Típeček
Típeček | |
---|---|
![]() Típeček | |
Lokalita | |
Charakter | zaniklá osada |
Obec | Jedovnice/Křtiny |
Okres | Blansko |
Kraj | Jihomoravský kraj |
Historická země | Morava |
Stát | ![]() |
Zeměpisné souřadnice | 49°19′39″ s. š., 16°43′39″ v. d. |
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de ![]() Típeček | |
![]() Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Típeček (též Tipeček nebo Čípček) je zaniklá středověká osada, ležící při silnici mezi Jedovnicemi a Křtinami v okrese Blansko v Jihomoravském kraji. Osada vznikla pravděpodobně v polovině 13. století v rámci kolonizace Drahanské vrchoviny a zanikla během husitských válek v první polovině 15. století. Podle archeologického výzkumu šlo o typickou lesní lánovou ves. V současnosti jsou v lokalitě nalézány pouze keramické fragmenty a jiné archeologické nálezy, fyzické pozůstatky staveb se nezachovaly. Jméno osady přetrvává v místních názvech jako kopec Típeček (544 m n. m.) a lesní tratě Přední a Zadní Típeček.[1]
Historie
První písemná zmínka o Típečku pochází z roku 1464, kdy se tato ves připomíná již jako pustá.[2] Další záznam je z roku 1521, kdy je osada opět uváděna jako pustá. Na základě archeologických nálezů keramiky byla ves založena pravděpodobně v polovině 13. století v rámci vrcholně středověké kolonizace Drahanské vrchoviny.[3] Osada byla buď součástí holštejnského panství, nebo náležela zábrdovickému klášteru, kterému patřily sousední Křtiny. Tato nejistota v příslušnosti k vrchnosti naznačuje, že Típeček mohl ležet na rozhraní dvou panství.[4] Zanikla v období husitských válek v první polovině 15. století, což potvrzují nálezy keramiky datované nejpozději do počátku 15. století.[1] Po zániku osady se její území stalo předmětem majetkoprávního sporu mezi opatem zábrdovického kláštera a Matějem Želetavským z Jedovnic. Spor byl nakonec rozhodnut ve prospěch Jedovnic, k nimž byly pozemky připojeny.[2] Od té doby byla oblast využívána převážně jako lesní pozemky a částečně jako pastviny.
Archeologický výzkum
Systematický archeologický průzkum lokality provedl v 60. a 70. letech 20. století Ervín Černý, který se specializoval na dokumentaci zaniklých středověkých osad na Drahanské vrchovině.[3] V rámci svého historicko-geografického výzkumu lokalizoval na základě povrchové prospekce a studia archivních pramenů přesnou polohu zaniklé osady v trati označované jako "Típeček".[1] Povrchové sběry v lokalitě odhalily zejména fragmenty keramických nádob datovatelné do období 13. až počátku 15. století, což potvrzuje dobu existence osady. Mezi další nálezy patřily kousky mazanice a ojedinělé kovové předměty.[5] Podle charakteru nálezů a terénních pozůstatků se jednalo o menší lesní lánovou ves, typickou pro kolonizaci výše položených oblastí Drahanské vrchoviny ve 13. století. V důsledku zemědělské a lesnické činnosti v následujících staletích jsou však terénní relikty v současnosti jen minimálně zachovány.[1]
Současný stav
V současné době se v lokalitě zaniklé středověké osady Típeček nenacházejí žádné výrazné povrchové stopy po původních staveních. Oblast je zalesněná a částečně protnutá silnicí č. 373 vedoucí z Jedovnic do Křtin.[5] Připomínkou někdejší existence vsi jsou dochované místní názvy – kopec Típeček (544 m n. m.) a jména lesních tratí Přední Típeček a Zadní Típeček.[2] Na části území, kde se původní osada rozkládala, se nachází přírodní rezervace Mokřad pod Tipečkem, vyhlášená v roce 1990 o rozloze 10,5 ha. Rezervace chrání rašelinné louky s výskytem významných rostlinných a živočišných druhů.[6] Lokalita je součástí CHKO Moravský kras a nachází se v turisticky atraktivní oblasti, avšak samotné místo zaniklé osady není vyznačeno naučnými tabulemi ani jinak prezentováno veřejnosti. Pro archeologické účely je však místo evidováno jako území s archeologickými nálezy.[7]
Odkazy
Reference
- ↑ a b c d ČERNÝ, Ervín. Výsledky výzkumu zaniklých středověkých osad a jejich plužin: historicko-geografická studie v regionu Drahanské vrchoviny. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1992. ISBN 80-85048-40-X.
- ↑ a b c JURČÍ, Tomáš. Mapování historického osídlení Drahanské vrchoviny [online]. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. Přírodovědecká fakulta, katedra geografie, 2008 [cit. 2016-12-20]. Diplomová práce. Str. 56. Dostupné online.
- ↑ a b ČERNÝ, Ervín. Zaniklé středověké osady: Metodika historickogeografického výzkumu v oblasti Drahanské vrchoviny. Praha: Academia, nakladatelství Československé akademie věd, 1979.
- ↑ HORÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha: Melantrich, 1934.
- ↑ a b KOLOMAZNÍČEK, Václav. Zaniklé středověké osady na Holštejnském panství [online]. Olomouc: Univerzita Palackého, Filozofická fakulta, 2017 [cit. 2025-02-28]. Dostupné online.
- ↑ Přírodní rezervace Mokřad pod Tipečkem. old.ochranaprirody.cz [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2015 [cit. 2025-02-28]. Dostupné online.
- ↑ Státní archeologický seznam ČR. isad.npu.cz [online]. Národní památkový ústav [cit. 2025-02-28]. Dostupné online.
Literatura
- ČERNÝ, Ervín. Zaniklé středověké osady: Metodika historickogeografického výzkumu v oblasti Drahanské vrchoviny. Praha: Academia, nakladatelství Československé akademie věd, 1979.
- ČERNÝ, Ervín. Výsledky výzkumu zaniklých středověkých osad a jejich plužin: historicko-geografická studie v regionu Drahanské vrchoviny. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1992. ISBN 80-85048-40-X.
- NEKUDA, Vladimír. Zaniklé osady na Moravě v období feudalismu. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1961.
- HORÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha: Melantrich, 1934.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Autor:
- Information-silk.png: Mark James
- derivative work: KSiOM(Talk)
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Típeček - přírodní rezervace, zaniklá středověká osada