the Book.jpg
Autor: Tamar Hayardeni Tamara at he.wikipedia, Licence: Attribution
Photographed at the Shrine of the Book, a wing of the Israel Museum
Schrein des Buches002.jpg
Autor: Původně soubor načetl Trinityfolium na projektu Wikipedie v jazyce němčina, Licence: CC BY-SA 3.0
Outline of Shrine of Book, Jerusalem, Israel
Entrance to the Shrine of the Book.jpg
Autor: deror_avi, Licence: CC BY-SA 3.0
Shrine of the Book, Israel Museum