Svobodné Frísko

Svobodné Frísko
Fryske Frijheid
 Fríské království
 Fríské hrabství pod nadvládou Holandska
cca 8001523Fríské panství 
Východofríské hrabství 
Ommelanden 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Motto: Eala Frya Fresena
geografie
Mapa
Frísko v roce 1300
žádné (shromáždění konaná v Aurichu, později Groningenu)
rozloha:
13 482 km²
obyvatelstvo
národnostní složení:
starofrísština, později středofrísština, západní dolnoněmčina
státní útvar
autonomní konfederace
Svatá říše římskáSvatá říše římská Svatá říše římská
Burgundské NizozemíBurgundské Nizozemí Burgundské Nizozemí
Habsburské NizozemíHabsburské Nizozemí Habsburské Nizozemí
státní útvary a území
předcházející:
Fríské královstvíFríské království
Fríské hrabství pod nadvládou HolandskaFríské hrabství pod nadvládou Holandska
následující:
Fríské panstvíFríské panství
Východofríské hrabstvíVýchodofríské hrabství
OmmelandenOmmelanden

Svobodné Frísko, doslova Fríská svoboda (západofrísky Fryske Frijheid, nizozemsky Friese Vrijheid, německy Friesische Freiheit) byla středověká konfederace v období od 9. století do roku 1523. Státní útvar se rozkládal se na pobřeží historického území Fríska o velikosti dnešních nizozemských provincií Friesland (Frísko), Groningen, Západní Frísko a německého Východního Fríska. Svobodné Frísko náleželo ke Svaté říši římské. Země byla obývána germánským národem Frísů a na svou dobu se vyznačovala nezvyklou absencí feudalismu. Země zůstala nejen bez panovníka, ale i bez vládnoucí šlechty a nerozvinulo se v něm ani nevolnictví. Důvodem byl zakořeněný společenský systém Frísů, v němž politicky vlivnou nejvyšší společenskou vrstvu zastávali náčelníci (häuptling) se svými rodinami. Vládu představovala rada volených úředníků (redjeven, latinsky consules, konzulové), jehož členové zpravidla pocházeli z řad majetných vlastníků půdy. Hlavou státu byl zvolený guvernér zvaný potestaat. Oproti evropských feudálním státům tak Frísko fungovalo jako konfederace fríských měst a rodů, v mnohém blízké republice. Historie svobodného Fríska je protkána sporem o fríská práva a svobody. Spor bránil tomu, aby se Frísko vyvinulo v běžnou feudální monarchii a bylo silným podnětem pro řadu povstání. Celek zanikl po nezdařilém selském povstání Frísů, které potlačil římský císař Karel V. Habsburský.

Historie

Legendární první potestaat Magnus Forteman na pečeti z roku 1270

Počátek vzniku fríského státu sahá do 9. století, někdy kolem roku 800, kdy se ozbrojeným Frísům, náležejícími tehdy k Franské říši, podařilo odrazit nájezd severských vikingů, ale k faktickému zformování fríské konfederace došlo až později po událostech let 993 a 1101, kdy holandská hrabata, ve snaze přinutit Frísy k poslušnosti a poddanství k hrabství, zaplatila vlastními životy při jejich opakovaném povstání. Za to, že Frísové pomáhali římskému vzdorokráli Vilému II. v jeho obléhání Cách, získali posléze od něj uznání práv na svobodu. Ty sice později zrušil císař Ludvík IV. Bavor a Frísko přiřkl Holandskému hrabství, ale roku 1417 byla práva Frísů znovu stvrzena císařem Zikmundem Lucemburským. Frísko muselo čelit snahám o podmanění ze strany svých sousedů jako bylo Holandsko či Henegavsko, v letech 12561422 probíhala frísko-holandská válka. Ve 14. století se tito oponenti octli pod nadvládou vévodů burgundských, také Frísko se stalo součástí svazku Burgundského Nizozemí.

Vůdce povstání Pier Gerlofs Donia

Existence fríských práv a svobod i samotného svobodného Fríska byla ukončena až po nezdařilém selském povstání Frísů proti místním autoritám. Po několika vítězstvích povstalců, dobytí dvou holandských hradů a města Medemblik, byli do konfliktu zataženi samotní Habsburkové, kteří tehdy ovládali Říši, resp. konflikt se týkal Habsburského Nizozemí. Válka mezi povstalci a císařem Karlem V. trvala osm let (15151523). Povstalecká armáda zvaná Arumer Zwarte Hoop (Černá armáda z Arumu) byla složena asi ze 4 000 selských vzbouřenců a žoldnéřů z Fríska a Geldernu. Poslední odpor byl definitivně poražen roku 1523, zbylí povstalci včetně jejich vůdce, který se jmenoval Wijerd Jelckama, byli popraveni stětím. Po potlačení povstání bylo Frísko rozděleno na několik menších feudálních panství.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frisian freedom na anglické Wikipedii.

Média použitá na této stránce

No flag.svg
No official flag.
De Friese Halve Adelaar.svg
Autor: Arch, Licence: CC0
Frisian half eagle (heraldically "dimidiated")
Banner of the Holy Roman Emperor with haloes (1400-1806).svg
Autor: David Liuzzo, eagle by N3MO, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Empire, double headed eagle with halos (1400-1806)
Flag Ommelanden.svg
Autor: Odejea, Licence: CC BY-SA 3.0
The final redesign of the flag of Ommelanden, imposed circa 1582, consisted of seven diagonal blue-white stipes with eleven red hearts placed 1:4:4:2.
Flag of Cross of Burgundy.svg
Autor: Ningyou., Licence: CC BY-SA 3.0
Flag with the cross of Burgundy (saltire). Also named Cross of Burgundy flag. It was used in the Catholic Monarchy and in its viceroyalties such as New Spain and Peru. It was also used by Spain as a military or king's prosonal flag. Used by the Carlist movement.
Frisian flag.svg
Flag of the Dutch province of Friesland
Grutte Pier (Pier Gerlofs Donia), 1622, book illustration.JPG
Image from an 1622, non-copyrighted historical book. It shows en:Pier Gerlofs Donia, or en:Grutte Pier, a en:Frisian en:freedom fighter, en:rebel and en:folk hero. It was made, over hundred years after the man depicted n it, died, so on ist historically accuracy might be some discussion (although it shows us an accurant painting of he man, he ain't whearing 16th centure clothes, but is dressed in 17th century clothing).
Friesische Seelande um 1300.png
Friesische Seelande um 1300
Zegel Wonseradeel 1270 Magnus.JPG
Seal of the meeting in Wons in Westergo (1270/1313)
Banner of the Burgundian Cross of Burgundy.svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Burgundian Cross of Burgundy with firesteel and Golden Fleece