Tököl

Tököl
Tököl – znak
znak
Tököl – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo+1
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
ŽupaPest
OkresSzigetszentmiklós
Administrativní děleníCiglana, Papkert, Parkerdő, Petőfitanya, Pesti úti lakótelep
Tököl
Tököl
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha38,5 km²
Počet obyvatel10 537 (2021)[1]
Hustota zalidnění273,8 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
StarostaHoffman Pál
Vznik1270
Oficiální webwww.tokol.hu
Telefonní předvolba24
PSČ2316
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tököl [tekel] (chorvatsky Tukulja, srbsky Тукуља, Tukulja, německy Teckel) je město v Maďarsku v župě Pest, spadající pod okres Szigetszentmiklós. Leží jižně od Budapešti, v její blízkosti.

Název

Předpokládá se, že název je slovanského resp. jihoslovanského původu a pochází z příjmení Tekelija, které bylo postupně v průběhu času pomaďarštěno.

Poloha

Město je součástí aglomerace tří měst Szigethalom, Szigetszentmiklós a Tököl, nacházející se na říčním ostrově Csepel. Poblíže je též město Halásztelek, na druhé straně Dunaje se nachází město Százhalombatta.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1270. Pravděpodobně byla založena již za vlády rodu Arpádovců. Město bylo centrem řemeslníků, nějakou dobu patřilo také uherskému králi. Původně maďarská obec se etnicky rozrůznila o slovanský prvek v souvislosti s tureckými válkami a Stěhováním Srbů v závěru 17. století. Usídlili se zde také Němci. Jejím přirozenou západní hranicí byl močál s názvem Nádas rét při dunajském břehu. Ten byl později vysušen a přeměněn v zemědělsky využívatelnou půdu. Postaven byl také protipovodňový val, který město chránil před velkou vodou.

Lidé se zde věnovali tradičně zemědělství, chovu dobytka a výrobě mléka.

V závěru 19. století se začala rozrůstat v souvislosti s populační explozí nedaleké Budapešti. Zavedena sem byla také železnice (dnes sem jezdí příměstské vlaky systému HÉV z Budapešti). Na mapách třetího vojenského mapování je již kromě zavedené železnice na konci 19. století také možné vidět místní názvy, které jsou jihoslovanského původu (Velike Brezine, Stari Vinogradi, Ciglane apod.) Postupně obec stavebně splynula s dalšími okolními. Podle údajů z roku 1905 zde žilo několik pravoslavných Slovanů (Srbů) a zhruba čtrnáct set katolíků (Šokců).

Za druhé světové války zde bylo postaveno letiště, které poté sloužilo během existence Maďarské lidové republiky pro potřeby zde pobývající sovětské armády.

V roce 2001 získal Tököl statut města.

V roce 2015 zde žilo 10 050 obyvatel, z nichž jsou 82,1 % Maďaři, 2,1 % Chorvati, 1,9 % Romové, 1,8 % Němci, 1,1 % Srbové a 0,4 % Rumuni.

Pamětihodnosti

Ve městě se nachází kostel reformované církve a několik katolických kostelů, např. sv. Anny a další.

Doprava

Do města vede železniční trať, která směřuje z Budapešti do města Ráckeve. Ta je obsluhována vlaky příměstské železniční sítě s názvem HÉV (linka č. 6). Na území města stojí jediné nádraží.

Odkazy

Reference

  1. Detailed Gazetteer of Hungary. Dostupné online. [cit. 2022-12-16]

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Tököl légifotó.jpg
Autor: Civertan, Licence: CC BY-SA 3.0
Tököl, Hungary, aerialphotgraphy
HUN Tököl Címer.svg
Autor: Kaboldy, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of Tököl (Hungary)