Svojkovské skály
Svojkovské skály | |
---|---|
Svojkovské skály od jihu | |
Stát | Česko |
Souřadnice | 50°43′29″ s. š., 14°35′57″ v. d. |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Svojkovské skály je název skupiny skal u obce Svojkov na Českolipsku. Lokalita, která se nachází na území Libereckého kraje, je z geomorfologického hlediska součástí Cvikovské pahorkatiny.
Popis lokality
Na severní straně silnice ze Zákup do Nového Boru (II/268) je u obce Svojkov skupina pískovcových skal a skalních věží. Tento skalní hřbet vybíhá od úbočí Tisového vrchu (540 m n. m.) přímo směrem k západu. Na severu se zvedá kopec Slavíček (538 m n. m.), oddělený od Svojkovských skal Modlivým dolem. Skály nad Modlivým dolem jsou již součástí skal Svojkovských. Součástí skalního komplexu, dlouhého od západu k východu přes 400 metrů, je řada zajímavých skalních útvarů. Známé, na turistických mapách uváděné jsou Hlídková jeskyně, Pramen u Strážce, jeskyně Poustevna, Svojkovská skalní brána, Žlutá stěna, věž Matterhorn, Českolipská věž, Praděd a řada dalších. Věže dosahují výšky až 30 metrů a nabízejí mnoho horolezeckých cest různé náročnosti.[1][2][3]
Ve vzdálenosti 1 km vzdušnou čarou směrem na sever se nachází další výrazná skupina pískovcových skal, známá jako Sloupské skalní město.
V geomorfologickém členění jsou skály nad Svojkovem řazeny do jednoho z pěti okrsků Zákupské pahorkatiny, zvaného Cvikovská pahorkatina, která přináleží do Ralské pahorkatiny.
Přístup
Do skal nevede žádná silnice, jen řada cest pro pěší turisty. Vyznačená je červeným a zeleným pásovým značením Klubu českých turistů cesta od Svojkova vzhůru Modlivým dolem, která pokračuje k Slavíčku a na Cvikov, resp. k nedaleké obci Sloup v Čechách. Červená trasa je Evropská dálková trasa E10, zelená je turistická značená trasa 3953. Svojkov je blízko a lze před vstupem do Modlivého dolu auto zaparkovat. Pokud jde o veřejnou dopravu, nejblíže ke skalám se nachází autobusová zastávka Svojkov, u zámečku na trase linek Nový Bor - Zákupy. Do Svojkova neexistuje vlakové spojení, nejbližší železniční stanicí je cca 6,5 km vzdálené nádraží (měřeno po silnici) v Novém Boru, případně zastávka ve Skalici u České Lípy na téže trati č. 080. [4][5]
Odkazy
Reference
- ↑ Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-09-08]. Dostupné online.
- ↑ BECHYNĚ, Pavel "Kýsa". Sloup v Čechách. Setkání s prvovýstupci Rybičkou a Nedvědem. CAO News [online]. Horolezecký oddíl CAO Děčín, 2004-08 [cit. 2015-11-17]. Dostupné online.
- ↑ Popis skal na webu luzicke-hory.cz. luzicke-hory.cz [online]. [cit. 2015-11-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-19.
- ↑ Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa ., 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3.
- ↑ Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1.
Literatura
- BELLMANN, Michael, THIELE, Manfred. Kletterführer Nördliches Böhmen. Dresden: Verlag Michael Bellmann, 2003 (německy)
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Svojkovské skály na Wikimedia Commons
- Svojkovské skály na webu turistika.cz
- Na webu Lužické hory
- Popis cyklotrasy Hraběcí
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Matěj Baťha, Licence: CC BY-SA 3.0
Svojkovské skály - nejzápadnější skalní věž zvaná Matterhorn
Skály nad Starým Svojkovem, z silnice do Zákup