Synové a dcery Jakuba skláře

Synové a dcery Jakuba skláře
Žánrydrama
filmové drama
historický film
ScénářJaroslav Dietl
RežieJaroslav Dudek
HrajíLuděk Munzar
Eva Jakoubková
Petr Kostka
Jana Preissová
Jiří Krampol
Daniela Kolářová
Svatopluk Skopal
Marta Vančurová
Jaromír Hanzlík
Slávka Hozová
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Počet dílů13
Produkce a štáb
KameraAlois Nožička
HudbaZdeněk Pololáník
Premiérové vysílání
Vysíláno19860209a9. února 1986 – 19860503a3. května 1986
Synové a dcery Jakuba skláře na ČSFD, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synové a dcery Jakuba skláře je třináctidílný televizní seriál natočený v roce 1985 podle scénáře Jaroslava Dietla. Seriál se natáčel v huti Jakub ve vesnici Tasice.

Děj

V roce 1899 přichází do huti v Albrechticích mladý vandrovník, sklář, Jakub Cirkl. Po pár dnech se ukáže, že huť získala skutečného mistra skláře. Ovšem protože vandrovníka každý ošidí, Jakub nechce ostatním na huti ukázat, jak dělá sklo, které sklidilo úspěch. Teprve když mu kolega Florián ukáže, že je schopen přijít na to i sám, Jakub ukáže své taje i ostatním na huti a stává se jejím plnohodnotným pracovníkem. Zamiluje se do Terezky Herálcové a první epizoda končí na oslavě Silvestra, kdy mu Terezka sdělí, že je těhotná a Jakub požádá Herálce o její ruku. Do jejich života zasáhne první světová válka a Jakub musí narukovat. Po návratu mu umírá při porodu manželka Terezka. Jakub má již sedm dětí Jakuba, Terezku, Pepu, Vilemínu, Toníka, Aničku a Vojtu. Starost o jejich výchovu a o rodinu převezme sestra Terezky Fanynka, které se nevrátil její chlapec z války. Rodina se stěhuje do nového domu, který postavil Jakub. Členové rodiny podstupují mnoho osudových zkoušek, které jdou ruku v ruce s historickými událostmi, které tehdy republiku ovlivnily. Hospodářská krize, druhá světová válka (Toník je zabit nacisty), únor 1948, padesátá léta, atd. Vznikají tak příběhy lidí, kteří se hledají, zápasí, pochybují, ale vždy se nakonec sejdou, protože rodina musí držet pohromadě. Třináctidílné vyprávění končí při oslavách stého výročí založení Albrechtické huti. Zde na oslavě Jakub přede všemi vmete do tváře Bořivoji Boškovi, současnému řediteli hutě, že za války udával gestapu a zavinil tak smrt jeho syna Toníka a Floriána a dalších lidí z Albrechtic. Bošek je za pár dní zatčen a Jakub cítí, že splnil již všechno, co měl na světě ještě udělat. Dojde naposled do své huti, kde před lety začínal, a zde u pece umírá.

Obsazení

Seznam dílů

  1. Vandrovník
  2. Huťmistr
  3. Návrat
  4. V novém domě
  5. Krize
  6. Stěhování
  7. Skrýš
  8. Jaro
  9. Voda
  10. Krahulíkova vila
  11. Ochranná známka
  12. Nedělní směna
  13. Jubileum

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“