Syndrom benigních fascikulací
Syndrom benigních fascikulací (SBF) je neurologická porucha neznámého původu, charakterizovaná samovolnými záškuby svalových snopců (fascikulacemi) libovolných skupin vůlí ovládaných svalů, dokonce i jazyka (zde jsou však fascikulace klinicky významnější). Nejčastěji jsou postihována lýtka, chodidla, ramena či oční víčka, ačkoli mnoho pacientů udává záškuby po celém těle. Jako přidružené potíže mnoho pacientů dále udává bolest, pocity brnění či různé poruchy citlivosti, sníženou výdrž a svalové křeče. Obraz je velmi proměnlivý, od několika záškubů denně náhodně v různých svalech po konstantní záškuby trvající mnoho dní i měsíců (mezi pacienty tzv. „hot spoty“) – SBF může trvat týdny až roky, podle ankety[1] mezi pacienty je typický průběh trvající roky. SBF často začíná po virové infekci či stresové zátěži, skutečná souvislost však není známa.
Diferenciální diagnostika ALS a SBF
Často se pacienti s SBF fixují na různá onemocnění, která mohou fascikulace způsobovat, nejtypičtěji je to amyotrofická laterální skleróza (ALS či onemocnění motoneuronu), nevyléčitelné a smrtelné neurodegenerativní onemocnění. Tato úzkost je mezi pacienty velmi rozšířená.
Hlavními odlišnostmi týkajícími se fascikulací mezi ALS a SBF jsou:
- Fascikulace u ALS jsou projevem denervace a reinervace svalů a vyskytují se tedy v přítomnosti svalové slabosti či atrofií. Někteří pacienti udávají, že fascikulace pociťovali před nástupem jakékoli slabosti. Tato neobvyklá situace se často vysvětluje tím, že pacient mírnou slabost subjektivně nevnímá a oslabený sval suplují svaly jiné.
- Jsou-li fascikulace u ALS přítomny, EMG vyšetření zachytí denervační potenciály (fibrilace, pozitivní ostré vlny) a známky reinervace
- Nástup slabosti a fascikulací v počátcích ALS je lokální, na rozdíl od SBF, který často postihuje svaly na různých místech těla, což silně svědčí proti ALS.
- U bulbární formy ALS je nezřídka (v počátcích nemoci) EMG končetin bez nálezu – proto může nastat paradoxní situace, že pacient má čisté EMG a později je skutečně diagnostikován s ALS, což – vytrženo z kontextu – může děsit ostatní a je častým tématem diskusních skupin.
Obecně je přijímán fakt, že generalizované fascikulace spolu s absencí svalové slabosti, atrofií a/nebo patologickými změnami reflexů (Babinski, Hoffman...) nejsou nijak spojeny s ALS a představují benigní stav. Tento fakt je podporován studií Mayo Clinic, kde bylo 121 pacientů s SBF sledováno až 32 let. U žádného nedošlo k rozvoji ALS.[2]
Přesto je třeba uvést, že existují výjimky z těchto pravidel. Dle starší studie[3] se 6,7 % pacientů s ALS manifestovalo pouze fascikulacemi. Svalová slabost však nastoupila velmi brzy, v řádech několika měsíců. Existuje také několik dokumentovaných případů, kdy se u pacienta s rodinným výskytem ALS po jednom či dokonce čtyřech letech zdánlivě benigních fascikulací (dle EMG a klinické vyšetření) rozvinul obraz ALS. Je však třeba poukázat na výjimečnost tohoto případu, který byl předmětem samostatné studie.[4] Studie předložila teorii, že hyperexcitabilita motorických neuronů může předcházet jejich smrti. Vzhledem k faktu, že těchto výjimek je velice málo oproti lidem s SBF, se toto nikdy nepotvrdilo.
Pacienti s fascikulacemi trvajícími déle než jeden rok s normálním výsledkem neurologického vyšetření (reflexy, svalová síla) a/nebo čistým EMG by tedy měli být ujištěni o benigní povaze tohoto stavu.
Příčiny vzniku fascikulací
Fascikulace mohou vznikat z mnoha různých příčin, od nedostatku hořčíku, metabolických poruch až po neurologická onemocnění jako jsou lymská borelióza, neuropatie, ALS a mnoho dalších. Často jsou důsledkem zvýšené nervosvalové dráždivosti (IDM), případně svalových dysbalancí, kdy jsou odpovědí na neadekvátní protežování svalů. Fascikulace může výrazně zhoršovat kofein či úzkost. V poslední době se dokonce chronická úzkost (resp. určité mechanismy jí provázející) objevuje mezi udávanými příčinami fascikulací, ve skutečnosti však úzkost nemůže být příčinou sama o sobě, ale zřejmě jí vyvolané a dosud neznámé změny.
Reference
- ↑ Viz question polly na aboutbfs.com
- ↑ Marceil D. Blexrud, Dr. Anthony J. Windebank, MD, Jasper R. Daube, MD Mayo Clinic and Mayo Foundation, Department of Neurology, Rochester, MN Correspondence to Anthony J. Windebank, Mayo Clinic, Department of Neurology, 1501 Guggenheim Building, 200 First Street, SW, Rochester, MN 55905
- ↑ Eisen & Stewart. Ann Neurol 1994;35:375-376
- ↑ Mamede de Carvalho - Michael Swash, NEUROLOGY 2004;63:721-723
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Syndrom benigních fascikulací na Wikimedia Commons
- Mitsikostas DD, Karandreas N, Coutsopetras P, Piperos P, Lygidakis C, Papageorgiou C. Fasciculation potentials in healthy people. Muscle & Nerve. 1998 Apr;21(4):533-5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9533790
- Informace o BFS (anglicky)
- Medhelp.org info o BFS (anglicky)
- Medhelp.org (anglicky)
- Medhelp.org (anglicky)
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
Média použitá na této stránce
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.
This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.
Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.(c) Leitz31337 na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
BFS spasm of eyelid, public domain.