Synagoga v Terezíně

Synagoga v Terezíně
Místo
MístoTerezín, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Architektonický popis
Výstavba1943–?
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synagoga v Terezíně (též Skrytá synagoga) byla nouzovým prostorem židovské modlitebny vytvořeným v tehdejším terezínském ghettu, koncentračním táboře v pevnosti Terezín během německé okupace Čech, Moravy a Slezska. Po zrušení tábora byla zapomenuta, znovuobjevena roku 1997 a následně zpřístupněna jakožto součást expozice památníku Terezín.

Historie

Arthur (Asher) Berlinger (předválečná fotografie)

Synagoga vznikla roku 1943 v prostorách přístavku na dvoře obytného domu v Dlouhé ulici č. 17 o výměře 5x4 metru, původně sloužícím jako kůlna. Svatyni zde vytvořil Arthur Berlinger,[1] deportovaný německý Žid a rabín pocházející z bavorského Schweinfurtu.[2] Ten prostor také vyzdobil nástěnnými malbami a uzpůsobil jej ke konání bohoslužeb, které zde jakožto kantor sám vedl. Setkání se zde konala i přes zákaz německých okupačního vedení tábora, které však, nejpozději do září 1944, proti nim výrazněji nezasahovaly.[2] Bohoslužby zde patrně probíhaly i po Berlingerově transportu do vyhlazovacího tábora Osvětim roku 1944, kde téhož roku zemřel.[1] Míst pravidelných náboženských setkávání bylo v táboře vícero, Berlingerova synagoga byla však svým uzpůsobením a rozměrem patrně nejvýznamějším z nich.

Po skončení druhé světové války a zrušení tábora byla místnost využívána jako sklep a mj. sklad brambor. V roce 1997 byly při rekonstrukci objektu na zdech náhodně objeveny nástěnné malby a prostor zároveň ztotožněn jako synagoga díky zaznamenaným vzpomínkám obyvatel ghetta. Při velké povodni v létě 2002 byl prostor vyplaven.[2] Po renovaci byl zpřístupněn jako součást expozice památníku Terezín.

Architektura

Kresba Synagoga v Terezíně Malvíny Schalkové, patrně zachycující Berlingerem zřízenou modlitebnu

Uvnitř modlitebny jsou dochovány zbytky maleb technikou polychromie, kterým dominuje červená a bílá barva. Na stěnách jsou pak vymalovány tři desky s hebrejskými nápisy, jejichž společným tématem je vyznání hříchů a žádost o Boží milosrdenství. Ve středu jedné z kleneb je zobrazena Davidova hvězda, kterou obklopuje hvězdná obloha.

V umění

Na své kresbě Synagoga v Terezíně ji nejspíše zachytila v Terezíně vězněná česko-rakouská židovská malířka Malvína Schalková.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Synagoga w Terezinie na polské Wikipedii.

  1. a b Asher Berlinger (1889-1944) - Find a Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2024-05-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c Nezapomeň na nás | Holocaust. www.holocaust.cz [online]. [cit. 2024-05-16]. Dostupné online. 

Literatura

  • MUNK, Jan et al. 70 let Památníku Terezín =: 70 years of the Terezín Memorial. Terezín: pro Památník Terezín vydal Petr Oswald - Oswald, 2017, s. 58. ISBN 978-80-87242-29-2. Dostupné online
  • Roš chodeš: věstník židovských náboženských obcí v České republice a v Slovenskej republike. Praha: Federace židovských obcí v České republice, 1990-. ISSN 1210-7468. Dostupné online

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Arthur (Asher) Berlinger (c. 1930).jpg
Arthur (Asher) Berlinger, German-Jewish cantor (c. 1930)
Emoji u1f54d.svg
Autor: Google, Licence: Apache License 2.0
A colored Emoji from Noto project, released under Apache license Unicode name: synagogue
Synagogue in Theresienstadt.jpg
Artwork from the Theresienstadt ghetto
Flag-map of Usti nad Labem Region.svg
Autor: Darwinek, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag-map of Ústí nad Labem Region
Terezin synagogue.jpg
Wall of hidden Synagogue in Terezinstat