Svojkovské skály

Svojkovské skály
Svojkovské skály od jihu
Svojkovské skály od jihu

StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svojkovské skály je název skupiny skal u obce Svojkov na Českolipsku. Lokalita, která se nachází na území Libereckého kraje, je z geomorfologického hlediska součástí Cvikovské pahorkatiny.

Popis lokality

Na severní straně silnice ze Zákup do Nového Boru (II/268) je u obce Svojkov skupina pískovcových skal a skalních věží. Tento skalní hřbet vybíhá od úbočí Tisového vrchu (540 m n. m.) přímo směrem k západu. Na severu se zvedá kopec Slavíček (538 m n. m.), oddělený od Svojkovských skal Modlivým dolem. Skály nad Modlivým dolem jsou již součástí skal Svojkovských. Součástí skalního komplexu, dlouhého od západu k východu přes 400 metrů, je řada zajímavých skalních útvarů. Známé, na turistických mapách uváděné jsou Hlídková jeskyně, Pramen u Strážce, jeskyně Poustevna, Svojkovská skalní brána, Žlutá stěna, věž Matterhorn, Českolipská věž, Praděd a řada dalších. Věže dosahují výšky až 30 metrů a nabízejí mnoho horolezeckých cest různé náročnosti.[1][2][3]

Skalní věž Matterhorn

Ve vzdálenosti 1 km vzdušnou čarou směrem na sever se nachází další výrazná skupina pískovcových skal, známá jako Sloupské skalní město.

V geomorfologickém členění jsou skály nad Svojkovem řazeny do jednoho z pěti okrsků Zákupské pahorkatiny, zvaného Cvikovská pahorkatina, která přináleží do Ralské pahorkatiny.

Přístup

Do skal nevede žádná silnice, jen řada cest pro pěší turisty. Vyznačená je červeným a zeleným pásovým značením Klubu českých turistů cesta od Svojkova vzhůru Modlivým dolem, která pokračuje k Slavíčku a na Cvikov, resp. k nedaleké obci Sloup v Čechách. Červená trasa je Evropská dálková trasa E10, zelená je turistická značená trasa 3953. Svojkov je blízko a lze před vstupem do Modlivého dolu auto zaparkovat. Pokud jde o veřejnou dopravu, nejblíže ke skalám se nachází autobusová zastávka Svojkov, u zámečku na trase linek Nový Bor - Zákupy. Do Svojkova neexistuje vlakové spojení, nejbližší železniční stanicí je cca 6,5 km vzdálené nádraží (měřeno po silnici) v Novém Boru, případně zastávka ve Skalici u České Lípy na téže trati č. 080. [4][5]

Odkazy

Reference

  1. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-09-08]. Dostupné online. 
  2. BECHYNĚ, Pavel "Kýsa". Sloup v Čechách. Setkání s prvovýstupci Rybičkou a Nedvědem. CAO News [online]. Horolezecký oddíl CAO Děčín, 2004-08 [cit. 2015-11-17]. Dostupné online. 
  3. Popis skal na webu luzicke-hory.cz. luzicke-hory.cz [online]. [cit. 2015-11-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-19. 
  4. Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa ., 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3. 
  5. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 

Literatura

  • BELLMANN, Michael, THIELE, Manfred. Kletterführer Nördliches Böhmen. Dresden: Verlag Michael Bellmann, 2003 (německy)

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Skalní věž Matterhorn 092.jpg
Autor: Matěj Baťha, Licence: CC BY-SA 3.0
Svojkovské skály - nejzápadnější skalní věž zvaná Matterhorn
Svojkovské skály.jpg
Skály nad Starým Svojkovem, z silnice do Zákup