** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 17. 8. 2021

Tammy Abraham (* 2. října 1997 Londýn) je anglický profesionální fotbalový útočník, který hraje za italský klub AS Řím v Serii A. Talentovaného fotbalistu zastupuje česká manažerská agentura Sport Invest.[2]

Klubová kariéra

Chelsea FC

Začátky

Tammy začal svojí fotbalovou kariéru v osmi letech v akademii londýnské Chelsea.[3] Postupně prošel všemi věkovými kategoriemi a s výběrem do 19 let vyhrál v roce 2015 Juniorskou ligu UEFA a o rok později se týmu povedlo tento triumf obhájit, přičemž se Abraham stal s 8 góly v 9 zápasech druhým nejlepším střelcem soutěže.[4][5] S akademií Chelsea vyhrál i FA Youth Cup 2015 a 2016.[3] Na začátku května 2016 ho trenér Guus Hiddink povolal na tréninky A-týmu Chelsea FC.[6]

2015/16

11. května 2016 Tammy debutoval za první tým Chelsea v zápase Premier League proti Liverpoolu, když v 74. minutě vystřídal Bertranda Traorého (zápas skončil 1:1).[7] V dalším kole při zápase proti čerstvému šampionu Leicesteru City v 53. minutě vystřídal Traorého a odehrál dalších 37 minut. Zápas skončil remízou 1:1.[8]

2016/17 Bristol City FC (hostování)

V létě 2016 odešel na roční hostování do druholigového klubu Bristol City FC.[9] Hned ve druhém zápase nastoupil na celých 90 minut a svými dvěma góly, z toho jedním v páté minutě nastavení, rozhodl o výhře 2:1 nad Burton Albionem.[10]

2017/18 Swansea City (hostování)

4. července 2017 Chelsea oznámila, že Abraham podepsal novou pětiletou smlouvu s klubem, a později toho dne se připojil ke klubu Swansea City, hrající nejvyšší anglickou soutěž Premier League, na sezónní hostování.

Svůj debut za klub si odbyl 12. srpna remízou 0: 0 se Southamptonem. O deset dní později vstřelil svůj první gól za klub, při vítězství 4:1 v Ligovém poháru nad týmem z League One, Milton Keynes Dons.

V jeho příštím zápase vstřelil svůj první gól v Premier League, čímž zajistil vítězství 2:0 nad Crystal Palace. Klub i hráč poté bojovali se špatnou formou a do konce roku se Abrahamovi přidat další góly nepodařilo.

2018/19 Aston Villa (hostování)

Po jeho návratu z hostování v Swensea City, nový manažer Chelsea Maurizio Sarri naznačil, že plánuje Tammyho ponechat v prvním týmu a zahrnul ho do nominace pro utkání v Community Shieldu. 31. srpna byl však znovu poslán na hostování, tentokrát do týmu Aston Villa, hrající druhou nejvyšší soutěž Championship.

Za klub poprvé nastoupil 15. září při remíze 1:1 proti Blackburn Rovers. O čtyři dny později skóroval na domácí půdě v utkání s Rotherhamem United a pomohl tak k výhře svého klubu 2:0.

28. listopadu 2018 vstřelil čtyři góly do sítě Nottinghamu Forrest (5:5). Tím se stal prvním hráčem Aston Villy, který v 21. století vstřelil čtyři góly v jediném zápase. Později byl jmenován hráčem měsíce listopad poté, co zaznamenal šest branek ve čtyřech utkáních.

Svojí pouť ukončil s 26 góly ve 40 zápasech. Tím se stal druhým nejlepším střelcem v lize za Teemu Pukkim.

2019 - návrat do Chelsea

Po Tammyho návratu z hostování v Aston Ville mu byl nabídnut dres s číslem 9, který před ním nosily klubové legendy jako například Jimmy Floyd Hasselbaink, Hernán Crespo nebo Fernando Torres.

14. srpna odehrál první zápas sezony v Superpoháru UEFA proti Liverpoolu FC a v nastaveném čase vybojoval penaltu pro svůj tým, kterou jeho spoluhráč Jorginho proměnil, srovnal tak na 2:2 a poslal oba týmy do penaltového roztřelu. Abraham v tomto roztřelu nastoupil na pátou rozhodující penaltu, kterou neproměnil a Liverpool tak vyhrál 5:4. Po zápase se stal obětí rasistických útoků na sociálních sítích.

14. září vstřelil Abraham hattrick a vlastní gól při výhře 5:2 nad Wolverhamptonem Wanderers. Ve věku 21 let a 347 dní se tímto stal nejmladším hráčem svého klubu, který vsítil tři góly v Premier League.

Reprezentační kariéra

Tammy Abraham nastupoval za anglické mládežnické reprezentace do 18 a 19 let a 21 let.

2. listopadu 2017 byl nominován do seniorské reprezentace Anglie k přátelským utkáním proti Německu a Brazílii. Svůj debut si připsal ve Wembley 10. listopadu 2017 proti Německu a skončil remízou 0:0