Tříjezerní slať

Tříjezerní slať
Trijezerni slat2.jpg

StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tříjezerní slať je vrchoviště o rozloze 19 ha. Nachází se asi 2,5 km severozápadně od obce Modrava, na pomezí katastrálních území Javoří Pila a Vchynice-Tetov I. Je typickým šumavským rašeliništěm vrchovištního typu, na kterém se vyskytuje mnoho vzácných rostlin. Tříjezerní slať je nejmenší z celkem tří zpřístupněných rašelinišť na české straně Šumavy. Jezerní slať a Chalupská slať mají rozlohu přes 100 ha.

Přístup

250 m dlouhá okružní naučná stezka vede kolem tří rašelinných jezírek, podle kterých dostala slať jméno.

Vodní režim

Jezírka[1] mají rozlohu 447 m²,[2] 70 m²[3] a 24 m².[4] Odvodňována jsou na sever potokem, který je přítokem Hrádeckého potoka nad Vchynicko-tetovským kanálem a dále do Vydry.

Flóra a fauna

Mezi rostliny zastupující zdejší rašeliništní flóru patří borovice bažinná, šicha oboupohlavná, bříza trpasličí a masožravá rosnatka okrouhlolistá. Kolem jezírek poletuje velké množství pestře zbarvených vážek.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Tříjezerní slať (celkový pohled, jezírka I, II a III) [online]. Mapy cz [cit. 2021-01-13]. Dostupné online. 
  2. Tříjezerní slať (jezírko) I [online]. Mapy cz [cit. 2021-01-13]. Dostupné online. 
  3. Tříjezerní slať (jezírko) II [online]. Mapy cz [cit. 2021-01-13]. Dostupné online. 
  4. Tříjezerní slať (jezírko) III [online]. Mapy cz [cit. 2021-01-13]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

  • MORAVEC, Luboš. Tříjezerní slať – horské vrchoviště s naučnou stezkou u Modravy na Šumavě. iTras – to nej z české krajiny [online]. 2011-08-25 [cit. 2021-01-13]. Turistické informace, naučná stezka, mapa. Dostupné online. 
  • ŠMÍDA, Zdeněk. Tříjezerní slať = Dreisee Filz. Modravské pláně a Modravsko [online]. Únor 2016 [cit. 2021-01-13]. Dostupné online. 
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Tříjezerní slať na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Tříjezerní slať (07).jpg
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Info tabule u prvního a největšího rašeliniště na Tříjezerní slati. Tříjezerní slať severozápadně od obce Modrava, na pomezí katastrálních území Javoří Pila a Vchynice-Tetov I. Česká republika.
Tříjezerní slať (18).jpg
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Pohled na okolí z vyhlídky. Tříjezerní slať severozápadně od obce Modrava, na pomezí katastrálních území Javoří Pila a Vchynice-Tetov I. Česká republika.
Trijezerni slat2.jpg
Autor: Dingoa, Licence: CC BY-SA 3.0
Tříjezerní slať na Šumavě
Tříjezerní slať (32).jpg
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Přístupová cesta k rašeliništi. Tříjezerní slať severozápadně od obce Modrava, na pomezí katastrálních území Javoří Pila a Vchynice-Tetov I. Česká republika.
Tříjezerní slať (22).jpg
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Pohled na okolí Roklanského potoka. Tříjezerní slať severozápadně od obce Modrava, na pomezí katastrálních území Javoří Pila a Vchynice-Tetov I. Česká republika.