Tanec

Žena a muž při moderním tanci
Tanečník (troparium, jihozápadní Francie, kolem 990)

Tanec je pohybová společenská nebo sportovní aktivita, prováděná převážně za doprovodu hudby. Tanec může navodit lepší náladu, a také je vyjádřením pocitů tanečníka nebo choreografa, který choreografii (tzn. to, co tanečník tančí) vymyslel. Tanec tedy může být považován za druh umění. Umělecký tanec bývá označován slovem balet nebo také scénický tanec a pod.

Pro každého tanec znamená něco jiného, především je to svoboda (projev, díky kterému máme možnost vyjádřit naše pocity a myšlenky), očista duše, koníček (zábava), inspirace, odreagování, umění, uvolnění, práce, atd…

Historie tance

Vznik tance je kladen do období rodové společnosti, kde umocňoval rituální obřady. Tuto funkci zastával až do starověku, kdy k této funkci přibyla ještě funkce umělecká. V této době neexistoval tanec v páru, ale pouze individuální tanec – umění, nebo tanec skupinový – rituální.

Vznik párového tance se klade do středověku, když se ve 12.–14. století začaly z lidových tanců vydělovat tance dvorské, stylizující milostnou hru. Klasický tanec pak vzniknul na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV., jeho forma se však ustálila až v 19. století.[1]

Ve 20. století vznikla řada soutěží, které se dělí podle druhu tance. Se systémem soutěží vznikl i systém hodnocení pro různé tance, toto hodnocení je založeno na kombinaci subjektivních dojmů (radost z tance, výraz v obličeji, přirozenost, atd.) a na objektivních skutečnostech, jako je obtížnost taneční sestavy a její provedení (zvláště u akrobatických vystoupení tance se hodnotí poměr mezi záměrem a provedením).

Taneční kurzy

„Taneční“ čili kurzy společenského tance a chování pro mládež ve věku 14–19 let se staly ve střední Evropě (Česko, Slovensko, Rakousko, Německo) společenskou tradicí.[2] Obvykle se skládají z 13 večerů, které trvají 3 hodiny, tří „prodloužených“ po 4 hodinách a závěrečného plesu, „věnečku“, který trvá 5 hodin.

Taneční styly a rytmy

Soutěž ve společenském tanci

Tance společenské (Ballroom dancing), se dělí na dvě skupiny. Toto rozdělení je běžné i na tanečních soutěžích:

Cha-cha

Různé, které by se daly zařadit mezi společenské (učí se v tanečních, případně v nějakých rozšiřujících kurzech apod.)

Breakdance

Sólo (nepárové tance)

  • disco dance

Skupinové

  • disco dance

Dalším možným dělením tanců je jejich dělení podle doby vzniku:

  • Gotické
  • Barokní
  • Renesanční
  • Moderní

Zajímavou skupinou tanců je:

  • Lidový tanec
  • Scénický tanec
  • Balfolk
Tradiční bhútánský tanec

Existuje i etnické dělení tanců - tyto tance často ještě mají svůj původní (rituální) význam a jednotlivé pohyby vyjadřují určitý význam:

Nový taneční styl:

  • Er Style

Moderní taneční styl:

Velmi zvláštní formou tance je sportovní disciplína zvaná akrobatický rokenrol. Dále také sport zvaný krasobruslení, který již vlastně sám o sobě tancem není, ale přebírá mnoho prvků z klasických tanečních systémů. Podobně jsou na tom i další (některé z nich čistě ženské) sporty jako je např. moderní gymnastika, sportovní aerobic či synchronizované plavání (tzv. akvabely).

Odkazy

Reference

  1. MIHOLOVÁ, Kateřina. Chápání tělesnosti skrze kulturní paradigma. Brno, 2012 [cit. 2022-02-02]. Bakalářská práce. JAMU. Vedoucí práce Jana Preková. s. 26–28. Dostupné online.
  2. http://www.plaminek.cz/pr/info-o-tanecnich/

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Cha-Cha-Cha Valente Cruz 9543.JPG
Autor: Ailura, Licence: CC BY-SA 3.0

Austrian Open Championships Vienna, 2012 WDSF World Dancesport Championships Latin 16.-18. November 2012

Wikimedia Österreich

The making of this work was supported by Wikimedia Austria.

For other files made with the support of Wikimedia Austria, please see the category Supported by Wikimedia Österreich.


Personality rights Přestože je toto dílo pod svobodnou licencí nebo volné, může být jeho užití omezeno zákony na ochranu osobnosti vyobrazených osob, pokud s takovým užitím nesouhlasily. V těchto případech vás může ochránit model release nebo jiný doklad o souhlasu. Přestože to není jeho povinnost, může vám se získáním takového dokladu pomoci uživatel, který soubor načetl. Více informací se dočtete v našem vyloučení odpovědnosti.
Cha-Cha-Cha performed by Christiano Valente and Filipa Lamolinaire Cruz
Bhutan 10.jpg
Autor: Steve Evans from Bangalore, India, Licence: CC BY 2.0
The small Himalayan mountain kingdom of Bhutan has numerous Buddhist festivals. Many consist of elaborate dances (some of them masked). This shot, however, was taken at a reception hosted by the country's foreign minister, where he entertained his guests with traditional music and dances.(Author's comment on Flickr)
Bhutan 10
Two dancers.jpg
Autor: Barry Goyette from San Luis Obispo, USA, Licence: CC BY 2.0
Greg Sample and Jennita Russo of Deyo Dances performing in the modern ballet Brasileiro.
Sequentiary (Aquitaine, end 10th century).jpg
Beginning of the Sequentiary—Detail of the Troper, Tonary, Sequentiary and Proser from Southwestern France, Région d'Auch (11th century)