Tříjezerní slať
Tříjezerní slať | |
---|---|
Stát | Česko |
Souřadnice | 49°2′30″ s. š., 13°28′7″ v. d. |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Tříjezerní slať je vrchoviště o rozloze 19 ha. Nachází se asi 2,5 km severozápadně od obce Modrava, na pomezí katastrálních území Javoří Pila a Vchynice-Tetov I. Je typickým šumavským rašeliništěm vrchovištního typu, na kterém se vyskytuje mnoho vzácných rostlin. Tříjezerní slať je nejmenší z celkem tří zpřístupněných rašelinišť na české straně Šumavy. Jezerní slať a Chalupská slať mají rozlohu přes 100 ha.
Přístup
250 m dlouhá okružní naučná stezka vede kolem tří rašelinných jezírek, podle kterých dostala slať jméno.
Vodní režim
Jezírka[1] mají rozlohu 447 m²,[2] 70 m²[3] a 24 m².[4] Odvodňována jsou na sever potokem, který je přítokem Hrádeckého potoka nad Vchynicko-tetovským kanálem a dále do Vydry.
Flóra a fauna
Mezi rostliny zastupující zdejší rašeliništní flóru patří borovice bažinná, šicha oboupohlavná, bříza trpasličí a masožravá rosnatka okrouhlolistá. Kolem jezírek poletuje velké množství pestře zbarvených vážek.
Galerie
Odkazy
Reference
- ↑ Tříjezerní slať (celkový pohled, jezírka I, II a III) [online]. Mapy cz [cit. 2021-01-13]. Dostupné online.
- ↑ Tříjezerní slať (jezírko) I [online]. Mapy cz [cit. 2021-01-13]. Dostupné online.
- ↑ Tříjezerní slať (jezírko) II [online]. Mapy cz [cit. 2021-01-13]. Dostupné online.
- ↑ Tříjezerní slať (jezírko) III [online]. Mapy cz [cit. 2021-01-13]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- MORAVEC, Luboš. Tříjezerní slať – horské vrchoviště s naučnou stezkou u Modravy na Šumavě. iTras – to nej z české krajiny [online]. 2011-08-25 [cit. 2021-01-13]. Turistické informace, naučná stezka, mapa. Dostupné online.
- ŠMÍDA, Zdeněk. Tříjezerní slať = Dreisee Filz. Modravské pláně a Modravsko [online]. Únor 2016 [cit. 2021-01-13]. Dostupné online.
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Tříjezerní slať na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Info tabule u prvního a největšího rašeliniště na Tříjezerní slati. Tříjezerní slať severozápadně od obce Modrava, na pomezí katastrálních území Javoří Pila a Vchynice-Tetov I. Česká republika.
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Pohled na okolí z vyhlídky. Tříjezerní slať severozápadně od obce Modrava, na pomezí katastrálních území Javoří Pila a Vchynice-Tetov I. Česká republika.
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Přístupová cesta k rašeliništi. Tříjezerní slať severozápadně od obce Modrava, na pomezí katastrálních území Javoří Pila a Vchynice-Tetov I. Česká republika.
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Pohled na okolí Roklanského potoka. Tříjezerní slať severozápadně od obce Modrava, na pomezí katastrálních území Javoří Pila a Vchynice-Tetov I. Česká republika.