Synagoga Schomre-Schabos v Českém Těšíně

Synagoga Schomre-Schabos v Českém Těšíně
Synagoga z přední strany
Synagoga z přední strany
Místo
MístoČeský Těšín, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
KrajMoravskoslezský kraj
OkresOkres Karviná
Ritusortodoxní judaismus
Užívánínečinná, klub PZKO
Architektonický popis
ArchitektEduard David
Sloheklekticko-mauretánský
Výstavba1928–1928
Kapacita152 mužů, 100 žen
Odkazy
AdresaBožkova 154/16, Český Těšín
UliceBožkova
Kód památky101812 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synagoga Schomre-Schabos v Českém Těšíně je bývalá synagoga vystavěná v eklekticko-mauretánském stylu. Jedná se o jednu ze tří synagog v Moravskoslezském kraji. Nachází se mezi řadovými domy na Božkově ulici. Budova synagogy dnes slouží jako klubovna PZKO.

Budovu nechalo vystavět sdružení „Schomre Schabos“ (strážci šabatu). Jednalo se o třípatrovou budovu s modlitebnou, galerií pro ženy, bytem správce a rituální lázní. V uličním průčelí s pětiosou bohatě členěnou fasádou. Vysoká maurská okna s bohatě profilovanými šambránami a římsami, s podstřešní římsou. V přízemí v rohu dvojice vstupních dveří profilovaném portálu s oblouky ve tvaru oslího hřbetu.[1] Kapacita modlitebny a galerie činila 152 mužů a zhruba 100 žen.[2][3]

Objekt je prohlášen kulturní památkou ČR.[4]

Historie

Cedule vedle dveří synagogy odkazující na její minulost a současný stav.

Meziválečné období

Roku 1928 navrhl plán synagogy architekt Eduard David na popud ortodoxního sdružení „Schomre Schabos“. Ještě téhož roku byla stavba dokončena. Stavbu provedli stavitelé Josef Nosska a Adolf Richter a prvním vlastníkem byl Moses Löbl May. Roku 1935 nechalo sdružení „Taharas Jisroel“ firmou Václava Nekvasila vystavět v budově synagogy rituální lázně.[5]

Období druhé světové války

Synagoga „Schomre Schabos“ nebyla na rozdíl od jiných synagog Těšínska během okupace vypálena, neboť se nacházela mezi řadovými domy a hrozil požár okolních budov. Byl ovšem zničen interiér synagogy. Zbytek války budova sloužila jako sklad divadelních rekvizit.

Poválečné období a současnost

pamětní deska
Bývalá pamětní deska umístěná na zdi synagogy, dnes ukradena.

Po válce se sdružení „Schomre Schabos“ obnovilo a pokračovali zde bohoslužby až do roku 1948. V tomto roce se rabín Natan Bergman rozhodl odstěhovat do Izraele. S sebou vzal ze synagogy i svitky Tóry, které byly majetkem jeho rodiny. Budova byla nevyužívaná a tak ji roku 1967 město prodalo Polskému kulturně-osvětovému svazu (PZKO), ten ji roku 1978 přestavěl ke svým účelům.[2] V roce 2009 budova prošla obnovou mimo jiné byla repasována okna v průčelí domu.[6]

Odkazy

Reference

  1. (HTTP://WWW.WEBDEVEL.CZ), Wedevel s.r.o. Bývalá židovská synagoga. www.tesin.cz [online]. [cit. 2018-01-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-01-18. 
  2. a b Židovské památky | InfoPoint ČESKÝ TĚŠÍN. www.infocentrum-ceskytesin.cz [online]. [cit. 2017-05-29]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  3. Synagoga Český Těšín | www.atlasceska.cz. www.atlasceska.cz [online]. [cit. 2017-05-29]. Dostupné online. 
  4. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-01-17]. Identifikátor záznamu 101812 : Synagoga. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  5. Cieszyn - Bożka 16 - stare zdjęcia, mapa. cieszyn.fotopolska.eu [online]. [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
  6. KLENOVSKÝ, Jaroslav. Židovské památky Moravy a Slezska = Jewish monuments in Moravia and Silesia. 1. vyd. vyd. Brno: ERA 218 pages, [2] folded leaves s. ISBN 808651708X. OCLC 50337841 S. 83. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Emoji u1f54d.svg
Autor: Google, Licence: Apache License 2.0
A colored Emoji from Noto project, released under Apache license Unicode name: synagogue
Flag-map of Moravian-Silesian Region.svg
Autor: Darwinek, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag-map of Moravian-Silesian Region
Český Těšín synagogue.jpg
Autor: T.Bednarz, Licence: CC BY-SA 4.0
Former synagogue in Český Těšín
Synagoga - Č. Těšín - plaketa.JPG
Autor: Kupčoková, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Český Těšín synagogue2.jpg
Autor: T.Bednarz, Licence: CC BY-SA 4.0
Sign in front of synagogue in Český Těšín