Systema naturae

Systema naturae
Titulní strana 10. vydání z roku 1758
Titulní strana 10. vydání z roku 1758
AutorCarl Linné
Původní názevSystema naturæ sive regna tria naturæ systematice proposita per classes, ordines, genera, & species
ZeměŠvédsko
Jazyklatina
Náměttaxonomie
Datum vydání1735
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Systema naturae, též i Systema naturæ, je kniha, v níž švédský přírodovědec Carl Linné roku 1735 zavedl binomickou nomenklaturu rostlin i zvířat. Ačkoli dvouslovná jména částečně používali už bratři Gaspard a Johann Bauhinovi o dvě stě let dříve, Linné je jako první používal systematicky v celé knize. První vydání knihy vyšlo v roce 1735 v Leidenu, autor totiž v letech 1735–1737 žil v Holandsku. Desáté vydání této knihy z roku 1758 je nejdůležitější a je výchozím bodem nomenklatury organismů.

V letech 1766–1768 Linné publikoval rozšířené 12. vydání, poslední s jeho autorstvím. Poslední, opět doplněnou verzi ve stejném stylu a s názvem Systema Naturae publikoval v Lipsku Johann Friedrich Gmelin mezi roky 1788 a 1793.

Okolnosti vydání

Knihu Systema naturae napsal Linné ve Švédsku. Na jaře 1735 se vydal do Holandska získat doktorát a rukopis a několik dalších prací, včetně doktorské vezl s sebou. V červnu získal titul doktora medicíny na univerzitě Harderwijk. S vydáním Systema naturae Linnému pomohl Jan Frederik Gronovius, doktor medicíny a botanik z Leidenu; Gronovius byl prací natolik nadšen, že ji vydal na vlastní účet. Kniha byla publikována v Leidenu v létě 1735 v nakladatelství Theodora Haaka.

Titul knihy se průběžně měnil, první vydání neslo název Systema naturae sive regna tria naturae systematice proposita per classes, ordines, genera, & species (Soustava přírody, neboli tři říše přírody systematicky rozložené do tříd, řádů, rodů a druhů), celý titul 10. vydání zní Systema naturæ per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis neboli Soustavu přírody podle tří říší přírody, a též tříd, řádů, rodů a druhů, s popisy, charakteristikami, synonymy a místy.

Taxonomie

V knize Linné zavedl tři říšerostlin, živočichů a minerálů, dále členěné na třídy, řády, rody a druhy. Pořadí, ve kterém postupoval ve výkladu o rostlinách, bylo založeno na znacích jejich pohlavních orgánů, a to umístění, struktuře a počtu tyčinek a pestíků. Říši rostlin rozdělil do 24 tříd. Svůj klasifikační systém Linné později aplikoval na všechny v té době známé rostliny.

Výklad o říši živočichů Linné založil na originální klasifikaci do šesti tříd: čtyřnohých (později přejmenovaných na savce), ptáků, plazů, ryb, hmyzu a červů. Prvním mezi savci byl člověk, zařazený do třídy savců, řádu primátů, rodu Homo a druhu Homo sapiens s ironickou charakteristikou nosce te ipsum, „poznej sebe sama“.

Analogickým způsobem jako rostliny a živočichy Linné roztřídil i minerály.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Systema Naturae na anglické Wikipedii a Система природы na ruské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Linnaeus1758-title-page.jpg
Title page of the 10th edition of Systema naturæ written by Carl Linnæus, published in 1758 by L. Salvius in Stockholm. Digitized in 2004 from an original copy of the 1758 edition held by Göttingen State and University Library, signature <8 H NAT I, 7105 <10>:1>. Uploaded by Francisco Welter-Schultes, I personally checked that the original copy was identical with the digitized version. This is the original title page of the famous 1758 work which provided the base for modern zoological nomenclature. This image can be taken to illustrate the original work of Carl Linnæus.