Týnecký potok

Týnecký potok
Týnecký potok pod Brandýskem
Týnecký potok pod Brandýskem
Základní informace
Délka toku11,8 km
Plocha povodí26,8 km²
Průměrný průtoku ústí 0,07 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-12-02-033
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský kraj - Kladno-Švermov, Brandýsek, Týnec, Mozolín, Zákolany)
Úmoří, povodí
Severní moře, Labe, Vltava, Zákolanský potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Týnecký potok je drobný vodní tok v povodí dolní Vltavy. Nachází se na území okresu Kladno ve středních Čechách. Pramení na západním okraji kladenského předměstí Švermov v bezprostředním sousedství vinařické věznice v nadmořské výšce 338 m, odtud míří beze všech výraznějších zákrutů východoseverovýchodním, později východním směrem. Na průtoku švermovskou zástavbou je částečně kanalizován. Ve střední části běh potoka ve větší či menší vzdálenosti sleduje silnice, na horních hranách údolí po levici i po pravici jsou patrné někdejší důlní haldy. Nad Brandýskem na potoce leží několik malých rybníků (dnes Vodní park Čabárna; oblíbené výletní místo Kladeňanů). Za Brandýskem údolí Týneckého potoka napříč překonává dálnici D7 a z pravé strany do údolí zvolna začíná sestupovat železniční trať 093 z Kladna do Kralup nad Vltavou. Následující zhruba 2,5km úsek pod Brodeckým mlýnem je od civilizace nejodtažitější - lidskou přítomnost připomíná jen traktorová cesta lukami na dně údolí a zmíněný provoz vlaků v pravé stráni. Svahy lemují drobné hájky. Zástavba na levém břehu se objevuje teprve u osady Týnec, napravo se po stráni vinou valy starobylého hradiště Budeč. Těsně za Týncem následuje osada Mozolín, potok zde napájí několik rybníčků, podtéká zmíněnou souběžnou železniční trať, která mezitím sestoupila až k němu, a, aniž by opustil zastavěnou oblast, vstupuje do vsi Zákolany, kde se odbývají poslední metry jeho cesty. Stačí ještě podejít silniční mostek a v blízkosti zákolanské návsi, za zády pomníku Antonína Zápotockého, se v nadmořské výšce 229 m zleva vlévá do Zákolanského potoka, který jeho vody unáší dále do Vltavy.

Poté, co bylo v souvislosti se zastavením těžby uhlí na dole Ronna koncem 90. let 20. století ukončeno odčerpávání důlních vod do potoka, se průtok Týneckého potoka znatelně snížil, což mělo nepříznivý vliv na jeho čistotu. Vybudování čistíren odpadních vod pro městskou část Švermov a obec Brandýsek (včetně napojení obce Cvrčovice) na počátku 21. století však přispělo k opětovnému zlepšení čistoty vody na středním a dolním toku.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Tynecky potok E of Brandysek CZ 002.jpg
Týnecký potok v povodí dolní Vltavy. Pohled po proudu z mostku polní cesty několik set metrů pod Brandýsekem. Na levém břehu a za zády pozorovatele katastr obce Brandýsek, na pravém břehu od tohoto místa začíná katastr obce Dřetovice.
Tynecky potok in Cabarna Brandysek CZ 157.jpg
Týnecký potok v lokalitě Čabárna nad Brandýskem, okres Kladno. Pohled po proudu z mostku silničky, která vede k osadě Čabárna. V pozadí patrné panely krátké naučné stezky přilehlým mokřadem, za stromy se skrývá areál záchranné sztanice a střediska ekologické výchovy.