Târgoviște

Târgoviște
Biserica Mare Domneasca si ruinele Curtii Domnesti, Targoviste.jpg
Târgoviște – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška260 m n. m.
StátRumunskoRumunsko Rumunsko
ŽupaDâmbovița
Târgoviște
Târgoviște
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel79 610 (2011)[1]
Etnické složeníRumuni
Náboženské složeníPravoslaví
Správa
StarostaIulian Furcoiu
Oficiální webwww.pmtgv.ro
PSČ130002–130169
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Târgoviște (česky Trhoviště) je hlavní město rumunské župy Dâmbovița. Leží na řece Ialomița a žije v něm přibližně 80 tisíc[1] obyvatel.

Název

Název Târgoviște je původem slovanský a znamená tržiště, což je odvozeno z praslovanského, potažmo staroslověnského slova trъgъ. Takové pojmenování města nebylo nijak neobvyklé, a tak se můžeme setkat v Srbsku s městem Трговиште, Bulharsku s městem Търговище a na Slovensku s obcí Trhovište.

Historie

První zmínka o městě je z roku 1396, z dokumentu Johannese Schilbergera. V něm se zmiňuje o tom, že se město stalo centrem Valašského knížectví (rumunsky Valahia). Symbol města, věž Chindiei postavil Vlad Țepeș.

Až do přesunu hlavního města Valašska do Bukurešti bylo město vzkvétající desetitisícovou metropolí, poté ztratilo svůj vliv a mnoho jeho obyvatel odešlo; na začátku 20. století zde žilo 6000 lidí.

Na konci 20. století se město proslavilo jako místo, kde byl souzen a popraven Nicolae Ceaușescu a jeho žena Elena Ceaușescuová.

Odkazy

Reference

  1. a b Populaţia stabilă pe judeţe, municipii, oraşe şi localităti componenete la RPL_2011. Dostupné online. [cit. 2014-02-04]

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
ROU DB Targoviste CoA.jpg
Coat of arms of Târgoviște, Dâmbovița County, Romania.
Biserica Mare Domneasca si ruinele Curtii Domnesti, Targoviste.jpg
Autor: Betty betutza, Licence: CC BY-SA 3.0
Biserica este ctitoria voievodului Petru Cercel dupa modelul bisericii mitropoliei din oras insa de dimensiuni mult mai mari fiind, la data constructiei, cea mai mare cladire religioasa din Tara Romaneasca. Pictura, pastrata si in zilele noastre, este realizata integral intre anii 1696-1698, in timpul domniei lui Constantin Brancoveanu, continand cea mai ampla galerie de portrete de domnitori munteni.