Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva
Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (anglicky Rapid Alert System for Food and Feed - RASFF) je informační systém pro členské státy EU, Evropskou komisi, Evropský úřad pro bezpečnost potravin a země Evropského sdružení volného obchodu.
Kromě členských států EU jsou zapojeny také Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Hlášení mají podobu jednoho ze čtyř typů oznámení: varování, informace, odmítnutí na hranicích nebo novinka. [1]
Systém slouží k rychlé výměně informací týkajících se potravin a krmiv, které představují riziko ohrožení zdraví lidí a které se vyskytují na společném trhu těchto zemí. Zabraňuje uvedení zdravotně závadných potravin do oběhu a zajišťuje stažení či likvidaci při jejích výskytu.
Česká republika
Fungování RASFF v České republice je upraveno Nařízením vlády č. 98/2005 Sb. Kontaktním místem je Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
V ČR je v RASFF jedenáct organizací.[2] Informace ze systému jsou pro spotřebitele přístupné buď na internetových stránkách EU[3], anebo v českém jazyce na serveru bezpecnostpotravin[4] a na stránkách eAgri[5].
Dioxinový skandál v Německu
Na konci roku 2010 vypukl v Německu dioxinový skandál. 27. prosince byl s "několikadenním zpožděním" nahlášen do systému RASFF výskyt dioxinů v krmivu pro hospodářská zvířata. Došlo ke kritice tohoto systému, např. ředitel české Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta odeslal protestní dopis řediteli sekce RASFF José Luis de Felipemu, ve kterém ho žádal o vysvětlení bezprecedentního postupu týkajícího se dioxinové kauzy.[zdroj?]
Reference
- ↑ Bezpečné a kvalitní potraviny. Kdo nám za ně ručí?
- ↑ http://www.iqsl.cz/online-poradna/co-je-to-system-rasff
- ↑ RASFF Consumers Portal, Czech Republic (anglicky). webgate.ec.europa.eu [online]. [cit. 2019-02-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-02-27.
- ↑ http://www.bezpecnostpotravin.cz
- ↑ eAgri: Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva
Související články
Externí odkazy
- RASFF Portal, vyhledávání v databázi systému Archivováno 17. 6. 2020 na Wayback Machine
- Dioxinová aféra v Německu[nedostupný zdroj]