Synagoga v Třešti

Synagoga v Třešti
Bývalá synagoga v Třešti
Bývalá synagoga v Třešti
Místo
MístoTřešť, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Architektonický popis
Slohempír
Výstavbaprvní zmínka 1693
Odkazy
AdresaRooseweltova 462/6
Ulicenám. Svobody
Kód památky31987/7-5339 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V Třešti se nachází budova bývalé synagogy, nyní kostel Církve československé husitské.

Židé jsou v Třešti doloženi od 2. poloviny 13. století (zmínka o rabínovi Jakubovi z Třeště). Synagoga s pěti poli loubí (jediná synagoga s tímto architektonickým prvkem v českých zemích) je čelem obrácena do náměstí Svobody.

Popis

Jedná se o empírovou stavbu s antickými a egyptskými vzory. Původní barokní podoba není známa kvůli zničení budovy při velkém požáru v roce 1824, kdy byla synagoga úplně zničena. Celá budova je orientována na východ. Uliční podloubí nese 6 toskánských sloupů s křížovými klenbami. V hlavním traktu je výška synagogy 8,35 m.

Historie synagogy

První zmínka o synagoze pochází z roku 1693. Zajímavé je velmi těsné sousedství synagogy s filiálním kostelem sv. Kateřiny Sienské, které svědčí o jisté toleranci židovského obyvatelstva.

Synagoga byla zničena požárem 2. října 1824. Díky sbírce byla znovu postavena a vysvěcena 22. září 1825. Znovu byla synagoga poškozena roku 1920 při dalším velkém požáru, kdy bylo při opravách dočasně zazděno celé loubí. Synagoga byla používána až do okupace. Zařízení interiéru bylo za 2. světové války nacisty zničeno a tóra byla odvezena.

Do roku 2003 byla synagoga využívána jako výstavní prostor Spolku přátel betlémů. V současnosti slouží jako kostel sboru Církve československé husitské.

Výstavy

V dnešních dnech slouží synagoga hlavně k výstavám a koncertům. Hlavní sál je využíván pro kulturní účely – příležitostně pro výstavy a koncerty vážné hudby.

O Vánocích je každoročně pořádán koncert, v květnu 2009 byla výstava Židovské tradice a zvyky – Zpráva o Lodži. Dále je zde trvalá výstava o Franzi Kafkovi a expozice o židovské obci v Třešti. Student Franz Kafka v Třešti trávil letní prázdniny v letech 19001907.[1]

Odkazy

Reference

  1. Archivovaná kopie. servertrest.trest.cz [online]. [cit. 2014-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-25. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Třešť, synagoga (01).jpg
Autor: User:Harold, Licence: CC BY-SA 3.0
Bývalá synagoga, Třešť
Emoji u1f54d.svg
Autor: Google, Licence: Apache License 2.0
A colored Emoji from Noto project, released under Apache license Unicode name: synagogue
Flag-map of Vysocina Region.svg
Autor: Darwinek, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag-map of Vysočina Region