Třináctý dodatek Ústavy Spojených států amerických

Třináctý dodatek Ústavy Spojených států amerických zrušil otroctví a nevolnictví, kromě případu trestu za zločin. Dodatek byl schválen Kongresem 31. ledna 1865 a ratifikován požadovanými 27 z tehdejších 36 států 6. prosince 1865 a vyhlášen 18. prosince. Byl to první ze tří pozměňovacích návrhů období rekonstrukce přijatých po americké občanské válce.

Historie

Kopie originálního dodatku podepsaného prezidentem Lincolnem a členy Kongresu

Prohlášení o osvobození prezidenta Abrahama Lincolna, vydané 1. ledna 1863, stanovilo, že lidé zotročení v oblastech kontrolovaných Konfederací jsou svobodní. Když utekli k liniím Unie nebo jednotkám federace - včetně nyní bývalých otroků - došlo k osvobození bez jakékoli náhrady bývalým vlastníkům. Texas byl posledním územím Konfederace, kterého dosáhla armáda Unie. 19. června 1865 - Den svobody - dorazil generál americké armády Gordon Granger do Galvestonu v Texasu, aby prohlásil, že válka skončila, a stejně tak otroctví. V otrockých oblastech ovládaných silami Unie 1. ledna 1863, byla státní akce použita ke zrušení otroctví. Výjimkou byly Kentucky a Delaware, kde otroctví bylo nakonec ukončeno třináctým dodatkem v prosinci 1865.

Využití

Na rozdíl od ostatních změn v Rekonstrukci byl třináctý dodatek zřídka citován judikaturou, ale byl použit ke zrušení nucené práce a určité rasové diskriminace jako „symboly, náznaky a případy otroctví“. Třináctý dodatek byl rovněž použit ke zmocnění Kongresu k přijímání zákonů proti moderním formám otroctví, jako je obchodování se sexem .

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thirteenth Amendment to the United States Constitution na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

13th Amendment signed by Abraham Lincoln.jpg
Copy of the 13th Amendment signed by Abraham Lincoln and members of Congress. Sold by Raynors' Historic Collectible Auctions in Burlington, N.C., on March 30, lot 72, for $1,868,750.