Szare Szeregi

Malá sabotáž: kotwica (znak Polského podzemního státu a Zemské armády) na pomníku uprostřed náměstí ve Varšavě – dílo harcerů z Válečných škol. Těmito kousky se mladí harceři připravovali na mnohem nebezpečnější akce. Kotwici na této straně namaloval Jan Gut, další na druhé straně pomníku Jan Bytnar.

Szare Szeregi (česky Šedivé/Šeré/Šedé řady/zástupy) bylo krycí jméno pro harcerskou odbojovou organizaci složenou z členů ZHP, působící v Polsku za okupace v letech 19391945. Szare Szeregi založil sbor členů Náčelnické rady harcerů (Naczelna Rada Harcerska) 27. září 1939. Organizace úzce spolupracovala s polským podzemním státem a se Zemskou armádou.

V širším slova smyslu zahrnovalo krycí jméno celé ZHP, které bylo po čas okupace ilegální. Do přelomu let 1943/1944 řídilo organizaci ZHP v okupovaném Polsku pětičlenné náčelnictvo, poté počet členů vzrostl na šest. Vůdcem organizace byl nejprve harcmistr RP P. Jan Mauersberger, po jeho smrti v roce 1942 jej vystřídal Tadeusz Kupczyński.

Vůdci skupiny Szare Szeregi v užším slova smyslu (tj. vůdci tajné organizace přímo určené pro aktivní podzemní operace) byli náčelníci Hlavního velitelství Pasieka, kterými byli postupně Florian Marciniak (19391943), Stanisław Broniewski (19431944) a Leon Marszałek (19441945).

Struktura organizace

Varšavské povstání, 2. září 1944: Příslušníci původně diverzního praporu Miotła, složeného mimo jiné z harcerů. V helmě harcer Tadeusz Rajszczak („Maszynka“).

Organizace se postupně po všech stránkách vyvíjela, jméno Szare Szeregi, původně používané pouze v Poznani, bylo přijato celou organizací až v roce 1940. Původně se pro odbojovou činnost počítalo pouze s harcery staršími 17 let, později však, z důvodu enormního zájmu mladých, ztrát mezi starými harcery i rostoucímu přídělu úkolů, byla organizace rozšířena. Její členění bylo jednak územní, jednak věkové.

Věková struktura

Zhruba v roce 1942 se utvořilo členění na tři věkové skupiny: Zawisza, Válečné školy a Útočné skupiny. Dívky byly cvičeny odděleně od chlapců a k jiným úkolům.

  • Zawisza (12–15 let)
Harcerská polní pošta: Členové Zawiszy v roli poštovních doručovatelů.
Související informace naleznete také v článku Zawisza (Szare Szeregi).

V Zawiszovi se nejmladší odbojáři učili základní dovednosti pro pozdější odbojovou a podpůrnou činnost. Výjimečně se účastnili akcí, v nichž nehrozilo prakticky žádné riziko, aby získali zkušenosti. Za varšavského povstání byli chlapci i děvčata Zawiszy páteří Harcerské polní pošty či byli využívání jako poslové či pro další nebojové úkoly. Nutno poznamenat, že v rámci svých úkolů museli často překonávat zemi nikoho. Přímé bojové nasazení bylo zprvu výjimečné, posléze se ale stalo (minimálně u chlapců) běžným. Nezastupitelnou roli hráli chlapci tohoto věku, včetně řady členů Zawiszy, v tzv. „kanálových jednotkách“, neboť ty vyžadovaly členy drobné postavy. Děvčata byla krom polní pošty využívána ještě jako pomocná ošetřovatelská síla a pro další zázemní činnost (výpomoc v kuchyních a šití uniforem).

  • Válečné školy (Szkoły Bojowe či BS; 16–18 let)
Související informace naleznete také v článku Válečné školy.

Zintenzívňovala se výuka bojových dovedností, jejich členové se připravovali na přímé bojové nasazení a účastnili se i nebezpečnějších akcí, jako byly tzv. malé sabotáže (akce propagandistického rázu, jako strhávání nacistických symbolů, kreslení symbolů Polského podzemního státu na veřejných prostranstvích, šíření letáků) či jednodušší výzvědné akce (např. sledování a hlášení pohybů německých ozbrojenců). Dívky v tomto věku byly cvičeny pro podpůrné činnosti: jako ošetřovatelky, pozorovatelky, listonošky, spojky, spojovatelky a administrativní pracovnice. Ve Varšavě vznikla zvláštní organizace pro malé sabotáže, Wawer.

Listonošky Harcerské polní pošty.

Za Varšavského povstání se mužská část Waweru i dalších družin zapojila do struktur Zemské armády a účastnila se přímo bojových akcí, zatímco dívky tohoto věku nastoupily na plnění svých podpůrných rolí. Oboje skupiny utrpěly těžké ztráty nejen v boji a při dělostřeleckém a leteckém bombardování, ale též i z toho důvodu, že Němci až do oficiální kapitulace zpravidla nebrali zajatce a vzdávající se bojovníky i podpůrný personál bez ohledu na věk a pohlaví prostě povraždili.

  • Útočné skupiny (Grupy Szturmowe či GS; nad 18 let)
Související informace naleznete také v článku Útočné skupiny.

Útočné skupiny podléhaly velení Zemské armády. Jejich členové dokončovali výcvik a zapojovali s již přímo do bojových akcí či je někdy i samostatně organizovali. Jedním z jejich nejslavnějších samostatných počinů byla legendární Akce u Arsenálu, v níž osvobodili z rukou gestapa přes dvacet vězňů. Účastnili se i nejobtížnějších akcí a nesli všechna rizika konspirace.

Varšavské povstání, 5. srpen: Hlídka harcerů roty Rudy praporu Zośka. Zleva Wojciech Omyła († 8. srpna), Juliusz Bogdan Deczkowski († 1998) a Tadeusz Milewski (padl ještě týž den).

Za varšavského povstání patřily harcerské jednotky (zejména prapor zvláštního určení Parasol a prapor Zośka) k vůbec nejlepším jednotkám povstalců. Oba bojovaly až do všeobecné kapitulace, přičemž utrpěly asi 80% ztráty. Vysoce hodnoceny byly i prapory Baszta a Wigry a jednotky bojující po boku partyzánů v horách Svatého Kříže. Ženy plnily podpůrné role, na rozdíl mladších harcerek běžně působily jako polní ošetřovatelky a spojky přímo na čáře dotyku s nepřítelem. I ony utrpěly strašlivé ztráty, jednak protože Němci nerespektovali znak červeného kříže, jednak protože vraždili zajatce, včetně ošetřovatelek.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Szare Szeregi na polské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

AK-soldiers Parasol Regiment Warsaw Uprising 1944.jpg
Soldiers of Batalion Zośka of Polish Home Army during Warsaw Uprising on 5 August 1944 in Gęsiówka. The men are dressed in stolen German uniforms and armed with confiscated German weapons. From left: Wojciech Omyła "Wojtek", Juliusz Bogdan Deczkowski "Laudański" and Tadeusz Milewski "Ćwik". Milewski was killed the day this photo was taken. Omyła was killed three days later, on August 8, 1944. Moments after this photo was taken, a German rifle-missle hit the wall over the guerrillas' heads. No one was injured.
03 Harcerska Poczta Polowa Zawiszacy.jpg
Warsaw Uprising: Brothers Jeleniewicz "Żbik" and "Ryś" from Scout Postal Service distributing insurgent press at Tamka Street in August 1944.
Maly sabotaz kotwica.jpg
Monument of Aviator with emblem of Polish Underground State and Home Army - Armia Krajowa (AK). Symbols Polska Walczy (Fighting Poland) painted by Jan Gut and Jan Bytnar (pseudonym Rudy)- members of Grey Ranks - Szare Szeregi. Union of Lublin Square, Warsaw during German Nazi occupation of Poland.
Polish Boy Scouts fighting in the Warsaw Uprising.jpg
Warsaw Uprising: Soldiers from the "Radosław Regiment" after several hours marching through sewers from Krasiński Square to Warecka Street in the Śródmieście district, early morning on September 2, 1944. The boy in helmet is Tadeusz "Maszynka" Rajszczak, and the boy to to the right is Michał "Pestka" Lach from the Miotła Battalion.