Třeboradický hřbitov

Třeboradický hřbitov
Hřbitovy v Třeboradicích
Hřbitovy v Třeboradicích
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
AdresaPraha 9-Třeboradice
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Třeboradický hřbitov se nachází v Praze 9 v Třeboradicích po obou stranách ulice U Hřbitovů. Slouží pro pohřby z Třeboradic, Čakovic, LetňanMiškovic. Hroby zde má i obec Mírovice, která leží za hranicí Prahy. Hřbitov je ve vlastnictví hlavního města Prahy a Statutem hl. m. Prahy byl svěřen do správy Městské části Praha-Čakovice.[1]

Historie

Hřbitov byl založen[kdy?] jako náhrada za zrušený hřbitov u kostela Nanebevzetí Panny Marie na Slaviborském náměstí. Ulice U Hřbitovů jej rozděluje na severní a jižní část. Jižní část leží v katastru obce Čakovice a má rozlohu 0,8 hektaru, severní část leží v katastru obce Třeboradice a má rozlohu 0,65 hektaru. Z ulice U Hřbitovů vedou do obou částí samostatné vedlejší vchody.

Severní hřbitov je starší, nejstarší hroby se nacházejí v jeho východní části. Urnové hroby v západní části doplňuje při zdi kolumbárium. Uprostřed severní zdi stojí kaple a kříž s nápisem: „1910 – 1940. V uctění památky zemřelých členů věnuje Obec baráčníků Mirovice.“ Ve východní části je hrob studenta architektury Antonína Svobody (1882) věnovaný třeboradickým spolkem Slavibor. Hlavní vchod vede z východu z ulice Bělomlýnská.

U hlavního vchodu do jižního hřbitova byl založen malý urnový háj, hřbitovní kaple stojí při západní zdi. Při severní zdi jsou pohřbeni správci čakovického cukrovaru, architekt Emil Králíček (1877 – 1930), emeritní ředitel ČKD ing. Otakar Samohrd a vrchní policejní rada JUDr. Jiří Daniel, který zemřel v Mauthausenu. Rodiny čakovických statkářů zde mají vlastní hrobky. Hlavní vchod vede ze západu z ulice Schöllerova.

Odkazy

Reference

  1. Třeboradický hřbitov. MČ Praha-Čakovice. [cit. 2023-10-12]. Dostupné online.

Literatura

  • KOVAŘÍK, Petr. Klíč k pražským hřbitovům. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2001. 369 s. ISBN 80-7106-486-6. S. 195 – 196.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
U Hřbitovů str, Prague Třeboradice.jpg
Autor: Shadster, Licence: CC BY-SA 4.0
Ulice U hřbitovů na hranici čtvrtí Čakovice a Třeboradice, Praha.