Synagoga v Hranicích

Synagoga v Hranicích
Pohled na synagogu z Čechovy ulice, napravo Židovské schody
Pohled na synagogu z Čechovy ulice, napravo Židovské schody
Místo
MístoHranice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
KrajOlomoucký kraj
OkresOkres Přerov
Užíváníneužívaná
Architektonický popis
ArchitektFranz Macher
Slohmaursko-byzantský
Výstavba1863 - 1864
Odkazy
AdresaJanáčkova 728, Hranice
UliceJanáčkova
Oficiální webOficiální stránky výstavní síně
Kód památky35760/8-426 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synagoga v Hranicích je dnes nečinná synagoga vystavěná v neorománském stylu s výrazným čelním (západním) štítem nad poloválcovou parkánovou baštou v úrovni městských hradeb.[1] Nachází se mezi Janáčkovou a Čechovou ulicí. Tyto ulice spojují tzv. „Židovské schody“ vedoucí z bývalých hradeb.[2] Z tohoto schodiště je uličkou umožněn vstup do synagogy. Stavba byla dokončena roku 1864 dle návrhu rakouského architekta Franze Machera.[3] Je chráněna jako kulturní památka České republiky.[4]

Historie

pamětní deska
Pamětní deska umístěna na severní zdi synagogy

Původní synagoga

V místě dnešní budovy stála před rokem 1863 dřevěná synagoga postavená ve třicátých letech 17. století.[1] Ta byla zbořena a na základě návrhu vídeňského architekta Franze Machera byla započata výstavba synagogy v maursko-byzantském slohu.

Období druhé světové války

V období druhé světové války se plánovalo zboření stavby, které ovšem nebylo realizováno. V roce 1939 byl z průčelí synagogy odstraněn hebrejský nápis s desaterem. Roku 1940 byl v synagoze ukončen provoz bohoslužeb a až do roku 1943 nebyla stavba používána. V tomto roce se dočkala rekonstrukce a přestavby na městské muzeum.

Poválečná doba

Po válce dostala budovu do péče Církev československá husitská a židovské bohoslužby probíhaly v různých jiných prostorách. Jedna z modliteben na Masarykově náměstí čp. 8/9 sloužila svým účelům až do roku 1969. Synagogální sbor zanikl v roce 1975. CČSH budovu do roku 2023 pronajímala městu Hranice, které ji užívaly jako výstavní síň.[5]

Odkazy

Reference

  1. a b CIZEK, Jiri. Nová synagoga, Hranice. www.hrady.cz [online]. [cit. 2017-06-10]. Dostupné online. 
  2. Synagoga v Hranicích – Turistická lokalita Hranicko. www.hranicko.eu [online]. [cit. 2017-06-05]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  3. Synagoga a židovské ghetto | Městské Informační Centrum města Hranice. mic.hranet.cz [online]. [cit. 2017-06-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-06-14. 
  4. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-01-27]. Identifikátor záznamu 147570 : měšťanský dům s býv. synagogou. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  5. Výstavní síň Synagoga v Hranicích hostila expozice předních českých výtvarníků, po 30 letech ale končí. Proč?. Český rozhlas Olomouc [online]. 2023-09-15 [cit. 2024-01-31]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Emoji u1f54d.svg
Autor: Google, Licence: Apache License 2.0
A colored Emoji from Noto project, released under Apache license Unicode name: synagogue
Flag-map of Olomouc Region.svg
Autor: Darwinek, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag-map of Olomouc Region
Hranice synagogue2.jpg
Autor: T.Bednarz, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Hranice synagogue.jpg
Autor: T.Bednarz, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: