Týnské údolí

Týnské údolí
Vodovodní rybník v Týnském údolí
LokalitaTýn, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Týnské údolí

Týnské údolí je lesní park v Třebíči, převážně na území místní části Týna. V podstatě jde o část členitého údolí Týnského potoka. Údolí překlenuje dvojice třípolových mostů novodvorské páteřní ulice Marie Majerové.

Historie a popis

Na Týnském potoce se v Týnském údolí dochovala stará soustava rybníčků, zřízená původně za účelem zásobování města vodou.

Lesopark Týnského údolí zaujímá plochu asi 20 ha. Souvislá plocha zeleně je však mnohem rozsáhlejší vzhledem k bezprostřední návaznosti na podklášterský Hrádek s jeho židovským hřbitovem, na novodvorský Hájek a lesní porost Šmeralova kopce. Vlastní Týnské údolí je jedním z výrazných bočních údolí členících třebíčský reliéf. Na samo údolí navazují podružná údolíčka od týnské návsi, druhé bočního přítoku od Baráku a Nadýmáčku a třetí od Hájku.

V dávné minulosti Týnským údolím pravděpodobně vedla cesta ze střední Moravy (Rajhrad) a Uher, která se v Týně spojovala s cestou od dnešního Žerotínova náměstí, což byla obchodní cesta z Rakous.[1]

Týnské údolí má nejen vysokou přírodní hodnotu jako rekreační území, ale obyvatelům novodvorských sídlišť slouží i jako efektivní zkratka do centra. Park trpí nedostatečným vybavením inventářem, provést by se měly některé další parkové úpravy, zbudovat další přístupové cesty ze sídliště.[2] Záměr revitalizace Týnského údolí byl zanesen do programu městské samosprávy vzešlé z komunálních voleb z roku 2006. Revitalizace by měla obnovit skalní stepi na jižních svazích údolí, údolí by se mělo pročistit od náletových dřevin, vzniknout by měly nové cesty, ty současné by se měly upravit, doplněno by mělo být veřejné osvětlení. Úpravy by se měl dočkat i Týnský potok, který je místy zakrytý.[3]

Na jaře roku 2020 by měla být otevřena geoexpozice geologie města Třebíče a okolí, instalována bude u cesty naproti židovského hřbitova v Týnském údolí. Realizaci provede ekocentrum Chaloupky.[4] Celkem by mělo být instalováno 17 kamenů, byly získány v různých lomech, mezi vystavenými kameny bude žulosyenit z lomu nedaleko Kamenné, amfibolit z lomu nedaleko Vícenic u Náměště, bítešská rula z lomu nedaleko Křoví u Velké Bíteše, žula a granit z lomu nedaleko Bílého Kamene, mramor z lomu nedaleko Zblovic, hadec z lomu nedaleko Hrubšic. Odborný dohled nad geoexpozicí převzal třebíčský rodák Stanislav Houzar. Bude instalována informační cedule s geologickou mapou. Na počátku roku 2020 bylo oznámeno, že geoexpozice by měla být otevřena při příležitosti Dne země 22. dubna 2020.[5] Otevřena byla ke konci dubna.[6] Celkem bylo instalováno 14 kamenných bloků, které byly dovezeny z různých míst západní Moravy.[7][8]

V létě roku 2022 bylo instalováno osvětlení na cestě po údolí, bude tak lépe přístupná geoexpozice nebo židovský hřbitov.[9]

Týnský potok a rybníky

Související informace naleznete také v článku Týnský potok.

Týnský potok jako tvůrce Týnského údolí pramení v polích za městem na Podklášteří, jeho severní přítok pak v trati V Chudobě na sever od Nového hřbitova. V Týně stéká do Týnského údolí, protéká Kočičinou a vlévá se zleva do řeky Jihlavy.

Most přes Týnské údolí

V roce 2024 dojde k rekonstrukci mostu přes Týnské údolí, víc než půl roku potrvá rekonstrukce vozovky i vnitřních konstrukcí mostu.[10]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. BARTUŠEK, Antonín. Umělecké památky Třebíče. 1. vyd. Brno: Blok, 1969. 176 s. S. 44. 
  2. URBÁNEK, Petr. Zeleň v našem městě: Týnské údolí. Zpravodaj města Třebíče. 2. 1995, čís. 2, s. 14–17. 
  3. Město Třebíč. Programové prohlášení Rady města Třebíče pro volební období 2006–2010. Třebíč: [s.n.], 2007. 19 s. S. 14 bod 3.9.16. 
  4. JAKUBCOVÁ, Hana. O jaké kameny zakopáváme? Napoví chystaná geoexpozice pod širým nebem. trebicsky.denik.cz. 2019-07-29. Dostupné online [cit. 2019-10-23]. 
  5. UHER, Jan. Balvany se valí Týnským údolím v Třebíči. Regionalist [online]. 2020-02-05 [cit. 2020-02-24]. Dostupné online. 
  6. MARTAKIDISOVÁ, Irini. Geoexpozice a dendrologická stezka v Týnském údolí v Třebíči – Vysočina news [online]. Revy HB, 2020-05-09 [cit. 2020-06-26]. Dostupné online. 
  7. JAKUBCOVÁ, Hana. Z čeho kameníci udělali baziliku v Třebíči? Odpověď je v novém geoparku. Třebíčský deník. 2020-05-06. Dostupné online [cit. 2020-06-29]. 
  8. Chaloupky, o.p.s. Kde se vzaly ty balvany v Týnském údolí v Třebíči?. Adam.cz [online]. ČRDM, 2020-05-31 [cit. 2020-06-29]. Dostupné online. 
  9. KRČMÁŘ, Milan. Lidé v Třebíči už nebudou tápat ve tmě. Uvidí na cestu za židovským hřbitovem. Třebíčský deník. 2022-06-01. Dostupné online [cit. 2022-07-17]. 
  10. KRČMÁŘ, Milan. Třebíčany čeká další dlouhá uzavírka mostu. Tentokrát nad Týnským údolím. Třebíčský deník. 2023-12-06. Dostupné online [cit. 2024-03-12]. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Overview of Geoexpozice v Týnském údolí in Týnské údolí in Třebíč, Třebíč District.jpg
Autor: Jiří Sedláček, Licence: CC BY-SA 4.0
Celkový pohled na Geoexpozici v Týnském údolí v Týnském údolí v Třebíči, okr. Třebíč.
Trebic tyn valley.jpg
(c) Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč-Týn. Týnské údolí. Vodovodní rybník
Pond Baba in Třebíč, Třebíč District.jpg
Autor: Frettie, Licence: CC BY 3.0
Rybník Baba v Třebíči.
Stream Týnský and Týnské Valley in Třebíč, Třebíč District.jpg
Autor: Frettie, Licence: CC BY 3.0
Týnský potok a Týnské údolí v Třebíči.