Svojmír Mikulík

Svojmír Mikulík
Svojmír Mikulík okolo r. 1930
Svojmír Mikulík okolo r. 1930
Narození26. března 1869
Klabava, okres Rokycany
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí27. května 1952 (ve věku 83 let) nebo 27. dubna 1952 (ve věku 83 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánístrojní inženýr a těsnopisec
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob na hřbitově Malvazinky v Praze

Svojmír Mikulík (26. března 1869 Klabava[1]27. dubna 1952 Praha[1]) byl český strojní inženýr, překladatel z němčiny, odborný publicista a tvůrce českého těsnopisu.

Život

Narodil se Janu Mikulíkovi a Marii roz. Bauerové v Klabavě č.p. 31. Absolvoval reálku v Plzni, po maturitě nastoupil ke studiu strojního inženýrství na české technice v Praze, kde získal titul inženýr. Posléze přesídlil do Prahy, kde pak pracoval též jako úředník.[2]

Soustavně se zajímal o těsnopis, svůj odborný zájem prohloubil a vytvořil vlastní těsnopisnou soustavu. Působil jako člen Vědeckého sboru těsnopisného. V období po vzniku Československa se pak ve své práci spojil s pedagogem Aloisem Heroutem, který roku 1919 představil svůj Nový těsnopis český. Oba se rozhodli své systémy propojit a výsledkem byla soustava ještě jednodušší a přesnější – Původní rychlopis českosloveský. Heroutova - Mikulíkova těsnopisná soustava byla 23. dubna 1921 Ministrem školství a národní osvěty schválena a následně zavedena do škol místo dosavadního převodu soustavy Gabelsbergrovy. Během několika let byla soustava přeložena do několika jazyků a jen s malými změnami se používá dodnes.

Vedle toho se Mikulík zabýval také vydáváním odborné literatury v oboru strojnictví, mj. sestavil Strojnický slovník česko-německý.[3]

Zemřel v Praze 27. dubna 1952.

Odkazy

Reference

  1. a b Matrika narození a křtů fary Rokycany
  2. Svojmír Mikulík životopis | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2021-05-10]. Dostupné online. 
  3. MIKULÍK, Svojmír. Strojnický Solvník : němencko - česko - slovensky: elektrotechnika (silné i slabé proudi, radiotelefonie a raditelegrafie. [s.l.]: Nákladem Česke matice technické book s. Dostupné online. Google-Books-ID: 6RKOtgAACAAJ. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Svojmír Mikulík.png
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Svojmír Mikulík, český autor a spisovatel, průkopník těsnopisu
Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Svojmir Mikulik (1869 1952) Hrob Malvazinky B.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC0
Hrob Svojmíra Mikulíka na hřbitově Malvazinky v Praze v sektoru UV, číslo hrobu 22, číslo 90 na oficiální mapce hřbitova. Svojmír Mikulík (* 26. března 1869 Klabava – 27. dubna 1952 Praha), byl český strojní inženýr, překladatel z němčiny, odborný publicista a tvůrce českého těsnopisu.