Synagoga v Babčicích

Synagoga v Babčicích
bývalá synagoga
bývalá synagoga
Místo
MístoBabčice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
KrajJihočeský
OkresTábor
Architektonický popis
Výstavba1859[1]
Odkazy
AdresaBabčice 14
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synagoga v Babčicích, č. p. 14, je bývalá židovská modlitebna pocházející asi z poloviny 19. století.[2] Nachází se v jihovýchodní části návsi poblíž většího z vesnických rybníků.

Synagoga sloužila k bohoslužebným účelům jen do prvního desetiletí 20. století,[3] poté byla přestavěna zčásti na stodolu a částečně k obytným účelům.[2] Vzhledem k této adaptaci se do určité míry zachoval pouze exteriér, interiér nikoli.[3] Na venkovní straně jsou dosud patrné známky vysokých oken, která byla později zazděna.[4]

V budově se rovněž nacházela židovská obecná škola s právem veřejnosti s německým vyučovacím jazykem.[5]

Stavba synagogy pochází z poloviny 19. století, jedná se o klasickou stavbu tohoto typu v menších obcích. Stavba byla rozdělena: V pravé polovině se nacházel sál pro 70 lidí, sál obvykle zabíral dvě podlaží. V levé části se v přízemí nacházela židovská škola a v patře byt učitele.

Krátce z původní architektoniky: Obdélná stavba se sedlovou střechou, nad štíty skosenou. Štíty zděné. V pravé části okna s polokruhovým zakončením, v levé části okna obdélníková. Fasády s drobnými pilastry mezi okny, dělené levostranné dvouosé průčelí a pravostranné tříosé průčelí. Římsa oddělující patra budovy. V exteriéru sál zaklenut českou plackou, s linésami po stranách, malované, lehce vzestupující okenní rámy. Přízemí židovské školy plochostropé, vstupní hala/chodba zaklenuta polovalbovou klenbou. Schodiště s kamenným zábradlím s centrálním pilířem s dvojitým soklem. Sklepní s valbovou klenbou. Patro s bytem učitele s prkenným stropem s centrálním nosným sloupem. Synagoga svému účelu sloužila do konce 20. let 20. století, kdy stavbu koupil sedlák z vedlejší obce a přestavěl ji z části na stodolu a z části na obytné prostory. Z anotace po roce 1990, exteriéry: Veškeré ozdobné prvky byly zarovnány spolu s nově tvořenou hladkou fasádou, v pravé části okna přestavěny v hranaté obdélníkové, v levé části zazděny okna v prvním poschodí a jedno okno v přízemí. Pravostranné průčelí zachováno tříosé, levostranné již jen jednoosé. Ze současných interiérů: Původní sál, jež byl přebudován v stodolu, přehrazen příčným patrem se vstupem ze dvora. Vnitřní výmalba přetřena bílou barvou. Část býv. Školy a byt učitele přestavěn v jeden byt, zachováno přízemní uspořádání místností, načež vrchní patro s novým uspořádáním, s čímž souvisí stržení dřevěného stropu, nahrazen zděným. Podkrovní prostory téměř po celou existenci stavby bez přestaveb kromě levostranné části s novou betonovou podlahou a bez využití. Sklepní prostory zachovány v původní podobě. Ke stavbě náležely na pozemku stavby rituální lázně zvané též mikve. Jednalo se o drobnou suterénní stavbu s křížovou klenbou. mikve byly pravděpodobně v polovině 20. století zasypány. Nyní se neví o jejich přesné poloze.

Reference

  1. https://www.box.com/shared/mc0gy1timqohj20b1six[nedostupný zdroj]
  2. a b www.holocaust.cz
  3. a b Rozkošná, Blanka, Jakubec, Pavel. Židovské památky Čech. 1. vyd. Brno: Era, 2004. 480 s. ISBN 80-86517-64-0
  4. VOŠTA, Karel. Židovský hřbitov Babčice [online]. 7. 9. 2011. Dostupné online. 
  5. VOŠTA, Karel. Židovské školy na Mladovožicku v 2. polovině 19. století. Výběr: Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech. 2012, čís. 2, s. 101–108. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Emoji u1f54d.svg
Autor: Google, Licence: Apache License 2.0
A colored Emoji from Noto project, released under Apache license Unicode name: synagogue
Flag-map of South Bohemian Region.svg
Autor: Darwinek, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag-map of South Bohemian Region
Synagoga Babčice 04.jpg
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Bývalá synagoga ve vsi Babčice, okres Tábor od východu.