Synagoga v Kasejovicích

Synagoga v Kasejovicích
Místo
MístoKasejovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
KrajPlzeňský
OkresPlzeň-jih
Architektonický popis
Slohbarokní architektura
Výstavba2. pol. 18. století–?
Odkazy
Kód památky28885/4-322 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synagoga v Kasejovicích je budova bývalé synagogy v obci Kasejovice v okrese Plzeň-jih v současnosti sloužící jako Muzeum Kasejovice.

Historie budovy

Prázdná schrána na tóru v kasejovické synagoze

Nejstarší záznamy o kasejovických Židech pochází z roku 1570 a říkají, že se věnovali řemeslnému prodeji, ranhojičství, učitelství, půjčování peněz a výběru mýtného.[1] V letech 1725-30 bylo u Pivovarského rybníka založeno židovské město (ghetto) a tamní domy nesly jako označení římské číslice[1].

Synagoga v obci existuje od druhé poloviny 18. století. Postavena byla uvnitř ghetta v barokním slohu,[1] ve 30. letech 19. století pak došlo k přestavbě.[2] V interiéru bylo 66 sedadel pro muže a 45 pro ženy, také vchody měla tradičně pro obě pohlaví oddělené.[1]

Synagoga sloužila nejen k bohoslužbám - zpočátku fungovala také jako škola: byla používána k výkladu bible a vyučování.[1] Později byla za synagogou postavena židovská škola, dnes používaná jako knihovna, od roku 1909 však byly děti pro malý počet převedeny do místní obecní školy.[1]

Současnost

V říjnu 1945 byly do synagogy z obecní školy přemístěny převážně uměleckoprůmyslové sbírky místního rodáka Václava Mentbergera (1886 - 1969)[1] a v budově bylo zřízeno Muzeum Kasejovice, které zde sídlí dodnes. Židovské předměty sbírky byly převezeny do Státního židovského muzea v Praze. Zůstala renovovaná výzdoba stěn a schránka na tóru, z Mirovic pochází zde vystavené židovské svícny.

V muzeu se nachází mezi jinými předměty porcelán, kamenina, sklo, cenné dýmky "kasovky", obrazy, výšivky a textilie, knihy, notové zápisy, fotografie, plakáty a minerály. Pro veřejnost bývá otevřeno o víkendech.

V obci se zachovalo původní židovské ghetto (jediné zachovalé v západních Čechách), jeho poslední obyvatelé však po deportaci do Terezína roku 1942 zahynuli v Osvětimi a dalších nacistických koncentračních táborech,[1] holocaust se podařilo přežít pouze jedné ženě.[2] V severní části obce, na návrší Na stráži se nachází židovský hřbitov pocházející z roku 1669.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b c d e f g h i Koželuh Josef: Muzeum kasejovice, Blovice 1994, třetí vydání - 1996, s. 9-10, 12-13
  2. a b Židovská cesta na Plzeňsku - Kasejovice) [online]. Židovská cesta na Plzeňsku [cit. 2010-08-06]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Emoji u1f54d.svg
Autor: Google, Licence: Apache License 2.0
A colored Emoji from Noto project, released under Apache license Unicode name: synagogue
Kasejovice - budova synagogy.jpg
Autor: Jitka Erbenová (cheva), Licence: CC BY-SA 3.0
Budova bývalé synagogy v obci Kasejovice v okrese Plzeň-jih, sloužící dnes již pouze jako muzeum obce
Flag-map of Plzen Region.svg
Autor: Darwinek, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag-map of Plzeň Region
Kasejovice synagoga - schrána na tóru.jpg
Autor: Jitka Erbenová (cheva), Licence: CC BY-SA 3.0
Schránka na tóru v bývalé synagoze v obci Kasejovice v okrese Plzeň-jih