Třebovický tunel (původní)

Původní Třebovický tunel
Třebovický tunel v roce 1845
Třebovický tunel v roce 1845
Základní informace
StátČeskoČesko Česko
Lokalizace
Souřadnice
původní Třebovický tunel
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Třebovický tunel, ležící zhruba kilometr východně od stanice Třebovice v Čechách na trati OlomoucČeská Třebová pod Třebovickým sedlem, patřil k nejstarším železničním tunelům ve Střední Evropě a byl, společně s Choceňským a Tatenickým tunelem, prvním na českém území. Byl postaven v letech 1842–1845, poté opuštěn v roce 1865, obnoven 1931–1932 a definitivně zrušen v roce 2005 při stavbě třetího železničního koridoru, na kterém je pouze krátký nový tunel.

Jeho stavbu i provoz provázely stálé problémy, způsobené především obtížnými geologickými podmínkami. Směs jílů a mokrých písků je pro takovéto stavby krajně nevhodná.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Tunnel bei Triebitz 1845.jpg
Třebovický tunel v roce 1845