Tachyon

Tachyon

Tachyon (z řec. ταχύς – rychlý) je hypotetická, dodnes neprokázaná částice pohybující se nadsvětelnou rychlostí, jejíž hmotnost je vyjádřena imaginárním číslem. Oproti klasickým částicím by se tachyony chovaly paradoxně – se zvyšující se energií by se zpomalovaly a se snižující zrychlovaly. Z hlediska matematického formalismu jsou takové částice přípustné, ale žádná všeobecně přijímaná současná fyzikální teorie je neobsahuje, nejsou nutné k vysvětlení žádného dosud známého pozorovaného jevu. Podle principu Occamovy břitvy se tedy předpokládá, že neexistují.

Hypotéza

Z hlediska speciální teorie relativity by šlo o částice pohybující se po prostorupodobných světočarách. V tomto formalismu by měly ryze imaginární klidovou hmotnost, nebylo by možné je zpomalit pod rychlost světla a porušovaly by kauzalitu. Tachyony se rovněž vyskytovaly v původní bosonové teorii strun. Pozdější teorie superstrun zahrnuje i fermiony a existenci tachyonů již nepřipouští.

Nadsvětelná rychlost neutrin při experimentu OPERA

V září 2011 byla zveřejněna informace vědců z CERNu, že při experimentu OPERA byla naměřena nadsvětelná rychlost neutrin. Dne 22.02.2012 byly zpochybněny výsledky tohoto experimentu[1] kvůli zjištěným závadám na hardwaru.[2]

Tachyony v tvorbě sci-fi

Tachyonové částice jsou jedním ze základů fiktivních technologií v amerických sci-fi seriálech:

  • Nejvíce jsou zmiňovány a používány v sérii Star Trek: Vesmírná loď Voyager. Zde jsou používány k tzv. transwarpovému pohonu, k vytváření časoprostorových anomálií a časových interdimenzionálních riftů (proudů) (rift – angl. trhlina), které je možné vytvořit tzv. chrono-deflektorem s nedio-tachyonovým pulzem. Jsou také základem pro spouštěcí sekvenci borgského transwarpového pohonu.
  • Tachyon se také objevil v kultovním seriálu britské BBC Červený trpaslík (Red Dwarf) v díle "Hololoď", kde se celá hololoď skládala právě z Tachyonů a mohla tak cestovat mimořádnou rychlostí.
  • O tachyonu se rovněž hovoří v seriálu The Flash, kde je doktor Harrison Wells chtěl využít ke vlastnímu zrychlení na rychlost dostatečnou k pohybu časem zpět do svého časoprostoru.
  • Tachyony byly též zmíněny ve filmu Svět podle Prota (K-PAX, 2001), kde jimi Prot vysvětluje své meziplanetární cestování nadsvětelnou rychlostí.
  • Ve filmu Země zítřka je pomocí zařízení používající tachyonů předurčen datum zániku planety Země.
  • Další možné použití je nastíněno ve hře Ground Control II.: Operation Exodus, kde jsou při galaktické komunikaci používány tachyonové vysílače.
  • V knize Archa (část druhá) od Alastaira Reynoldse je použito termínu tachyonová hmota při popisu nehody, která se udála v rámci výzkumů setrvačnosti.
  • V knize Trosečníci v čase od Margaret Peterson Haddix se o tachyonech mluví.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tachyón na slovenské Wikipedii.

  1. Záhadný výsledek: částice rychlejší než světlo popírají Einsteinovu teorii. iDNES.cz [online]. 2011-09-22 [cit. 2023-05-30]. Dostupné online. 
  2. Konec senzace: Neutrina jsou pomalejší než světlo. Chyba byla v hardwaru. iDNES.cz [online]. 2012-02-22 [cit. 2023-05-30]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Tachyon03.gif
(c) TxAlien, CC BY-SA 3.0
Tachyon visualization. Since that object moves faster then speed of light we can not see it approaching. Only after a tachyon has passed nearby, we could see two images of the tachyon, appearing and departing in opposite directions. The black line is the shock wave of Cherenkov radiation. It is shown only in one moment at time.