Tambuyukon

Tambuyukon
Vrchol Tambuyukonu
Vrchol Tambuyukonu
Vrchol2579 m n. m.
Poloha
SvětadílAsie
StátMalajsieMalajsie Malajsie (Sabah, ostrov Borneo)
PohoříCrocker
Souřadnice
Tambuyukon
Tambuyukon
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tambuyukon (malajsky: Gunung Tambuyukon) je svou nadmořskou výškou 2579 m třetí nejvyšší hora nejen Sabahu, ale celé Malajsie.

Situace

Nachází se v pohoří Crocker, je vzdušnou čárou vzdálena 18 km od nejvyšší hory Kinabalu (4095 m) a je součásti národního parku Kinabalu. Rozkládá se na hranici tří sabažských okresů: Ranau, Kota Marudu a Kota Belud. Hora nemá výrazný vrcholek, má rozdvojeno vrcholovou partií podobnou dvouhrbému velbloudu, která je z důvodu hojného deště velmi často zahalena do mlžného oparu. Trojici nejvyšších hor Malajsie doplňuje nedaleká Trus Madi vysoká 2642 m.

Tambuyukon je vytvořena hlavně z magmatických ultramafických hornin, které byly vytlačeny z hlubin k povrchu tektonickými pochody, má nejvyšší koncentraci ultramafických nevýživných hornin v celém Sabahu.[1][2]

Význam

V minulosti bylo nejvýznamnější dřevo, které poskytovaly horské lesy. Po vytvoření národního parku Kinabalu se rozšířila snaha více chránit místní přírodu a propagovat její zvláštnosti. Proto se i v Sabahu stále více a více propaguje horská turistika přinášející finanční zdroje a poskytující práci místním lidem.

Hora Tambuyukon je o dost nižší než častěji navštěvována nejvyšší hora Kinabalu, přesto je na ní výstup delší a namáhavější. Je ze tří nejvyšších hor tou nejméně navštěvovanou, což je dáno její odlehlosti, špatnou přístupností a nutnosti vykonat podstatnou část cesty po neustále stoupajících a zase klesajících horských stezkách.

Tento "výlet" trvá podle zvoleného programu čtyři dny a tři noci až šest dnů a pět nocí. Vše je regulováno, výprava musí být předem objednaná a nutno zaplatit mnohé poplatky. Je počítáno i s nosiči, neboť je potřeba vzít si sebou všechno jídlo a výbavu, povinné jsou ponožky odpuzující hojné pijavice. Cesta vede národním parkem a je povoleno pohybovat se pouze po vyhrazené trase a jen s doprovodem. Přespává se v provizorních přístřešcích, obvykle často prší.[1][3][4]

Flora, fauna

Během cesty lze vidět mohutné bělokoré stromy čeledi dvojkřídláčovitých i mnohé přízemní raflézie. Od nadmořské výšky cca 1500 m lze spatřit mnohé láčkovky, např. Nepenthes edwardsiana, Nepenthes rajah, Nepenthes villosa a horské orchideje a pěnišníky. Vrcholové partie jsou téměř výhradně porostlé nevysokými druhy balmínu a na kamenitých či mechových úbočích roste stálezelený horský les a jsou na nich četná vřesoviště.

Exotická zvířata, které v oblasti běžně žijí, bývají během pohybu lidí obvykle zaplašena a lze poslouchat jen zpěv ptáků, kterých tam žije přes 320 druhů a pozorovat některé z více než tisícovky druhů motýlů.[1][3]

Galerie

Reference

  1. a b c KONG, John. Mt. Tambuyukon – Malaysia’s 3rd Highest Mountain [online]. Sabah Park Board of Trustees, Kota Kinabalu, Sabah, Malaysia, rev. 25.06.2015 [cit. 2016-09-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Mount Tambuyukon [online]. Sabah Parks, Kota Kinabalu, Sabah, Malaysia [cit. 2016-09-18]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  3. a b Climbing Mt. Tambuyukon [online]. MySabah.com, rev. 26.07.2011 [cit. 2016-09-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-15. (anglicky) 
  4. Mount Tambuyukon Climbing [online]. Sabah Park Board of Trustees, Kota Kinabalu, Sabah, Malaysia [cit. 2016-09-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-25. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Rafflesia 80 cm.jpg
(c) Steve Cornish, CC BY 2.0

A full-bloom Rafflesia flower approx 80 cm (~2.6 ft) across growing in someone's back garden

Most likely R. keithii, as the photo was tagged with Sabah, Borneo
Rafflesia
Malaysia relief location map.jpg
Autor: Uwe Dedering, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Malaysia.

Equirectangular projection. Strechted by 100.0%. Geographic limits of the map:

* N: 8.0° N
* S: 0.0° N
* W: 99.0° E
* E: 120.0° E
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Nepenthes edwardsiana ASR 052007 tambu.jpg
(c) Alastair Robinson at en.wikipedia, CC BY 3.0
Nepenthes edwardsiana photographed on Mount Tambuyukon, Borneo (Alastair Robinson, May 2007) - detail of peristome. 427 x 640 px.
Nepenthes villosa 021.jpg
Autor: No machine-readable author provided. BetacommandBot assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 2.5
Nepenthes villosa
SummitTBK.jpg
Summit of G.tambuyukon.
Rafflesia pricei (14105248871).jpg
Autor: Dick Culbert from Gibsons, B.C., Canada, Licence: CC BY 2.0
This genus entails the world's heaviest flowers, and they are odorous root parasites. Photo from Crocker Range of Borneo.